Біографія

Український політик, юрист. На парламентських виборах 2019 року обраний народним депутатом Верховної Ради IX скликання від партії «Опозиційна платформа - За життя» (№ 23 у списку). В даний час – заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності. До цього працював заступником начальника Головного слідчого управління МВС та Національної поліції України.

Заслужений юрист України (грудень 2014 р.).

Народився 18 серпня 1974 р. в м. Глобине (Полтавська область).

Знак Зодіаку – Лев.

Згідно зі Східним календарем, народився в рік Дерев’яного Тигра. Люди цього знаку доброзичливі, товариські, дещо залежні, охоче співпрацюють, мають тонке відчуття гумору, твердий характер, вони холоднокровні та справедливі. Часто мають активну громадську позицію, люблять бути в центрі уваги.

Сім'я

Дані в відкритих джерелах відсутні.

Освіта

У 2000 р. з відзнакою закінчив Національну академію внутрішніх справ України, пізніше (також з відзнакою) – Академію управління МВС України.

Кандидат юридичних наук.

За даними інформаційної бази Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського Григорій Мамка захистив в Національній академії внутрішніх справ кандидатську дисертацію за спеціальністю «кримінальний процес і криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність» на тему: «Начальник слідчого відділу як суб’єкт кримінально-процесуального доказування».

Сфера наукових інтересів Григорія Мамки: основи кримінального провадження, презумпції невинності і забезпечення доведеності вини особи, правова культура суб’єктів кримінального провадження.

Він є автором наукових і навчально-методичних праць в галузі кримінального права і кримінального процесу.

Навчальні дисципліни, які викладає Мамка: «Кримінальне право України», «Кримінально-правова охорона прав людини в практиці Європейського суду з прав людини», «Кримінально-правові стандарти ЄС», «Ювенальна юстиція», «Кримінальне право України – загальна частина».

Кар'єра і бізнес

З 1992 по 1994 рр. проходив службу в Збройних Силах України. До навчання в Нацакадемії внутрішніх справ працював в міліції, в патрульній службі. Після закінчення вузу професійну кар’єру розпочав начальником слідчого відділу в районних управліннях внутрішніх справ Києва. Надалі був заст. начальника та начальником управління розслідування корупційних злочинів у Головному слідчому управлінні МВС, заст. начальника слідчого управління області і заст. начальника ГСУ МВС України. На останній посаді працював з квітня 2014 до листопада 2015 г. Після був перепризначений на аналогічну посаду в Нацполіцію – у зв'язку з переформатуванням відомства.

Але вже 22 грудня 2015 р. за результатами атестації Г. Мамку визнали таким, який «не відповідає займаній посаді», і 8 лютого 2016 р. звільнили з посади заступника керівника ГСУ Нацполіціі «в зв'язку з профнепридатністю».

Втім 8 квітня 2016 р. Окружний адміністративний суд Києва відновив його на посаді, вважаючи, що Мамка не підлягає атестації, а атестаційна комісія «не надала належної оцінки його регалій». Адвокати ж Нацполіціі не змогли надати докази в повному обсязі нібито через закритий режим засідання. Тодішня глава Нацполіціі Хатія Деканоїдзе заявила про те, що подібні рішення судів можуть звести нанівець всю реформу поліції.

Незабаром Г. Мамку спробували перевести на службу в зону АТО-ООС (в м. Авдіївку), але той оскаржив це рішення все в тому ж Окружному адмінсуді Києва. І суд в червні 2016 р. знову став на бік Мамки. У рішенні говорилося, що «наказ... не містив обгрунтування ефективності переміщення на відповідну посаду в Донецькій області та підтвердження інтересів служби в такому переміщенні».

Після низки скандалів, протистояння з екс-керівником Нацполіціі Хатіей Деканоїдзе і двох судових тяжб Мамка все ж пішов з органів внутрішніх справ.

Серед тисяч справ, пов’язаних з економічними злочинами, сам Мамка виділяє наступні:

• справа колишніх керівників Держслужби з надзвичайних ситуацій Бочковського і Стоєцького;

• теракт 31 серпня 2015 р. під Верховною Радою;

• справа про масові заворушення 2 травня 2014 р. в Одесі;

• справи про зловживання у ДП «Укрзалізничпостач» (на 222 млн грн); в агрохолдингу «Мрія» (на $ 1,3 млрд); ТОВ ТК «Урожай» (на 700 млн грн), В Аграрному фонді (на 500 млн грн), в банку «Національний кредит» (на $ 25 млн);

• справи про самовільну забудіву компаніями «Укогруп» Анатолія Войцеховського (заарештовано 11 ділянок на території Києва, 7 незавершених будівництв). Сам Войцеховський говорив про вимагання у нього хабара і про те, що всі розпочаті будівництва від зазіхань «поганих людей» захистили самі інвестори.

