Вибори президента України 2019 майже закінчені. Залишилося лише дізнатися офіційні результати ЦВК. Але, судячи з экзитполу, у нашій країні буде новий президент. Якщо з процесом голосування та іншими питаннями вже все зрозуміло, то давайте перейдемо до більш технічної частини і дізнаємося, як проходить весь процес інавгурації, коли новий президент України вступає на посаду і найважливіші дати, які стосуються всіх цих процесів.
Володимир Зеленський перемагає на виборах – це можна сказати за результатами екзитполу та з онлайн підрахунку голосів виборців.
Коли новий президент вступає на посаду
Крайній термін для підрахунку голосів і оголошення результатів – 1 травня. Після цього є 3 дні, щоб дані були опубліковані в газетах "Урядовий кур'єр" і "Голос України" – це має статися не пізніше 4 травня.
А вже з цього моменту починається підготовка до інавгурації і всі найважливіші технічні питання.
Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше
Пенсія зросте майже на 1000 грн: хто може сподіватися на підвищення
Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Що таке інавгурація
Інавгурація – це урочиста церемонія вступу на посаду глави держави. Саме після неї кандидат у президенти офіційно стає президентом країни. Проходить процес у Верховній Раді України.
Коли буде інавгурація
Дату інавгурації в Україні завжди встановлювала Верховна рада. Але є обов'язкове правило, якому вона має слідувати – процес повинен пройти не пізніше, ніж через 30 днів після офіційного оголошення результатів голосування. Якщо конкретніше, то не пізніше 3 червня.
Як проходить інавгурація
На законодавчому рівні процес інавгурації ніяк не закріплений і певних обов'язкових правил не існує, проте є список певних норм, які все-таки записані в Конституції України:
Верховна рада зобов'язана призначити урочисте засідання, куди буде запрошений майбутній президент країни і він має виголосити присягу. До речі, якщо не набереться потрібна кількість голосів (226), то дату інавгурації призначає глава парламенту.
На урочисте засідання мають бути запрошені голова ЦВК, голова Конституційного суду і ряд інших офіційних осіб. Повний список мають погодити з новим президентом.
Президент приносить присягу, поклавши одну руку на Конституцію України і (за бажанням) іншу – на Пересопницьке Євангеліє, яке стало своєрідним символом інавгурації.
Після того, як президент приносить присягу, він повинен передати Євангеліє голові Конституційного суду, а той – голові Верховної ради.
Чому інавгурація так важлива
У нашому випадку є одна величезна інтрига – чи буде новий президент розпускати Верховну раду. За законом, повноваження парламенту можуть бути достроково завершено в останні півроку його роботи.
Якщо згадати дату, то вони почали свою роботу 27 листопада 2014 року. І якщо Володимир Зеленський офіційно стане президентом України до 27 травня 2019 року, то у нього буде можливість розпустити Верховну раду за півроку до завершення її повноважень.