Коли ми говоримо про вивчення исторії Стародавнього Риму, про льодовики якщо і подумаємо, то в найостаннішу чергу. Нам це здається логічним, і даремно. Як виявилося, арктичні льоди - це свого роду капсули часу, які здатні розповісти набагато більше, ніж може здатися на перший погляд. Оскільки лід в Арктиці тане вкрай рідко, то зберігає багатовікову історію.



Група вчених вивчила включення газу всередині арктичних льодовиків. По факту, цей газ являє собою фрагменти атмосфери минулого, так що дослідники змогли отримати уявлення про її склад і, зокрема, про концентрацію вуглекислого газу в повітрі. Але цим робота не обмежилася: вчені шукали сліди свинцю. Справа в тому, що хоч сам свинець і був вельми ходовим металом в Стародавньому Римі, значна його частина потрапляла в атмосферу під час переробки іншого, куди більш цінного металу - срібла.



Таким чином, чим більше свинцю в атмосфері - тим активніше було виробництво срібла в той чи інший період римської історії. На думку дослідників, збільшення кількості дорогоцінного металу в обороті свідчить про зміцнення економіки. Це дуже цінні відомості, оскільки лише мала частина фінансової звітності тих років дійшла до наших днів. В результаті вчені підтвердили гіпотезу, яку раніше висували історики: в період з 27 по 180 н.е. Рим був на піку свого економічного розвитку, а рівні спаду свинцю в пробах збігалися з періодами епідемій і вторгнень, під час яких економіка очікувано йшла на спад.

Популярні новини зараз

Гороскоп на тиждень 18-24 листопада для всіх знаків Зодіаку: труднощі Овнів, безсилля Раків та ігнор Скорпіонів

Школи визначились з датою зимових канікул: скільки відпочиватимуть діти

В Україні "намалювали" нові тарифи на газ і світло: скільки доведеться платити у 2025 році

З 1 грудня платитимуть за пільговим тарифом: у кого зменшаться рахунки за світло

Показати ще


Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.ua" писав про те, що всесвітньо відомий вчений, дослідник морів Жак-Ів Кусто в 70-х роках минулого століття помітив аномально прозору медузу. Пізніше вона потрапляли в очі вченим всього декілька разів, що не дивно: тварина віддає перевагу глибині від 829 до 1830 метрів і навіть за мірками медуз її тіло занадто прозоре, і нагадує плаваючий у воді поліетиленовий пакет.