За останні роки в країні накопичився цілий оберемок невирішених екологічних проблем і з плином часу їх стає тільки більше. Причин тому безліч: часом байдуже ставлення самих українців до екології, складна економічна ситуація і відсутність правильної державної політики. Зокрема мова йде про Мінекології, яке за підсумками минулого року не змогло похвалитися ефективною роботою.

Щоб не бути голослівними, наведемо дані дослідження команди експертів VoxUkraine. Вони провели оцінку роботи всього Уряду. Експерти проаналізували, як кожному міністерству вдалося виконати заплановані пріоритетні кроки на 2016 рік. І дива не сталося - Мінекології увійшло в перелік найбільших «трутнів».

Згідно із загальним рейтингом з успішності в реформах роботу відомства і міністра екології Семерака оцінили в 1,02 бали, що відповідає четвертому місцю знизу рейтингу.

А по рейтингу виконання програм Кабміну Мінекології взагалі опустилося на останньому місці з показником «-1». Трохи краще результат у впровадженні реформ - згідно балу «-0,2» міністерство створювало незначну видимість в реформуванні галузі.

Сміттєва криза

Популярні новини зараз

Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі

Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання

Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу

Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти

Показати ще

За всіма цими цифрами стоять цілком конкретні і небезпечні проблеми для кожного українця. Яскравим прикладом стала ситуація зі сміттєвими звалищами в країні. На неї звернули увагу, на жаль, лише після трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі в кінці травня минулого року. Міністр екології Семерак озвучив шокуючі дані - в Україні більше 30 тисяч звалищ, але офіційно знають лише про 6 тисяч.

«Сьогодні ми знаємо про офіційні 6153 звалищах. Але повинні розуміти, що ця цифра - далеко не повна, оскільки мова йде тільки про ті сміттєві звалища, які прив'язані до геокоординат, і ми знаємо морфологію і наповненість цих звалищ», - підкреслив Семерак.

Для розуміння - це десятки тисяч гектарів назавжди отруєної землі. Отрута зі звалищ просочується в ґрунтові води і отруює їх. Більш того в результаті гниття відходів утворюється небезпечний газ - радон. Він не має ні кольору, ні запаху, а при попаданні в легені затримується там надовго.

Радон викликає мікроопіки легеневої тканини, а підвищена концентрація газу в повітрі може привести до раку. Найбільш уразливі для радону найважливіші клітини - статеві, кровотворні та імунні. Крім радону, звалище може виділяти сірководень, аміак, метан, а також канцерогенні речовини - діоксини.

Жити біля подібних звалищ можна не ближче ніж в 5 км. Але через їх кількості та розташування багато українців просто залишаються заручниками ситуації.

Повернемося до полігонів. Що ж зробив міністр екології Семерак для вирішення цієї давно назрілої проблеми? У Мінекології створили інтерактивну карту смітників. Правда, менше їх від цього не стало, та й небезпека екологічної катастрофи нікуди не зникла, а лише посилилася. Адже цього літа долю львівського полігону можуть повторити десятки звалищ в інших регіонах країни.

До цих пір не вдалося міністру екології Семераку виконати свою обіцянку щодо розробки Національної стратегії поводження з відходами. Документ він обіцяв до грудня минулого року. Але і до цього дня стратегія не затверджена.

Більш того в Україні за рік навіть не почали будувати жоден сміттєпереробний завод.

Ядерний могильник

Одночасно з величезною кількістю невирішених екологічних проблем, дивним виглядає заява Семерака міністра про повернення в Україну радіоактивних відходів, що зберігаються в Росії. З одного боку ми не будемо платити за це Росії, але з іншого - зберігати відходи ніде.

«В Україні протягом кожного року обсяги радіоактивних відходів складають 3-4 млн. куб. м. Однак за час незалежності не було побудовано жодного сховища для їх захоронення », - заявив міністр екології Остап Семерак.

Забрати небезпечні відходи з країни-агресора міністр Семерак планує в наступному році. Правда, де вони будуть зберігатися не відомо. Адже за його словами такого місця немає. А знаючи, як бюрократичний апарат держави може ускладнити процес появи навіть най необхідного об'єкта, можна припустити, що сховище за рік не побудують. Не зберігати ж небезпечні відходи під відкритим небом щоб ще більше забруднювати навколишнє середовище.

А забруднювати практично нічого і не залишилося. Так за даними Асоціація рибалок України, в нашій країні дуже гостро стоїть питання забруднення поверхневих і підземних вод. Щорічно у водойми скидають близько 1500 млн. куб. м забруднених стічних вод. За роки незалежності в країні зникло більше 10 тис. водойм. Українські медики стверджують, що різке зростання числа захворювань людей останнім часом безпосередньо пов'язане з якістю питної води.

Погано виглядає ситуація з забрудненням ґрунту і повітря. У країні йде безконтрольна і варварська вирубка лісів. Це ті першочергові проблеми, які повинні реально вирішувати в Мінекології. А не створювати видимість роботи.

Гірше нікуди

Схоже, ця купа проблем набридла і прем'єр-міністру Володимиру Гройсману. В останній день весни він жорстко розкритикував роботу Міністерства екології.

«Ми постійно чуємо: у всіх куточках країни є екологічні проблеми. Подивіться! На водойми, подивіться на сміттєві звалища і подивіться на інші екологічні проблеми», - заявив він і додав, що системно екологічні проблеми України ніхто не вирішує.

Трохи раніше і сам міністр екології Остап Семерак визнав, що ситуація близька до критичної. Свою думку Семерак міністр опублікував в соціальній мережі, де написав: «Можливо, мені як міністру не варто було б бути настільки відвертим, але екологічна ситуація в країні дуже нездорова. У нас - перше місце в світі по смертності (на 100 тисяч населення) від забрудненого повітря. У наших річках майже немає чистої води. Багато наших земель отруєні хімікатами. І країна буквально тоне у відходах ... Самі українці, не вважають екологічні проблеми пріоритетними ... Я розумію, що цей «совок» з голів вивітриться не через одне покоління».

Провину багатьох українців заперечувати складно, але Міністерство екології на те і створено, щоб припиняти всі незаконні дії і в разі необхідності виправляти ситуацію. А якщо просто братися за голову і говорити, що все погано або чекати поки вивітриться «совок» з голів співгромадян, тоді позитивного результату не слід очікувати.