Про це написав гендиректор компанії «Д.Трейдінг» Віталій Бутенко на своїй сторінці в Facebook.
Він розповів, що в першій декаді грудня «Енергоатом» вирішив продати на аукціонах частину вільної нічної генеруючої потужності з поставкою в грудні. Очікувалось, що купувати електроенергію будуть промислові споживачі, адже вона потрібна їм цілодобово. Проте, в реальності, основними покупцями на аукціонах «Енергоатому» виявились спекулянти, які обвалили ціну на струм в нічний час.
«Їх стратегія участі в аукціоні «Енергоатому» стара як світ: купи на аукціоні за дешево, продай на «ринку на добу наперед» дорого», - написав Бутенко.
Причиною того, що на аукціон вийшли переважно спекулянти, за словами Бутенка, є те, що комерційні споживачі планують споживання на місяць вперед і укладають відповідні контракти, тож докуповувати електроенергію в середині місяця не мають потреби.
Окрім того, «Енергоатом» розбив лоти на маленькі обсяги, тим самим залучаючи багато дрібних спекулянтів, які не планують нічого поставляти кінцевим споживачам.
Росія може завдати потужного удару по Україні 20 листопада: посольство США застерегло всіх
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Внаслідок цього, як пояснив топ-менеджер, коли спекулянти вирішили перепродати електроенергію «Енергоатому» на ринку «на добу наперед» (що завжди було їхньою стратегією), вони почали конкурувати з цією держкомпанією, адже вночі на РДН струм продає в основному «Енергоатом».
«У «запеклій боротьбі» за продаж на РДН, спекулянти трейдери стали маніпулювати ціною і почали зливати е/е куплену на аукціоні у «Енергоатому» за ціною такою низькою, яку жоден виробник е/е в країні собі дозволити не може. В результаті ціна на електроенергію в нічні години впала в 6 разів до 200 грн/МВт, що нижче собівартості «Енергоатому». Сам «Енергоатом» був змушений частину непроданої вночі е/е на РДН продавати на балансуючому ринку з дисконтом 45% до «конкурентної» ринкової ціни на РДН 200 грн / МВт (тобто по 90 грн/МВт)», - написав Бутенко.
«Енергоатом» таким чином завдав собі збитки, спровокувавши обвал ціни на РДН нижче власної собівартості які стали можливими завдяки аукціонам самого ж «Енергоатому», - додав гендиректор.
Раніше ексзаступник міністра енергетики та вугільної промисловості України, експерт енергетичних ринків Сергій Чех заявив, що в Україні ціни на електроенергію для промисловості знизились настільки, що часом навіть не покривають собівартість її виробництва.
Водночас прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зазначав, що ціна електроенергії для промислових споживачів в Україні є однією з найнижчих в Європі.