В Україні активно триває реформа правоохоронних органів і ми не лише стали свідками діяльності нової поліції, а й деколи беремо безпосередню участь в цьому.
Реформи далеко не завжди передбачають, що все в одну мить зміниться і нова поліція одразу перетвориться на добрих, дружніх, а найголовніше - законних правоохоронців. Дуже часто, нові поліцейські - це старі міліціонери, які звикли брати хабарі та чинити беззаконня.
Тому всім водіям, і не тільки, потрібно бути уважними і вміло захищати свої права.
Отже, якщо Вас зупинив дорожній поліцейський і просить пред’явити різноманітні документи, включно із документами, які підтверджують законність ввезення автомобіля в Україну, доручення, договір оренди автомобіля, дорожній лист, трудовий договір, маршрутний лист і так далі – що вам потрібно знати?
Відповідно до частини 2 ст. 16 Закону України "Про дорожній рух", водій зобов’язаний мати при собі посвідчення водія і, за вимогою співробітників міліції, пред’являти для перевірки посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб, а у випадках, передбачених законодавством, – страховий поліс (сертифікат) про укладення договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності.
Подібну норму ми зустрічаємо в Правилах дорожнього руху, які встановлюють вичерпний перелік документів, які водій повинен мати при собі - п. 2.1 Правил, а саме:
а) посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії;
б) реєстраційний документ на транспортний засіб ;
в) у разі встановлення на транспортних засобах проблискових маячків і (або) спеціальних звукових сигнальних пристроїв – дозвіл, виданий Державтоінспекцією МВС;
г) на маршрутних транспортних засобах – схему маршруту та розклад руху;
ґ) поліс (сертифікат) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності.
Варто наголосити на дуже важливих деталях:
1) Вказані документи водій зобов’язаний пред’явити виключно за вимогою працівника поліції;
2) В чинному законодавстві не передбачено обов’язку надати документи, а лише пред’явити для перевірки. Тобто вирішувати Вам, чи варто давати в руки Ваші документи інспекторові, чи ні.
3) Працівник поліції не має повноважень і прав перевіряти законність знаходження транспортного засобу на території України.
4) Інших документів вимагати від водія працівник ДПС не має.
І пам’ятайте - знання своїх прав дуже часто допомагає при спірних ситуаціях. А у випадку явного хамства поліції чи їхній незаконні діяльності - обов'язково подзвоніть адвокату та ведіть в подальшому справу лише з ним.
Як повідомляв портал "Знай.ua", з органів Нацполіції звільнили двох патрульних поліцейських, які стали "героями" скандального відео, що набуло розголосу у соцмережах.