• справи про порушення у «Всеукраїнському банку розвитку» Олександра Януковича;

• справа про вибух на нафтобазі «БРСМ-Нафта» у с. Крячки Васильківського району Київщини у червні 2015 р.;

• справу про розтрату держмайна посадовими особами дочірньої компанії «Газ України» (газ, протизаконно переданий компаніям Д. Фірташа на суму близько 5,7 млрд грн).

На громадських засадах та безкоштовно Григорій Мамка виконував роль радника голови партії «Розумна сила» (партія центристського спрямування, заснована в 2016 р., одна з цілей – проведення референдуму про позаблоковий статус України). На інтернет-сайті партії з’являлося чимало публікацій Мамки, які, головним чином, містять критику на адресу поліції і реформ МВС. Голова партії Олександр Соловйов – по суті, колишній колега свого радника. 10 років він працював у податковій міліції в Донбасі, останнє місце роботи – начальник відділу Департаменту захисту економіки Нацполіціі України. Був з другої спроби зареєстрований кандидатом в президенти України на виборах 2019 р.

Мамка не пройшов атестацію у  МВС, проте його поновив на посаді суд, після чого він все ж таки зайнявся політикою

За даними багатьох ЗМІ, Григорій Мамка очолював робочу групу від МВС з вивчення справ про шахрайство олігарха Сергія Курченка. Своїм рішенням він розпустив слідчу групу, яка займалася справами Укрсоцбанку, і припинив всі кримінальні виробництва.

Цікаво, що при появі в ефірах на телеканалі NewsOne (зокрема, в липні 2019 г.) в титрах, що супроводжували Григорія Миколайовича, значилося: «заступник начальника Національної поліції (2010-2013)». Його так представили і ведучі в студії. Чи було таке «підвищення в посаді» навмисною чи випадковою помилкою або цей факт якимось чином вислизнув від «біографів» Григорія Мамки – невідомо.

У поданні себе на сайті Economist.ua Мамка такої посади не називає.

Після звільнення з Нацполіціі Г. Мамка заснував власне адвокатське об’єднання «Мамка і партнери».

Підробляв за сумісництвом професором кафедри кримінального права та кримінології Університету Державної фіскальної служби України.

У 2017 р. спробував повернутися в силові структури – значився кандидатом на посаду першого заступника директора Територіального управління Державного бюро розслідувань в м. Києві.

На парламентських виборах 2019 р. обраний народним депутатом Верховної Ради IX скликання від партії «Опозиційна платформа – За життя» (№ 23 у списку). На даний час – заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності.

Заступник члена Постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській асамблеї ЄС – Східні сусіди (ПА «Євронест»).

Член груп з міжпарламентських зв’язків з Японією і з Канадою.

Досить публічний політик: публікується на інтернет-виданнях, з'являється в якості гостя і експерта в інформаційно-політичних програмах (переважно на каналах ZiK, NewsOne). Гостро критикує дії нової влади у правоохоронній сфері. Отличился резонансным заявлением о том, що в Україні нібито існують незаконні збройні організації, які виконують певні завдання СБУ або інших правоохоронних органів. В основному це радикально налаштовані угруповання – «С14» або Нацкорпус. Такі «активісти» отримують певні преференції – в тому числі, і захист від кримінальних переслідувань в разі порушення закону.

Добробут і статки

Декларація про майновий стан за 2018 рік у відкритих доступних джерелах відсутня. А на кінець 2017-го Григорій Мамка значиться як адвокат, кандидат на посаду першого заступника директора Територіального управління Державного бюро розслідувань в м. Києві.

 

Він володів на той час київської квартирою площею 72,3 кв. м (вона була куплена в 2004 р. і за 15 років подорожчала майже в 13 разів – з 113 тис. грн до 1,3 млн грн). Йому належать і 15 соток землі в с. Путрівка Васильківського району Київщини. Члени його сім'ї у фіскальному документі не значаться. Немає даних і про автомобіль.

У доходах домінує пенсія (131,9 тис. грн) та зарплата за роботу за сумісництвом (84,8 тис. та 11,4 тис. грн). Близько 1,5 тис. грн становили гонорари. Ймовірно, Григорій Миколайович отримує «надбавку» до поліцейської пенсії за роботу керуючим партнером у власній же компанії – адвокатському об’єднанні «Мамка і партнери», корпоративні права якої належать повністю йому. А ще – за роботу професором Університету Державної фіскальної служби України.

