Частина українських парламентаріїв все більше нагадують студентів-двієчників. На хлібі і воді, звичайно, не сидять. А ось на прогули - мастаки. І навіть відповідний графік, схоже, вже собі позначили.
З п'яти днів пленарного тижня в «бойовому» робочому складі сесійну залу можна побачити хіба що у вівторок і четвер. В останні ж дні багато хто нагадують більше вільних слухачів, ніж слуг народу. І, за даними ЗМІ, нагуляли вже зі своїх кровних на три мільйони гривень.
Знай.ua вирішив з'ясувати, чому прогулюють народні обранці і чи можна знайти на них управу.
Хитрощі реєстрації
По середах і п'ятницях часом не знайти нардепів навіть в кулуарах, не кажучи вже про робоче місце під куполом.
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
А в їх дисциплінованість «вірит» в ці дні хіба що табло в сесійній залі, на якому з'являється кількість зареєстрованих на початок засідання депутатів. Правда, цифри часто розходяться з реальністю і все це нагадує щось на зразок: їх не видно, але вони працюють.
Самі народні обранці зізнаються, що, по суті, електронна реєстрація, як метод визначення присутніх в залі, - свого роду фікція. І картки відразу декількох депутатів в систему може вставляти одна й та сама людина. Звідси і ситуативна більшість під куполом в той час, коли її насправді немає, і «кнопкодавство» у стилі гри на піаніно.
Щоправда, основною є все ж письмова реєстрація кожного особисто. І, вже якщо там не відзначився, - вважай в цей день залишився без частини зарплати. Хоча, якщо поміркувати, для багатьох ці умовні 800 гривень ймовірно погоди не роблять. Так що і покаранням це називати, мабуть, смішно.
Хоча, деякі все ж скаржаться, мовляв, для них це відчутний удар по бюджету.
«Для мене це принципово. Наприклад, минулого пленарного тижня я хворіла. І у вівторок я фізично навіть не могла до лікарні дійти. І у мене буде прогул. Але в середу я, розуміючи, що мені не буде ніякої зарплати (для мене це критично) я все ж набралася сил, пішла в лікарню і взяла собі лікарняний», - розповідає народний депутат від фракції «Самопоміч» Олена Бабак.
Втім, не виключено, що при бажанні навіть письмову реєстрацію можна «обійти»... Звичайно, доведеться потрудитися і все ж з'явитися на робоче місце перед початком засідання. Але ... після реєстрації відправитися спокійно у своїх справах ...
«А нам все одно ...»
Чи то в силу остраху яєчного обстрілу з боку мітингувальників під Радою, чи то в силу якихось суто особистих причин, по своїх справах, схоже, народні обранці вирушили цієї середи. Судячи з напівпорожньої зали, обговорювати питання медреформи, не з'явилися і половини нардепів.
- «Чому зал практично порожній сьогодні, де всі?», - запитуємо у нардепа від фракції «Батьківщина» Олени Шкрум.
- «Тому що всім все одно ...», - відповідає вона без частки сумніву.
І додає, мовляв, іноді і повний зал не рятує ... Деякі речі все одно йдуть в обхід регламенту, обурюється вона і наводить ряд прикладів.
«Так, що ж робити, щоб депутати все ж були на своїх робочіх місцях? Хвалені штрафи за прогули не діють, схоже», - продовжуємо ми.
Шкрум швидко знаходиться з відповіддю і зазначає, мовляв, вся справа в політичній волі.
«Тут же проблема в тому, що Петра Олексійовича не слухає вже його власна фракція фактично. Вони вже на тій стадії, коли йому можуть сказати: « А не пішов би ти »? На жаль. Багато хто», - розкриває вона карти політичних опонентів.
До того ж, каже, свої важелі впливу можуть бути і у спікера парламенту ...
«Плюс, політична воля у спікера. У нього є дуже багато механізмів. Ми ( «Єврооптимісти») два роки тому подали законопроект про те, що реєстрація народних депутатів проходить не так, як зараз - картки вставили «від ліхтаря».
