Навколо державного бюджету на 2021 рік було зламано чимало списів - і ось він, нарешті, прийнятий. До яких практичних наслідків він призведе, розповів політолог Руслан Бортник.
Коментатор відзначив, що бюджет зверстаний з розрахунку приросту ВВП на 4,6 відсотка. Але чи є підстави для такого оптимізму? Адже торік ВВП не те що не зростав - він впав приблизно на стільки ж.
Державний борг досягає вже майже трьох трильйонів, а це в порівнянні з показниками передреволюційного 2013 року означає зростання на 579 відсотків. У бюджеті на його виплату закладена, здавалося б, астрономічна сума - шістсот мільярдів гривень. Але насправді це навіть не половина того, що ми повинні заплатити. Треба десь знайти ще понад 700 мільярдів - а де?
Глава уряду Денис Шмигаль назвав цей бюджет «бюджетом можливостей». Руслан Бортник у виразах куди більш різкий - він вважав за краще назву «бюджет безвиході». Майже дві третини видаткової частини бюджету йдуть або на виплату зовнішнього боргу, або на утримання силовиків. На соціальні витрати йде менше чверті бюджету, а шість років тому на це йшла половина.
Коефіцієнт корисної дії української держави жахливо низький - вона фактично працює тільки сама на себе, та ще на виплату зовнішнього боргу.
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
"Ощадбанк" блокує пенсійні картки: хто може втратити останні копійки
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Для прикладу варто придивитися до Міністерства охорони здоров'я, адже на дворі епідемія коронавірусу. На 2021 рік це відомство просило дати йому вдвічі більше грошей, ніж в попередньому році. Але отримало воно набагато менше - рівно настільки, щоб лікарі отримали надбавку до зарплати в 30 відсотків. А що таке 30-процентна надбавка до дев'ятитисячної (середня цифра саме така) зарплати? В усякому разі - не та сума, яка утримає лікаря від звільнення.
На думку Руслана Бортника, влада поводиться так, немов пандемія коронавірусу вже в минулому - хоча це, очевидно, не так.
Раніше цей експерт поставив Україну перед вибором: кредити чи суверенітет?
Також він висловив припущення щодо підготовки приватизації «Укроборонпрому».