Що стосується заощаджень, то пан Мамка воліє за краще мати справу з готівкою. На той момент у нього накопичилося 200 тис. Грн. і $ 15 тис. У декларації вказано також кредит в розмірі 49 тис. грн, взятий у банку «Хрещатик» ще в листопаді 2004 р. У декларації за 2015 р. цей кредит був більшим – 113,7 тис. грн. Цікаво, що до того, як Нацбанк у квітні 2016 р. визнав банк «Хрещатик» неплатоспроможним і запровадив тимчасову адміністрацію, минуло більше 12 років, впродовж яких кредит міг «обрости» чималими відсотками. Але повертати його, можливо, і не доведеться – в червні 2019 р. розпочато дворічну процедуру ліквідації банку. А в таких справах Григорій Мамка розбирається професійно, оскільки є радником Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) з правових питань.

Компромат і чутки

У чому звинувачують полковника поліції?

У ЗМІ не скупилися на нехвальні епітети на адресу Григорія Мамки, оцінюючи його діяльність в слідчому управлінні МВС. «Легенда корупції в МВС», «автор схем з рейдерських захоплень і тиску на бізнес»; «Мамка спеціалізувався на замовних справах, знищенні бізнесу конкурентів та рейдерстві шляхом тиску з боку слідства»; «cірий кардинал ГСУ»;  «породження системи, яка гнила і розкладалася десятиліттями»; «член банди регіоналів», «перевзувшийся в польоті мент Януковича», «правий мізинець Захарченка» (натяк на роботу Григорія Мамки в ГСУ за часів екс-міністра внутрішніх справі, члена «сім’ї» екс-президента Януковича Олександра Захарченка)...

Скандальних історій і компрометуючих матеріалів, пов’язаних з Г. Мамкою та його підлеглими, у відкритих джерелах більш ніж достатньо. Однак, як з гордістю стверджує сам Григорій Миколайович, «жодне звинувачення в корупції, жодна публікація про нібито «наїзди» на бізнес так і не була підтверджена в суді». Більш того, в 2015 р. Мамка виграв судовий процес про захист честі і гідності проти адвоката Вадима Хабібулліна, що звинувачував його в незаконних діях на користь «Укрсоцбанку», якому група компаній «ІСА Прайм девеломпент» не повернула кредит в $200 млн.

Наведемо кілька найбільш резонансних звинувачень на адресу Г. Мамки.

ЗМІ писали про «мамкіних дітей» – так називали групу слідчих ГСУ МВС на чолі з «одіозним полковником» Григорієм Мамкою. Він нібито ще за часів міністра О. Захарченка вміло «спускав на гальмах» багато справ, які за інших обставин набули б широкого громадського резонансу.

ЗМІ висували припущення, що саме Мамка, а не його керівники в 2010–2016 рр. – начальники Головного слідчого управління МВС Василь Фаринник і Олександр Вакуленко, – тримав у руках всі нитки гучних справ, які, як говорилося в пресі, завжди вміло «розвалювалися».

Один з найбільш резонансних прикладів – історія з «Укрсоцбанком» (UniCredit). Його топ-менеджери на чолі з головою правління банку Борисом Тимонькіним в 2014 р. підозрювалися у відмиванні коштів на території України і країн ЄС і протизаконних банківських операціях на користь групи молодоолігарха Сергія Курченка, пов’язаного зі всесильним тоді сином екс-президента Олександром Януковичем. Всі розслідування закінчилися... наказом про розпуск з незрозумілих причин слідчої групи. ЗМІ припускають, що «подяка» керівництву МВС за подібний лібералізм могла обчислюватися сумами в мільйон і більше доларів. Незабаром на це відреагувала Генеральна Прокуратура України та взяла розслідування під свій контроль.

Нічим закінчилися обшуки і досудове розслідування щодо посадових осіб «Укренерго» і «Укргідроенерго», які підозрювалися у зловживанні службовим становищем, розтраті бюджетних коштів тощо. ЗМІ стверджували, що Мамка, як особа, пов’язана дружніми узами з Ігорем Кушніром, президентом «Київміськбуду», вміло «гасив» всі скандали з незаконними і дуже ризикованими в технічному відношенні забудовами. Слідчими виводилися з-під удару кілька фірм: корпорація Укржитлобуд», «Стриж-Інвест» «Іса Прайм Девелопментс», «UIP Ltd», «NSI Сonstruction» тощо. ЗМІ називали «розцінки» – не менше $ 300 000. Іноді в рамках такої роботи проводилися рейдерські захоплення щойно збудованих житлових комплексів (наприклад, 5 з 7 секцій ЖК «Коцюбинський») – шляхом арешту житла і заборони на відчуження майна та передачу квартир законним інвесторам.

У ЗМІ повідомлялося, що за «вирішення проблеми» з новоселів окремі слідчі вимагали по $14 тис.

