Мовне питання знову замаячило на горизонті політичного небосхилу України. Буквально напередодні глава Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович, говорячи про процес українізації, зазначив, що наступним кроком у цьому напрямку має стати прийняття закону про державну мову.
За його словами, документ вже розроблений і справа, по суті, за політиками, на «чию мужність і розуміння» розраховує історик.
«Мої друзі і колеги і представники громадськості розробили адекватний проект цього закону, і він незабаром буде розглядатися у Верховній Раді. Я б дуже хотів, щоб він був прийнятий, тому що це перша цілісна спроба захисту української мови в Україні », - цитує В'ятровича видання «Главред».
Таємниця за сімома печатками
Разом з тим, подробиць про те, які норми пропонується ввести даним документом, озвучено не було. У колі політологів, якщо і висувають тези, то тільки у вигляді припущень.
Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Деякі з опитаних "Знай.ua" експертів поки навіть в очі не бачили документ.
«Я поки не можу нічого сказати, тому що не бачив цього законопроекту», - зазначив політичний експерт, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
Публічна українізація
Його колега - директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов припускає при цьому, що, йдеться про законопроект, про який не так давно говорили, в тому числі, на Банковій. І, якщо це так, то швидше за все, документ стосується обов'язкового використання української мови, наприклад, в сфері послуг.
- «Які норми можуть бути в законопроекті?», - запитуємо у політолога.
- «Якщо про використання мови, то це обов'язок в громадських місцях, в сфері послуг, в комунікативній сфері, як правило, використовувати українську мову», - зазначає він.
Похід в маси
У свою чергу, політолог Олександр Палій зізнається, що тексту документа, на жаль, поки не бачив. Однак, вважає, що підняття мовного питання сьогодні не зовсім на часі. І, куди краще було б «проводити різні роз'яснювальні роботи», в тому числі, «виховувати повагу до своєї історії».
«Думаю, що не дуже на часі. Тому що, в свою чергу, питання вирішені через закон про освіту і через закон про медіа ... », - пояснює свою позицію експерт.
Політичні вигоди
Сумніви щодо його актуальності в конкретно даний момент висловлює і Карасьов. Відзначаючи, що варто було б розрізняти також його важливість загальносоціальну і політичну.
«З точки зору мовної ситуації і, якщо враховувати дипломатичні конфлікти з поляками, угорцями, румунами і також з проблемою національних меншин в Україні, не кажучи вже про ситуацію з Росією, то навряд чи цей закон є супер-важливим і супер-необхідним», - каже він.
А, ось для політсил, які були б не проти «перевести увагу з проблем економіки та соціальної сфери на проблеми мовознавства», питання може бути вельми важливим, міркує експерт.
«А, зважаючи на те, що у цих політичних сил більшість є в парламенті, то не виключаю, що парламент нас обдарує ще одним лінгвістичним шедевром, прийнявши такий закон», - зазначає Карасьов.
Пам'ятаючи ж, наскільки бурхливу реакцію часто викликає мовне питання в сесійній залі парламенту, можна припустити, що і на цей раз в Раді не обійдеться без суперечок.