Президент України Петро Порошенко виявився одним з найбільш високопоставлених політиків, прізвища яких майже 2 роки тому спливли в офшорному скандалі. Цей резонансний скандал змусив німецьких політиків діяти і прискорив створення реєстру прозорості власників фірм, чого вимагала директива ЄС по боротьбі з відмиванням грошей.
Так, у минулому році в Німеччині з'явився реєстр, в який німецькі фірми повинні були внести прізвища своїх кінцевих бенефіціарів. Йдеться, перш за все, про компанії, власники яких перебувають за кордоном і часто свідомо приховують свої активи за допомогою офшорів, пише DW.
Петро Порошенко і його партнери через офшорні компанії володіють заводом в Німеччині. Цей завод з виробництва крохмалю, який розташований в містечку Ельстерауе на сході Німеччини, входить до складу агрохолдингу Петра Порошенко "Укрпромінвест-Агро" з 2011 року.
Як тільки реєстр прозорості став доступним для ЗМІ, журналісти DW направила запит, намагаючись дізнатися, які прізвища криються за офшорними компаніями, на які через німецьку Interstarch GmbH оформлений завод, що входить до групи "Укрпромінвест-Агро" Петра Порошенка.
Як з'ясувалося, українські інвестори нічого не внесли до реєстру, порушивши німецький закон про боротьбу з відмиванням грошей.
Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Хто власник заводу, що входить в "Укрпромінвест-Агро"?
Interstarch GmbH, відповідно до закону про відмивання грошей, повинна була до 1 жовтня 2017 року внести прізвища своїх бенефіціарів до реєстру прозорості, адже вони не вказані ні в переліку засновників, ні в установчому договорі. Згідно торговому реєстру, власником міноритарної частки Interstarch GmbH є компанія "Інтерстарч Україна". Ця компанія, що входить в холдинг Петра Порошенко "Укрпромінвест-Агро", офіційно купила 24,95 відсотка акцій Interstarch GmbH влітку 2016 року. Продавцем виступила кіпрська компанія Camarin Limited, яка до сих пір залишається головним співвласником заводу з часткою в 75,05 відсотків.
Власником кіпрської компанії називає себе Сергій Зайцев, багаторічний топ-менеджер концерну "Рошен". Зайцев у 2016 році в інтерв'ю українським ЗМІ повідомив, що саме він є бенефіціаром компаній, на які оформлено німецький завод: кіпрської Camarin Limited і її материнської компанії Euro Business Investments Ltd з Британських Віргінських островів.
Таку ж інформацію надали і журналістам DW у відповідь на запит до компанії ICU, яка консультує Петра Порошенка і його партнерів з питань іноземних інвестицій.
Виходячи з цього, менеджери Interstarch GmbH повинні були внести в реєстр прозорості прізвище Зайцева як бенефіціара офшорних компаній, що має частку в 75 відсотків у німецькій фірмі, а також, очевидно, і Петра Порошенка.
Ключове питання: хто контролює німецьке підприємство?
Згідно з інформацією ICU, Зайцев передав управління німецьким заводом агрохолдингу Порошенка, отже, Interstarch GmbH керують менеджери українського президента. Наглядову раду німецької компанії, згідно з документами в німецькому торговому реєстрі, очолює гендиректор "Укрпромінвест-Агро" Євген Саєнко. Його заступником є Андріан Крячок - директор компанії "Інтерстарч Україна", яка є співвласницею Interstarch GmbH і тісно співпрацює з нею, зокрема, в питаннях збуту продукції.
Згідно з німецьким законом про боротьбу з відмиванням грошей, бенефіціаром може вважатися не тільки власник істотної частки (понад 25 відсотків), а й особа, "яка здійснює контроль над підприємством таким чином, який можна прирівняти до цього". Ключовим критерієм визначення кінцевого бенефіціара в таких випадках, як пояснюють юристи, є вплив людини на призначення керівних органів підприємства.
З огляду на контроль над підприємством з боку менеджерів холдингу Порошенко, президент, очевидно, є бенефіціаром відповідно до законодавства, хоча і має тільки частку в 24,95 відсотка.
Подібне визначення бенефіціарних власників є і в українському законодавстві. Однак в українській електронній податковій декларації Петра Порошенка даних про те, що він є бенефіціаром німецької компанії, також немає. Зате в декларації президента вказана компанія "Інтерстарч Україна", якій належить міноритарна частка в Interstarch GmbH. Про діяльність "Інтерстарч Україна" президент мав би бути добре обізнаним: як випливає з податкової декларації Порошенка за 2015 рік, його дружина Марина отримувала там зарплату. Крім того, сім'я президента орендувала у цій компанії позашляховик Range Rover.
За порушення німецького закону - штраф до мільйона євро
Німецький закон про боротьбу з відмиванням грошей передбачує за порушення вимоги щодо бенефіціарів штраф до ста тисяч євро. А в разі повторного порушення - до мільйона євро.
У компанії Interstarch GmbH не відповіли на запит журналістів про причини, чому не була надана інформація для внесення до реєстру прозорості.
Гроші незрозумілого походження
Сергій Зайцев, судячи з інформації в німецьких реєстрах, надав німецькій компанії, що знаходиться в управлінні Порошенка, позику на більш ніж 54 мільйонів євро.
Як свідчать дані реєстру на Кіпрі, ці гроші кіпрська компанія Зайцев Camarin Limited позичає у його ж компанії Euro Business Investments Ltd з Британських Віргінських островів. Яке походження коштів цієї компанії, незрозуміло.
"Коли щорічно підприємство отримує мільйонні кредити від офшорних компаній, виникає логічне запитання: звідки ці гроші? Це має ознаки пральної машини для грошей", - вказав Ганс-Лотар Мертен (Hans-Lothar Merten), найвідоміший німецький дослідник офшорних схем.
Сліди бізнесу Порошенко в "панамських досьє"
У німецькому бізнесі Петра Порошенка задіяні, зокрема, кошти підприємств, які фігурували в "панамських досьє". Як свідчить звітність кіпрської компанії Camarin Limited Сергія Зайцева, вона надавала позики не тільки компанії Порошенко і Зайцева в Німеччині, а й іншим фірмам, пов'язаним з оточенням президента.
Сама кіпрська компанія Зайцева, в свою чергу, отримувала кошти, в тому числі, і від офшорної Intraco Management Ltd з Британських Віргінські острови. Згідно з документами панамської юридичної фірми Mossack Fonseсa, ця компанія також належала Сергію Зайцеву. Як з'ясували українські журналісти, проаналізувавши "панамські досьє", Intraco Management Ltd заробляла на організації чартерних авіаперевезень для українських олігархів.
Одним з постійних клієнтів компанії був Петро Порошенко. Зрештою, Mossack Fonseсa ліквідувала цю компанію після того, як нею зацікавилися органи фінансового контролю Британських Віргінських Островів. Про це свідчить листування, оприлюднене Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувачів.