В уряді вчергове раз приголомшили українців новиною про тарифи на ЖКП, заявивши про можливе їх підвищення. Там прямо натякнули, що вже наступного року населенню знову доведеться затягнути пояси тугіше. А чималу частину своїх доходів пустити на погашення рахунків за комуналку.

Цифри, треба сказати, вражаючі. Так, згідно з консенсус-прогнозом Міністерства економічного розвитку і торгівлі, в 2018 році вартість газу може зрости на 19%. А слідом за нею на 20% ймовірно злетить і ціна на опалення, гарячу воду і електроенергію. Не виключається підвищення вартості комунальних послуг і в 2019-2020 рр.

Не забули згадати у звіті і можливе підвищення вартості послуг на цей рік. Однак, справедливості заради, варто відзначити, що останнім часом з високих кабінетів усе частіше стали лунати заяви про те, що в майбутньому опалювальному сезоні 2017-2018 рр. принаймні вартість природного газу для населення залишиться в колишніх рамках.

"Знай.ua" відправився до Верховної Ради, щоб розпитати у народних депутатів про те, що вони думають про ситуацію з можливим підвищенням тарифів і чи зможуть субсидії в даному випадку стати рятувальним кругом для населення.

За якою формулою рахують

Популярні новини зараз

Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень

Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців

Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним

Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус

Показати ще

Про те, що тарифи на житлово-комунальні послуги непрозорі, а тому їх складно назвати обґрунтованими, без частки сумніву в кулуарах парламенту говорить позафракційний народний депутат Віктор Чумак. На думку нардепа, на сьогоднішній день, як і раніше, відсутнє розуміння того, як формується їх вартість, яка їхня структура.

«Більш того, тарифи можуть бути обґрунтовані, коли вони встановлюються ринком. Коли ринкова конкуренція і різні компанії встановлюють різні тарифи. Коли ж їх встановлює монополіст, а просто-напросто регулятор ці тарифи затверджує, вибачте, про яку їх обґрунтованість можна говорити?» - задається він питанням.

«Це тарифи, які грають на користь монополіста, тарифи, які встановлюються монополістом», - додає Чумак.

Непідйомний тягар

Його колега по парламенту, позафракційний нардеп Сергій Тарута нарікає і зазначає, що підвищення тарифів - це величезний удар по населенню. Але, разом з тим, вважає, що рішення про подорожчання ЖКП у кінцевому рахунку буде заблоковано.

«Думаю, що це заблокується. Тому що в парламенті буде бійка щодо ініціативи про підвищення. Куди ще підвищувати, якщо вони і так вже неможливі для розрахунку українців? Сьогодні за це (за нинішніми цінами. - Ред.) не можуть розрахуватися», - зазначає політик.

На його думку, якщо вже на те пішло, то варто було б тоді підвищувати і доходи.

«У нас сьогодні і так вже практично більше половини країни платять через субсидії. І для чого це зараз робити? Потрібно підвищувати доходи і робити так, щоб витрати на комунальні послуги були максимум 20% від сімейного бюджету, як це в Європі. І тому, якщо будуть європейські доходи, тоді повинні бути і європейські тарифи. А зараз це подальше знущання над українським народом і його обкрадання», - підкреслює Тарута.

Про те, що опалення і гаряча вода не всім можуть бути по кишені, додає і Чумак:

«Хтось в змозі, хтось ні (буде заплатити за новими тарифами. - Ред.). Не можна ж говорити, що всі українці не в змозі. 3% заплатять, 97% будуть отримувати дотацію. Дотацію чи субсидію, яка знову піде в кишеню того ж монополіста, але вже прямо з державного бюджету».

Монополія? Ні, не чули

У провладному крилі парламенту більш обережні з коментарями з цього приводу. Так, нардеп від фракції "Блок Петра Порошенка" Іван Винник, коментуючи оприлюднені напередодні прогнози, зазначив:

«Йдеться про інфляцію. Інфляція за своєю економічною суттю - це зростання цін не тільки на товари загального вжитку, а в тому числі на енергоносії. Думаю, що в даному випадку за умови стабільного валютного курсу (а з огляду на те, що інших факторів для зростання немає), напевно, мова про інфляційні процеси. У той же час, зросла вартість нафти на світовому ринку. Ціни на газ прив'язані до нафти. Це об'єктивний фактор, знову-таки. І уряд не збирається на цьому заробляти якісь додаткові гроші. Йдеться тільки про компенсацію тієї вартості, яка актуальна на даний момент, з урахуванням інфляційних процесів».

А, кажучи про платоспроможність українців, нардеп поспішив нагадати, що «держава субсидує українців, які не можуть платити».

«У той же час, як мінімум половина газового балансу в державі споживається не звичайними українцями, а підприємствами. Підприємства можуть платити. Ми ж не можемо субсидувати ще бізнес додатково. Тому ті, хто потребує підтримки - ті її отримають, хто може платити самостійно, як в будь-якій цивілізованій країні, він зобов'язаний платити», - резюмував Винник.

Чи врятують субсидії?

Втім, що стосується субсидій, то тут не все так однозначно, акцентують його колеги. Мовляв, такі дотації хороші до пори до часу. І, як то кажуть - те добре, що в міру. В іншому випадку, якщо тарифи будуть підвищуватися, і левова частка споживачів буде переведена на субсидії, це економічно ненормально. Та й навряд чи таке можна зустріти в будь-якій іншій країні.

Крім цього, зазначає той же Чумак, цей механізм може використовуватися в зовсім інших цілях.

«Субсидія - це інструмент наживи монополіста. Вони ж не монетизовані. Вони ж просто-напросто прямо з державного бюджету йдуть в кишені компаній, які постачають послуги, ось ці всі монопольні послуги ЖКГ... Для чого це робиться? Просто-напросто збираються податки і збори для того, щоб в принципі ці компанії отримували свої необхідні їм рентабельність або високу рентабельність. Просто-напросто з однієї кишені держави перекачується в кишеню монополіста», - говорить він.

А їм не до тарифів

Втім, питанням тарифів у парламенті цього тижня спантеличені не всі. Деякі депутати зізнаються, що поки в очі не бачили цих прогнозів. Так, дослухавши запитання кореспондента "Знай.ua", екс-міністр соціальної політики, а нині нардеп від фракції «Народний фронт» Людмила Денисова, зазначила:

«Ви знаєте, я ще не бачила такої ініціативи. Я займаюся тільки пенсійною реформою зараз. І, коли побачу, зможу відповісти».

Напевно, багато українців теж були б не проти ще довго не бачити і не чути про підвищення тарифів. Однак, чи судилося збутися їхнім мріям - ще те питання.