Методика розрахунку ОРЦ (формула Роттердам +) дозволяє захистити
українського споживача від волатильності цін на вугілля на світових
ринках. Крім того, ручне регулювання цін на вугілля, яке
існувало до впровадження формули, формувало можливості для
масштабної корупції і призвело до деградації вугільної галузі. Про це в розслідуванні «Спекуляції на вугіллі» пише Лівий Берег.

Прідетальном вивченні методики визначення ОРЦ і цін на вугілля на
світових ринках стає зрозуміло, що формула не покриває реальну ринкову ціну вугілля, яку платять ТЕС, так як вона - прогнозна і базується на середньому значенні індексу API2 за останні 12 місяців. Наприклад, для цілей розрахунку ОРЦ на 2018 рік Регулятором враховувалося середнє значення API2 на рівні 83 долара за тонну.

Поточні ціни на ринку значно вище: індекс API2 склав 93 долари за тонну в грудня 2017, а ціни імпортного вугілля з ПАР і США за інформацією Міненерго досягли 100 і 110 доларів за тонну відповідно.

У самій НКРЕКУ кажуть, що в скандалі навколо Роттердам + свідомо педалюється питання ціни і в той же час замовчується, що відсутність прив'язок до ринкових індикатива заганяє держпідприємства в мільярдні борги, виплата яких лягає на плечі платників податків.

«Політичне утримання цін на вугілля нагадує айсберг. верхівка
маленька - «соціально-обгрунтована» або «справедлива» ціна, і на неї частіше звертають увагу. Однак під водою купу проблем. Згадаймо, наскільки корумпованою була галузь до введення формули. Щорічні багатомільярдні дотації шахтам. Куди вони йшли? Явно не на їх модернізацію і навіть не на зарплати шахтарям, якщо згадати їх численні страйки з цього приводу. Все це оплачувалося за рахунок платників податків і неминуче вело до катастрофи галузі », - підкреслив Дмитро Вовк, голова НКРЕКУ.

Популярні новини зараз

Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень

Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо

Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги

Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році

Показати ще

Представники шахтарських профспілок також говорять про те, що
відверто корупційним устрій українського вугільного ринку було до введення формули, а не після.

Прив'язка ж ціни вугілля до зрозумілого індикативу забезпечило виживання галузі, яка перебуває на межі колапсу.

«Найголовніше в тому, що (до введення Роттердам +)
українське вугілля купувався у шахт по 40 доларів, а з-за кордону
завозили по 100 і більше доларів. Таким чином, державні українські шахти недоотримує кошти, необхідні для виплати зарплат, недоплата яких в перспективі змушувала їх виходити на вулиці. Відповідно, єдиним виходом було піднімати ціну, якої неможливо було б управляти в ручному режимі, тобто - прив'язати до ринкового індексу. Як, наприклад, ціна на газ прив'язана до ціни на біржі в Німеччині. Підвищення ціни на вугілля дало щорічно до 3,5 млрд грн коштів для галузі і дозволило вижити державним шахтам », - переконаний Михайло Волинець, голова Незалежної профспілки гірників України і Конфедерації вільних профспілок України.

У березні 2016 року, на виконання Угоди про асоціацію України з ЄС, НКРЕКУ затвердила формульну методику розрахунку оптової ціни
електроенергії, в якій ціна на енергетичне вугілля визначається на основі європейського індексу API2 (порт Роттердам). За словами Голови НКРЕКУ Дмитра Вовка, тарифи на електроенергію для населення в Україні нижчі за європейські в 6 разів.