Епопея з так званим законом Савченко закінчилась 17 червня вердиктом президента. Петро Порошенко підписав законопроект, який повністю скасовує дію "закону Савченко", що дозволяв ув'язненим значно раніше виходити на волю.
Як відомо, скасований закон викликав критику з боку суспільства через те, що завдяки йому виходили на волю раніше строку небезпечні злочинці. А проблеми, які стали причиною для прийняття цього закону, так і залишились невирішеними.
Закон Савченко приймався під досить благими гаслами. Йшлось в першу чергу про те, що завдяки йому невинні люди не будуть роками сидіти під вартою. Передбачалось також, що закон дасть змогу розвантажити СІЗО, оскільки в'язні будуть там перебувати менший час, та змінить неприйнятні умови в самих СІЗО, які гірші навіть, ніж в колоніях.
Однак, як мовиться – хоч і хотілось як краще, а вийшло, як завжди. Благі наміри так і залишились намірами, а шкода від цього закону очевидно велика.
Екс-голова Державної Пенітенціарної служби України Сергій Старенький пояснив, чому закон Савченко не приніс позитивних змін.
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним
Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
За його словами, слідчі та судді не боялись і не бояться утримувати людей в СІЗО, оскільки цей закон не встановлює для них жодної відповідальності та обмежень. "Навіть навпаки, він надає пільги саме ВИННИМ особам, оскільки вступає в дію лише після винесення обвинувального вироку. Якщо ж людина невинувата і вироку не буде, то і компенсацій їй ніяких не передбачено", зазначає Сергій Старенький.
Закон Савченко також не розвантажив ніякою мірою самі СІЗО, оскільки "в'язням стало вигідно затягувати своє перебування в СІЗО (симуляція хвороб, подання необов'язкових клопотань та апеляцій, виклик непотрібних свідків тощо), оскільки майбутній строк проходить вдвічі швидше. За моїми підрахунками кількість утримуваних в СІЗО за 1,5 роки збільшилася на 10%", - констатує експерт.
Щодо умов перебування в СІЗО, то вони як були неприйнятними, так такими і залишились, навіть погіршились за цей час. "Там стало небезпечно перебувати. А держава цим законом фіксувала свою позицію: "так, умови неприйнятні, але робити нічого не збираємось, просто компенсуємо день за два", - зазначив Старенький.
На думку колишнього очільника Державної Пенітенціарної служби, не потрібно вигадувати ніякі "велосипеди Савченко". Він запропонував прості зміни, які можуть дійсно вирішити проблеми з в'язнями СІЗО в нашій країні:
- 1. Внести зміну до закону "Про попереднє ув'язнення" якою передбачити, що побутові умови, в яких утримуються в'язні СІЗО, не можуть бути гіршими, ніж у засуджених осіб. А це дасть можливість змінити норми харчування, забезпечення жилою площею (зараз 2,5м.кв. на людину в СІЗО проти 4 м.кв на людину в колонії), доступ до гігієнічних процедур, води та свіжого повітря тощо. Такі зміни зобов'яжуть уряд та Мін'юст навести елементарний порядок в СІЗО.
- 2. Необхідно внести зміни до Кримінального процесуального кодексу України щодо чіткого обмеження строку утримання під вартою під час судового розгляду справи до 6 місяців за нетяжкі злочини та до 1 року за тяжкі і особливо тяжкі злочини.
Як повідомляв портал "Знай.ua", Порошенко підписав законопроект, який повністю скасовує дію закону Савченко.
Сама ж Надія Савченко змінила ставлення до свого закону і попросила президента його ветувати.