Нова експертиза, виконана наближеним до НАБУ приватним експертом уже після офіційного закриття справи «Роттердам+», не має ніякого доказового значення і не може бути підставою для перегляду рішення САП та Вищого антикорупційного суду про закриття цієї справи через в ній відсутність складу злочину.
Про це повідомив адвокат сторони захисту Артем Трекке в своїй колонці для видання OBOZREVATEL.
«Вказаний висновок не має ніякого доказового значення та не може бути використаний у суді, оскільки по-перше, він складений у позапроцесуальний спосіб, а саме після закриття кримінального провадження, а по-друге, він базується на все тих же неофіційних відомостях, файлах Excel, довідках спеціалістів-детективів, які не можуть бути об’єктом експертного дослідження», - зазначив адвокат.
Окрім того, за словами Трекке, є всі підстави стверджувати, що приватний експерт Ірина Педь, яка виконала цю експертизу, є заангажованою та упередженою.
«Існують великі сумніви у незалежності експерта, оскільки це не перший випадок, коли експерт Ірина Педь складає для детективів НАБУ необхідні їм висновки», - зазначив адвокат.
Будуть великі штрафи: з якого віку юнаків чекають у ТЦК
Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Зокрема Солом’янським районним судом раніше уже задокументований факт використання детективами НАБУ експерта Ірини Педь для складання «правильних» в їх розумінні висновків експертиз в інших кримінальних провадженнях.
Окрім того, адвокат Трекке з посиланням на дані системи ProZorro зазначив, що ТОВ «Експертна група ЕС Енд ДІ», керівником якої являється Ірина Педь, з невідомих причин найчастіше стає переможцем закупівель, які проводить НАБУ.
«Зважаючи на це, використання висновку, отриманого в період після закриття провадження, який складений заангажованим та необ’єктивним експертом, є недопустимим. Він не може бути підставою для скасування постанови про закриття кримінального провадження», - наголосив адвокат.
Нагадаємо, 2 жовтня, через місяць після закриття справи «Роттердам+», представники НАБУ заявили, що приватний експерт начебто підтвердив припущення детективів щодо збитків від дії формули в розмірі 39,9 млрд грн.
Адвокати сторони захисту заявили, що експертиза була сфабрикована заднім числом в порушення норм КПК і звернулися із заявою до Державного бюро розслідувань.
Згодом стало відомо, що приватна компанія, яка проводила експертизу за рік отримала від НАБУ 520 тис. грн без проведення відкритих тендерів. До співпраці з НАБУ, компанія спеціалізувалась на експертизах по цивільному праву оцінювала розмір пені за кредитними картами та вартість спадкового майна.
Справу «Роттердам +» було закрито прокуратурою 27 серпня 2020 року через відсутність достовірних і вичерпних доказів провини підозрюваних.
24 вересня Вищий антикорупційний суд, розглянувши позов екс-нардепа Чумака, підтвердив законність цього рішення САП. Суд визнав, що прокурор прийняв рішення про закриття справи в повній відповідності з чинним законодавством і після належного аналізу всіх зібраних слідством за 3,5 року матеріалів.
Після цього до ВАКС спільно звернулися Нікопольський завод феросплавів Ігоря Коломойського і «Центр протидії корупції» Віталія Шабуніна з заявою про скасування рішення прокурора.
11 серпня 2020 року фінальна комплексна експертиза СБУ не підтвердила збитків від дії формули «Роттердам +». До цього також жодна державна експертиза, проведена як з ініціативи НАБУ, так і сторони захисту, не підтвердила нанесення збитків.