В кінці грудня 2019 року в китайському місті Ухань стався спалах пневмонії з невідомим раніше збудником. Пізніше виявилося, що цим збудником є коронавірус SARS-CoV-2 (раніше називався 2019-nCoV), який викликає інфекцію COVID-19, і, нібито, передався людині від тварини. З-за вірусу компанія Huawei перенесла свою конференцію для розробників, GSMA скасувала виставку MWC 2020, Facebook скасувала конференцію для розробників F8, а конференцію GDC 2020 перенесли. І з поширенням інфекції в мережі почали з'являтися різного роду фейки.
У період дії карантину через пандемію COVID-19 Служба безпеки України виявила 154 агітатора, які поширювали фейки про коронавирусе. Про це повідомляє прес-служба відомства.
СБУ також заблокувала більше 2 000 відповідних інтернет-спільнот із загальною аудиторією понад 700 000 підписників.
Кіберфахівці Служби постійно аналізують інтернет-контент подібної тематики, який здебільшого поширюється з російського інформаційного простору. Він спрямований на створення штучної паніки або містить заклики до порушення умов карантину.
Зокрема, серед виявлених 154 осіб Служба вже встановила 8 інтернет-агітаторів, які цілеспрямовано діяли за завданням російської сторони. Такі агітатори працювали в Одесі, Дніпрі, Львові, Херсоні та Києві. Щодо них, то слідчі СБУ розпочали кримінальні провадження за статтями 109 і 110 Кримінального кодексу України. Тобто за дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, а також за посягання на територіальну цілісність і недоторканність України.
Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію
Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Інформація про інших 146 осіб спрямована до Нацполіції. Третина з них вже притягнуті до адміністративної відповідальності за поширення неправдивих чуток, які можуть викликати паніку чи порушення громадського порядку.
Нагадаємо, що раніше Голова Служби безпеки Іван Баканов вніс до Ради національної безпеки й оборони України пропозиції продовжити санкції щодо російських соцмереж «Одноклассники» і «ВКонтакте» ще на 3 роки.
«Фейки в країнах сталої демократії прирівняно до зброї масового знищення. Проти України триває гібридна війна, і ми продовжуємо протистояти інформаційним атакам з боку РФ. Тож у продовженні санкцій є сенс: цим ми захистимо наших громадян від фейків і маніпуляцій, а відповідно – збережемо безпеку держави в цілому», – заявив Голова СБУ.