Міжнародна група астрономів підтвердила відкриття самої віддаленої від Землі з відомих на сьогоднішній день наднових. Масивна зірка DES16C2nm вибухнула 10,5 мільярдів років тому, коли вік Всесвіту становив лише чверть від сьогоднішнього.

Зірку DES16C2nm виявили в рамках міжнародного дослідження The Dark Energy Survey, учасники якого займаються вивченням розширення Всесвіту. У тому числі створюють мапу спостережень Всесвіту, на яку вже нанесені сотні мільйонів галактик. Вивчаючи динаміку взаємного розташування галактик, учасники дослідження шукають нові відомості про темну енергію – гіпотетичного виду енергію, яка, в теорії, сприяє розширенню Всесвіту.

Надновими називають вибухи величезних зірок, якими закінчується їх життєвий цикл. Вибух зірки DES16C2nm відносять до гіпернових, або досить яскравих наднових (SLSN). Про гіпернових досі відомо не дуже багато: неясно, наприклад, які виникають об'єкти в центрі вибуху. За однією з теорій – чорні діри, з іншого – нейтронні зірки з дуже потужним магнітним полем (магнетары), які швидко обертаються.

Динаміка випромінювання DES16C2nm, що спостерігається з 2016 року, вказує на те, що в її центрі перебуває магнетар. Гіпернову спостерігали за допомогою наземних телескопів VLT і Гігантського Магелланової телескопа, а також лабораторії Keck на Гавайях і орбітального телескопа "Хаббл".

Популярні новини зараз

"Росія може навіть...": коли закінчиться війна на думку математиків, тарологів та віщунів

Часу залишилось обмаль: треба встигнути зробити це з трудовими книжками

Залишився тиждень: українці ризикують пропустити важливу процедуру

Українцям 60+ нададуть грошову допомогу, можна запросити рідних: як подати заявку

Показати ще

Ультрафіолетове випромінювання DES16C2nm дозволило вченим оцінити кількість елементів важче гелію, які народжуються в процесі вибуху, і енергію вибуху, і зробити висновки про природу подій.

"Ми вважаємо, що в центрі вибуху знаходиться магнетар – нейтронна зірка, яка швидко обертається, магнітне поле якої в 100 трильйонів разів сильніше земного. Динаміка випромінювання, яку ми спостерігаємо, збігається з передбаченою теоретичними моделями випромінювання магнетарів", - пояснює Масао Сако – один з авторів дослідження.

Раніше портал "Знай.uа" повідомляв, що над Росією зійшло відразу три сонця.