У лютому 2014-го року, коли окупанти почали вторгнення на територію Криму, в Києві панував управлінський хаос. Президент-утікач Віктор Янукович зник після розстрілів учасників Майдану, прихопивши з собою половину Межигір'я і половину близького оточення заодно. Без керівництва залишився Кабінет міністрів. Фактично єдиним органом, який повністю зберіг легітимність, залишалася Верховна Рада.
22 лютого парламент приймає рішення про самоусунення Януковича, а на його місце тимчасово призначає Олександра Турчинова. Через місяць, 25 березня, і. о. міністра оборони Михайло Коваль. Обидва протрималися в статусі в. о. до президентських виборів (Коваль до 3 липня) і продовжили спільну кар'єру в РНБО: Турчинов як секретар ради нацбезпеки і оборони, Коваль як його перший заступник. Про це пише Liga.
Чому Україна не почала АТО після початку окупації Криму, не запровадила воєнний стан і не оголосила війну Росії -журналісти відібрали найважливіше з допиту Турчинова і Коваля в Оболонському районному суді Києва, який розглядає справу про державну зраду Януковича.
Турчинов: "Все проходило в умовах тотальної зради"
У грудні пенсіонерам підкинуть грошенят: хто та скільки отримає
До школи більше не пустять: для батьків вигадали нові правила
Українці можуть отримувати щомісяця 2361 грн: що для цього потрібно
Зупинив авто - отримав повістку: що необхідно знати водіям про свої права
Росія цю рокировку не визнала. Турчинов згадує, що 28 лютого, а це було перше засідання РНБО після захоплення адміністративних будівель в Криму, йому зателефонував голова Держдуми Сергій Наришкін. "Він повідомив, що визнає мене тільки як голови Верховної Ради, але принципово не визнає мої повноваження президента і вважає, що ми силою захопили владу... Наришкін почав погрожувати вторгненням. Я тоді сказав йому, що вони порушують всі угоди, не мають юридичних і політичних підстав для використання своїх військових в Україні. На це він відповів, що вони будуть", - сказав він.
Пізніше стало зрозуміло, що мова йде про прохання Януковича ввести російські війська в Україну і рішення Держдуми від 1 березня, яке дало Путіну дозвіл на це.
Нова українська влада розуміла, що діяти треба швидко, каже Турчинов. У бюджеті не залишилося коштів, - "у кіоскера на вокзалі було більше грошей, ніж у країни після втечі Януковича", - на південному сході почалися сепаратистські бунти за підтримки російських спецслужб. Росія скористалася катастрофічним станом справ.
20 лютого розпочалася прихована фаза захоплення Криму, 27 лютого - уже відкрита.
Паралельно армія Росії вибудовувалася на кордоні з Україною. З 1 березня декілька разів надходила інформація про початок наступу, і "його вже чекали в окопах", але російські танки тільки під'їжджали до кордону і поверталися назад.
Турчинов каже, що Росія планувала почати вторгнення на материкову частину України, взяти під контроль південь і схід, а також встановити контроль над Києвом, щоб силовим шляхом відновити "маріонетковий режим Януковича". Найбільш ризиковими в плані вторгнення РНБО вважала київський, харківський, сумський і донецький напрямки.
Турчинов навіть зустрічався з Олександром Лукашенком і заручився обіцянкою, що війська РФ не зайдуть з території Білорусі, а якщо це станеться - Україну попередять.
Свідчення колишнього депутата Держдуми РФ Іллі Пономарьова, який в середу в суді свідчив, що "емоційне рішення" про анексію Криму Путін прийняв на нараді в ніч з 22 на 23 лютого 2014 року, Турчинов спростував. "Будь-який професіонал вам скаже, що така операція, як окупація Криму, планується заздалегідь. Росіяни, безумовно, заздалегідь готувалися до цього. І навіть не з 20 лютого", - упевнений він.
Він стверджує, що першим акордом в окупації Криму було підписання харківських угод - "тоді і почалася здача півострова". Саме вторгнення в Україну відпрацьовувалося росіянами на військових навчаннях Захід-2013. Їхгя легенда повністю повторювала майбутню анексію: дружня країна просить допомогти "побороти терористичні угруповання, які захопили центральну владу". "Вони заздалегідь, на випадок падіння влади Януковича, готували захоплення", - допускає свідок.
Україна не змогла своєчасно і адекватно відповісти на ці загрози, дав зрозуміти Турчинов.
З співробітників СБУ в Криму 90% зрадили Україну. У міліції таких було 99%. У Збройних силах - 71%. З співробітників УДО з Криму вийшли тільки 20 осіб. Якщо б я в 2014 році назвав ці цифри, була б паніка і хаос. Звільняти адміністративні будівлі в Криму, захоплені російським спецназом, було нікому. Вранці 27 лютого Турчинов дав наказ керівництва Внутрішніх військ в Криму оточити парламент і Кабмін, підготувати його захоплення і провести операцію зі звільнення. За декілька годин йому повідомили, що змогли тільки оточити будівлі, але під тиском агресивно налаштованих цивільних людей не виконали завдання.