«У залі зараз зареєстровані триста з чимось депутатів. Знаходиться там тридцять. Тому що картки прийшов і вставив один чоловік з фракції. А реєстрація (згідно запропонованого документу. - Ред.) Відбувається голосуванням «за». Знову ж таки, це нормальна європейська норма ... У нас є таке положення в законі, що, якщо менше зареєстровано, ніж 226 осіб, то можна відкрити сесію. Тому що нелогічно - якщо менше половини, то хто буде голосувати? І у нас би щосереди і п'ятницю не було б зареєстровано достатньо депутатів. Парубій змушений був би закривати сесію. Він би закрив це один раз - другий, журналісти були б в шоці, суспільство в шоці, депутати почали б ходити », - розмірковує політик.
Ось тільки, чи допомогло б це - ще те питання.
Явка з повинною
Втім, нардеп зізнається, що у неї самої з відвідуваністю так собі. І киває ... на Надію Савченко. Мовляв, поки була в роз'їздах і займалася питанням її звільнення з-під варти в Росії, встигла нахапатися прогулів.
"У мене десь 15% прогулів. І частково (крім вищевказаного. - Ред.) через те, що іноді доводиться поїхати терміново в регіони, кудись ще. Але, знову ж таки, як на мене, різниця велика - 15% пропущених засідань за 4 роки і у нас є депутати 50% - 70% прогулів ", - виправдовується політик.
Втім, справедливості заради, варто відзначити, що до рекордсменів за прогулами Шкрум і справді далеко. Деяких зовсім можна зустріти в стінах ВР хіба що з «великої нагоди». А то і зовсім не зустріти ...
У тому, що іноді прогулює зізнається і позафракційний нардеп Юрій Дерев'янко.
«Наприклад, вчора я забув відзначитися. Формально я пропустив, хоча реально я голосував, був», - говорить нардеп.
«Іноді ще я пропускаю ... Наприклад, був суд. Захищаючи наших атошніков, яких неправомірно переслідують. Буває таке. Але, як правило, я не пропускаю», - запевняє нардеп.
Йдемо на сайт ВРУ, знаходимо - згідно письмової реєстрації у політика 24 прогули з невідомих причин.
Є справи і важливіші
А ось в коаліційному крилі взагалі вважають, що з відвідуваністю не все вже так погано. І відзначають, мовляв, подивіться, як в Європі працюють.
«Потрібно міняти регламент роботи ВРУ. Тому що в Європарламенті, наприклад (де я часто буваю), коли обговорюються питання, в зал приходять тільки зацікавлені в його обговоренні. А, коли голосування - все з'являються. У нас теж така традиція починається. Коли буде голосування, буде багато людей. Зараз ті люди, які обговорюють медичну реформу, хто в цьому глибоко зацікавлений, хто знає це питання, ті в залі і ті працюють», - говорить нам нардеп від «Народного фронту» Микола Княжицький.
- «А, як же будуть голосувати ті, хто зараз не обговорюють ці питання?», - цікавимося ми.
- «Відповідно до рішення фракцій, як це відбувається в усьому світі», - відповідає нардеп.
В такому випадку, до чого такі «незручності» з пошуком голосів по ключових законопроектах? Може, нехай тоді тільки голови фракцій голосують, напрошується питання.
Однак, нардеп продовжує думку:
-«Це нормальна практика. Парламентаризм діє за певними правилами. Наш парламентаризм діє за показухою. Тому що нам здається, що коли багато людей в залі, то це всі працюють. Хоча, дуже часто 90% людей, які сидять в залі, в цей час навіть не розуміють, про що йде мова».
До того ж, переконаний Княжицький, робота нардепа не зводиться лише на перебуванні в залі. Каже, справ у депутатів і без того невпроворот.
«Депутатська робота полягає не тільки в сидінні в залі. Як раз більшість її відбувається поза залою. І це не означає, що в залі не потрібно бути. Оскільки, коли обговорюється законопроект, якщо це моя тематика - законопроект по культурі, я завжди обов'язково присутній . Ну, я і зараз присутній, тому що мені цікава ця тема. Але, є багато людей, які зайняті іншою роботою. Нічого страшного чи поганого в цьому немає», - вважає він.
- «Тобто, така ситуація більш-менш нормальна, вважаєте ви?», - уточнюємо.
- «Для нашого парламенту це не дуже добре. І у нас дуже багато людей на цьому спекулюють. І розповідають, що ніхто не працює. Але, для європейського парламенту будь-якої європейської держави - це абсолютно нормальна ситуація ...», - упевнений нардеп.