Примусова зупинка блоків теплоелектростанцій (ТЕС) для виконання вимог Національного плану зі скорочення викидів (НПСВ) створить дефіцит генеруючих потужностей в Україні, який доведеться покривати за рахунок імпорту електроенергії з Росії, Білорусі.
Про це заявив голова Всеукраїнської енергетичної асамблеї Іван Плачков.
"Національний план затверджений на законодавчому рівні. І його потрібно або виконувати-як закон України, або треба переносити. Враховуючи те, що в цьому національному плані Україна на себе взяла дуже жорсткі зобов'язання щодо зменшення викидів, то для його виконання необхідно провести масштабну реконструкцію і модернізацію обладнання, в основному на теплових електростанціях, які оцінюються в мільярдах євро», - сказав Плачков.
За його словами, при реалізації Нацплану державу доведеться зупиняти енергоблоки ТЕС і вдаватися до імпорту електроенергії з Росії, Білорусі.
«На першому етапі ціни можуть бути низькими, для того, щоб» Інтер РАО «і» Біленерго " зайшли в Україну. А потім, звичайно, ціни піднімуться. А потім вже будуть паралельно з ціновими вимогами вже і вимоги іншого роду, я думаю, і політичні", - пояснив експерт.
За його словами, імпорт стане наслідком виведення з експлуатації для ремонтів найефективніших блоків ТЕС, тому держава повинна передбачити джерела фінансування і змінити терміни виходу енергоблоків в ремонти для екомодернізації.
Як повідомлялося, на думку президента Українського Національного комітету CIGRE Олександра Светелика, Україні загрожує втрата енергетичної безпеки через примусове виведення в тривалі ремонти енергоблоків теплоелектростанцій, якщо не зрушити терміни реалізації НПСВ, впровадження якого очікується з 2021 року.
Довідка. Національний план скорочення викидів затверджений в 2017 році, він, зокрема, визначає наміри України як члена Енергетичного Співтовариства істотно скоротити викиди діоксиду сірки, оксидів азоту і пилу від ТЕС і ТЕЦ України, потужність яких становить 50 МВт і більше.
Після прийняття НПСВ майже нічого не було зроблено, щоб він запрацював з 2021 року. Прописавши вимоги, які повинні виконуватися установками, законодавством не були передбачені джерела фінансування їх модернізації, і поставило на паузу втілення плану. Обсяг необхідних коштів оцінюється в 4,13 млрд євро.