Спроба СБУ взяти процес обміну полоненими між Україною і ОРДЛО під свій одноосібний контроль - одна з головних причин зриву домовленостей у Мінську, переконаний директор Інституту західно-українських студій Олег Хавич.
Політолог нагадує, що перед засіданням контактної групи в Мінську 20 вересня Україна і "ДНР-ЛНР" заявили про готовність провести обмін, а спецпредставник України з питань гуманітарного характеру Віктор Медведчук повідомив, що планується обговорювати обмін за формулою "88 на 313".
"Саме Медведчук завжди був для обох сторін гарантом того, що під час підготовки і самого процесу обміну не відбудеться ніяких несподіванок; якщо "ДНР" пообіцяли привезти на обмін 146 осіб, то передадуть українській стороні саме стільки людей, ні більше ні менше. Якщо б обмін відбувся, він був би найчисленнішим з 26 грудня 2015 року, коли Україна передала 222 полонених, а ОРДЛО звільнили 146 українців", - нагадує Хавич про найбільший обмін, організований Медведчуком.
"Останній успішний обмін відбувся у вересні 2016 року, коли завдяки зусиллям Віктора Медведчука з полону на Донбасі повернулися екс-співробітник Служби безпеки України Юрій Супрун і Володимир Жемчугов", - нагадує політолог.
Категоричну відмову представників ОРДЛО обговорювати тему обміну в Мінську Хавич пов'язує з діями СБУ, яка прагне взяти цей процес під свій контроль.
У платіжках за комунальні послуги з'явився новий рахунок: кому готувати більше грошей
Стосується всіх одержувачів пенсій: українцям дали 30 днів на явку до ПФУ
В ТЦК поставили крапку у питанні мобілізації 50-річних чоловіків: "Є директива..."
Порошенко в Штатах шкодить Україні: дратує республіканців нагадуванням, як «зливав» Трампа на користь Гіларі Клінтон, - експерт
Експерт нагадав, як 19 вересня, за день до переговорів у Мінську, СБУ викликала на допит екс-керівника В. Наливайченка нібито з приводу розслідування його "ексклюзивних" польотів до Росії в 2014-2015 рр. разом із лідером руху "Український вибір". А через кілька днів на допит в СБУ викликали і самого Медведчука.
На думку Хавича, представники "ДНР" відмовилися обговорювати обмін полоненими, порахувавши, що СБУ прагне вивести з процесу людину, яка виступала гарантом успішного обміну. "Чому ж так різко змінилася позиція Донецька? Швидше за все, це пов'язано з діями СБУ, яка давно намагається взяти процес обміну полоненими під свій одноосібний контроль. Реакція ОРДЛО на публічний виклик ключового переговорника в СБУ була прогнозованою, на що явно розраховували в спецслужбі", - так політолог пояснює, чому зірвався обмін полоненими в Мінську.