Після цього Турчинов розпорядився підготувати підрозділ ЗСУ, щоб перекинути його на півострів. Але 28 лютого на засіданні РНБО міністр оборони Тенюх доповів, що у зв'язку з плачевним станом ВСУ зібрати вийде не більше 5 тисяч військових.
"Це десь дві батальйонно-тактичні групи і ще кілька зведених підрозділів. Це весь резерв, який на той час було у військового керівництва країни", - заявив він.
З урахуванням загрози вторгнення Росії на материкову частину країни, в якому могло бути задіяно до 200 тисяч російських військових, танки, СРЗО і авіація, Турчинов не ризикнув перекидати цей резерв в Крим: "Спалити цей резерв в Криму було практично неможливо". РНБО прийняла рішення, навпаки, почати перекидання військ з заходу на схід і північ, щоб захистити найбільш небезпечні напрямки.
На звинувачення колишнього начальника Генштабу ЗСУ Володимира Замани, що він на РНБО відмовився почати наступальну операцію в Криму, Турчинов відповів: "Пан Замана дезінформував суд з цього приводу". Турчинов додав, що Замана як один з керівників Збройних сил України при Януковичі несе повну відповідальність за їхній розвал: "З мокрими штанами сидів Замана... і боявся рот відкрити".
Першу хвилю мобілізації українських військовослужбовців для відбиття російської агресії було оголошено тільки в середині березня 2014 року - в Україні після Януковича була повністю зруйнована система військкоматів, знищено архіви. "Проти країни попрацювали дуже серйозно, щоб зробити її нездатною себе захищати", - заявив він. Міноборони зіткнулося з тим, що не може забезпечити військових одягом, зброєю, навіть харчуванням: "Ми були змушені повністю відновлювати логістику ВСУ, ремонтувати техніку, щоб забезпечити першу хвилю мобілізації".
Все це проходило в умовах "тотальної зради" кримських силовиків і військових.
На питання адвокатів Януковича, чому в Криму не провели АТО, Турчинов пояснив, що це повноваження кримського відділення АТЦ СБУ. А зі співробітників СБУ в Криму 90% зрадили Україну. У міліції таких було 99%. У Збройних силах - 71%. З співробітників УДО з Криму вийшли тільки 20 осіб. "Ви мене звинувачували, що я українцям правду не говорив. Якщо б я назвав ці цифри, була б паніка і хаос", - вважає Турчинов.
Варіант з введенням воєнного стану розглядався на засіданні РНБО. І воно б "дуже допомогло" в період сепаратистського шабашу в регіонах "заспокоїти суспільство".
"Щоб отримати підтримку Верховної Ради, я запросив лідерів політичних сил і фракцій, які тоді складали більшість в парламенті. Інакше шансів провести рішення через парламент не було", - повідомив він. Рішення підтримки не знайшло: політики порахували, що російська агресія може затягнутися надовго, а введення воєнного стану призупинить проведення будь-яких виборів. "Тому за це рішення проголосував лише я один під час голосування на засіданні РНБО", - розповів він.
Ні в 2014 році, ні зараз Україна не може оголосити офіційну війну Росії, констатує Турчинов. Росія - ядерна країна, а в України після Будапештського меморандуму немає адекватної зброї, щоб їй протистояти.
"У нас немає військових засобів для протидії ядерній державі в разі застосування ним всього арсеналу зброї. Саме тому як в лютому-березні 2014 року, так і зараз, коли у нас боєздатна армія, оборонно-промисловий комплекс, зброя, ми не можемо оголосити війну агресору", - сказав секретар РНБО.
Коваль: "Посилювати було ніким, і нікому захищати Крим"
Заступник секретаря РНБО Михайло Коваль, який з березня 2014 року виконував обов'язки міністра оборони, теж заявив в суді, що армія на момент вторгнення Росії перебувала в жалюгідному стані. І це було частиною військової операції РФ. За час режиму Януковича було знищено частини, які стояли на східних рубежах, наприклад, бригади в Артемівську (тепер Бахмут), Луганську, Трьохізбенці та інших населених пунктах. Фактично не залишилося сухопутного військового корпусу і в Криму: військових було переведено в інші міста або розформовано їхні сполуки.
Доходило до того, що Росія безпосередньо втручалася навіть в кадрові питання. Наприклад, погоджувала кандидатури на високі посади в Міноборони України. Коваль згадує, що в січні 2012 року його викликав тодішній міністр оборони Михайло Єжель та запропонував очолити Сили спеціальних операцій: "Оформили на мене представлення. Але до призначення на посаду справа так і не дійшла".
"Викликає мене міністр оборони... Не дивлячись в очі, каже: нічого не виходить. Ніяк тобі в Москві Тузлу забути не можуть. Я кажу: Міша, ти що? Нами що, Москва рулить? 2012 рік, 22 роки як держава живе самостійно", - зазначив Коваль.
Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.ua" повідомляв про те, що жуналіст показав головну зброю Путіна в Україні.