Україна повинна забезпечити виплати боргів перед іноземними інвесторами в зелену енергетику згідно зі своїми зобов'язаннями і не допустити повторення помилок, які можуть виникнути в 2021 році.
Таку думку висловив експерт у сфері енергетики Валерій Людмирський.
"Потрібно розуміти, що держава взяла на себе прийняттям закону про «зелену» генерацію певні зобов'язання. Ці зобов'язання держава сьогодні не виконує. Природно, інвестор в таку державу не піде. Не тільки в сектор енергетики, а й, напевно, в інші галузі», - сказав Людмирський.
За його словами, уряд повинен знайти механізми розрахуватися з боргами перед інвесторами в зелену енергетику, які на 1 серпня 2020 року становили 22,4 млрд грн.
Експерт також підкреслив, що невирішеність низки проблем в поточному році призводить до того, що сектор зеленої енергетики буде переживати кризу і в 2021 році.
"З 22 грудня світловий день збільшується. Тобто, у нас починає збільшуватися Зелена генерація. А в квітні, травні, червні вона буде максимальна. Ми отримаємо в цьому ж місяці ту ж саму проблему, яку мали в 2020 році. Ми повинна на сьогоднішній момент продумати механізми, фінансові механізми, які дозволять уникнути проблеми 2020 року. А, на жаль, на сьогоднішній момент ні в Мінпаливенерго, ні в уряді немає цих механізмів", - підсумував Людмирський.
Нагадаємо, 23 грудня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль дав доручення в.о. міністра енергетики Юрію Вітренко на початку січня 2021 року представити план Міністерства щодо виходу "зеленої" енергетики з боргової кризи.
Як повідомлялося, в червні найбільші асоціації "зеленої" енергетики і Кабінет Міністрів підписали меморандум про взаєморозуміння, який став основою прийнятого в липні Верховною Радою закону №810-IX (набув чинності 1 серпня). Документ передбачає зменшення "зеленого" тарифу для СЕС на 15%, а для ВЕС - на 7,5% з серпня 2020 року. Уряд обіцяв 100% виплату тарифу і погасити до кінця 2021 суму накопиченого боргу (22,4 млрд грн). 40% від цього держава зобов'язана погасити до кінця грудня 2020 року.
Закон передбачає, що 20% виробництва "зеленої" електроенергії в Україні має бути сплачено з бюджету, а також борги можуть бути погашені шляхом кредитування НЕК "Укренерго" після надання держгарантій компанії.
Зрушень в оплаті накопиченого до 1 серпня боргу (22,4 млрд грн) не спостерігається. Крім того, Кабмін не заклав у держбюджеті на 2021 20% коштів на часткову оплату "зеленої" електроенергії, як того вимагає законодавство.
За даними з судових реєстрів, вже більше 50 компаній, які інвестували в будівництво об'єктів відновлюваної енергетики подали позови до ДП "гарантований покупець", щоб відсудити невиплачені кошти за вироблену електроенергію. Загальна сума позовних заяв перевищує 1 млрд грн. Перші суди інвестори вже почали вигравати.
На думку НБУ, криза неплатежів держави за вироблену "зелену" електроенергію в країні є однією з основних причин падіння економіки України в 2020 році, оскільки рівень інвестицій в країну значно зменшився.