Cтатус «аспіранта» НАТО (aspiring member status), який нещодавно отримала Україна, ще не означає, що наша держава вже сьогодні готова стати повноправним членом північноатлантичного Альянсу. Про це заявила лідер «Соціальної справедливості» Алла Шлапак. На її думку, новий статус України є важливим кроком на шляху до НАТО, адже він визнає наміри певної держави стати членом НАТО з боку самого Альянсу, проте не є синонімом інтеграції.
«Те, що зараз відбувається між НАТО та Україною, це, швидше, співробітництво чи партнерство. Генеральний секретар НАТО Йєнс Столтенберг, власне, так і називає Україну у офіційних заявах – партнер НАТО. Жодних натяків на найближче членство, на жаль, у офіційних заявах немає», - пояснює Алла Шлапак. За її словами, перешкодами до повного членства будь-якої країни у Альянсі є чинні збройні конфлікти на території країни, або ж невирішені територіальні питання. Як приклад, вона наводить Македонію, назва якої ідентична одній з північних територій сусідньої Греції. «Греція неодноразово заявляла, що у майбутньому це може стати підставою для територіального конфлікту та всіляко блокувала намагання Македонії вступити до НАТО та ЄС. У той же час Македонія так само отримала статус країни-«аспіранта» одночасно з Україною. Тобто, приклад Македонії дає змогу зрозуміти, статус «аспіранта» ще нічого не означає. Тим більше у нас триває війна з Росією», - наголосила лідер «Соціальної справедливості».
Алла Шлапак переконана, що Україна, виходячи зі свого статусу, має продовжувати співпрацювати з Альянсом, переймаючи та втілюючи найкращий досвід реформ у оборонній сфері. Але при цьому, наша держава зобов’язана розвивати власні збройні сили та військово-промисловий комплекс відповідно до світових стандартів. «Не варто сподіватися, що нас приймуть до НАТО і вирішать за нас усі існуючі внутрішньо і зовнішньополітичні проблеми – це нерозумно і безпідставно. Ймовірність такого сценарію є критично низькою, а тому владі слід зробити ставку, передовсім, на власні сили», - не безпідставно стверджує Алла Шлапак.
Щоправда, політик застерігає – це спрацює, лише за умови реальної, а не декларативної боротьби з корупцією у військовій сфері. «Якщо всі існуючі схеми із відмивання грошей із військового бюджету, а також корупціонери, які ними користуються, залишаться у системі, - увесь процес інтеграції помре на рівні розмов і необхідного результату ані для оборони, ані для економіки та ВПК не дасть. Сподіваюсь, керівництво країни це розуміє», - резюмувала лідер «Соціальної справедливості».
Нагадаємо, що у березні цього року НАТО надав Україні, Грузії, Боснії, Герцеговині, а також колишній Югославській Республіці Македонія статус країни-«аспіранта».