Мамка в 2015 р. був куратором розслідувань викрадення «автомайданівця» Дмитра Булатова і трагічних подій 2 травня 2014 р. в Одесі. Обидва були безрезультатними.

Там же, в Одесі, як писали відкриті джерела, столичне ГСУ налагодило корупційний «конвеєр» на Одеській митниці (за проходження вантажу «без проблем» нібито стягувалося $2 тис. за контейнер, до $300 тис. за партію, а щомісяця главк МВС міг таким чином «заробити» до $1 млн.). І «бригада» ГСУ продовжувала «кошмарити» підприємців, приймаючи на себе чомусь функції податкових органів. Фірми зазнавали кримінального переслідування за начебто незаконне підприємництво по завідомо облудливих свідченнях.

Втім, у ЗМІ була й інша версія: мовляв, дії слідчих ГСУ пов’язані з прагненням голови МВС Арсена Авакова «витіснити» з Одеської митниці контролюючих її роботу Вадима Альперіна і Артура Прузовского, і якраз саме пов’язані з ними фірми-прокладки й «гнобили» київські слідчі.

Сам Г. Мамка розповів в ЗМІ про реальні схеми, за якими ключові компанії-контрабандисти створили в Одесі складний, але безвідмовний механізм проходження «лівих» контейнерів з більш дорогим товаром без огляду і сплати податків і зборів. Ці компанії створили кілька сотень ТОВ, які є формальними одержувачами товарів з-за кордону по підставних контрактах. Чесних поліцейських били, але багато хто був підкуплений...

У 2015 р. бригада слідчих, підпорядкованих Г. Мамці, організувала нічний штурм офісу одеської компанії RedHead Family Corporation (мережа супермаркетів дитячих товарів «Антошка»), що належить почесному консулу Словенії Владиславу Бурді. З нього нібито вимагали хабар в $300 тис. ЗМІ згадували про те, що «добро» на обшук і виїмку майна дав Печерський суд Києва. Не зупинили штурми навіть протести губернатора Одещини М. Саакашвілі, глави ГУ МВС в Одеській області Г. Лорткіпанідзе, громадськості, представників Євромайдану і медіа... У Г. Мамки зовсім інше тлумачення тих подій: мовляв, серед контрабандних контейнерів на митниці в Одесі були виявлені товари для реалізації в «Антошці». Під час обшуків у засновника компанії знайшли кілька десятків печаток тих «іноземних» підприємств, які нібито постачали іграшки до України, але поставки були фіктивні або контрабандні. Після невдалої спроби «зам’яти» порушення почалася піар-кампанія проти ГСУ.

Григорія Мамку і команду його найближчих підлеглих підозрювали в безлічі інших «замовних» незаконних перевірок та обшуків під приводом порушення податкового законодавства суб’єктами підприємництва (ТОВ «Ігрові технології», ресторан «Мандарин», що належить громадянину США та ін.). При цьому діяли нібито на підставі підробних рішень судів. При фабрикуванні справ проти підприємців слідчі, як говорилося в розслідуванні руху «Антикор», часто користувалися підтримкою Печерського суду столиці. А після виїмки документів, як правило, слідував «штраф» в готівковій формі. ЗМІ повідомляли, що ресторан «Мандарин» від пресингу рейдерів врятувало тільки особисте втручання Надзвичайного і Повноважного посла США в Україні Джона Теффта, який захистив своїх співвітчизників.

До переліку постраждалих від пресингу силовиків ГСУ МВС потрапила і фармацевтична компанія з індійськими інвестиціями «Органосін». У липні 2015 р. слідчі провели обшуки на складах компанії, звинувативши її в несплаті податків. Представники компанії провели прес-конференцію, на якій скаржилися на силовиків.

Лідер партії «Розумна Сила» Олександр Соловйов, радником якого був (і, можливо, залишається) Григорій Мамка, на виборах Президента України в 2019 р., за припущенням Руху «ЧЕСНО», виконував роль технічного кандидата Юлії Тимошенко. Борис Герман, визнаний винним в підготовці вбивства журналіста Аркадія Бабченка (яке було інсценованим), стверджував, що фінансування «Розумною сили» ведеться таким собі «приватним фондом» президента РФ Путіна (в самій партії це рішуче спростували).

За припущенням одного з народних депутатів ВР від «Народного Фронту», партія, під прапором якої опинився Григорій Мамка, створена «за ідеєю росіян, щоб об’єднати незадоволених атестацією ментів» та взагалі силовиків Донецького регіону, які втратили посади при зміні влади. Вона начебто використовує проросійські тези, керівники навідуються в Москву і в окупований Донецьк, де готували заклик до уряду України припинити збройні сутички.

І все ж прямих зв’язків партії з чиновниками-втікачами з команди екс-президента Януковича і фінансової допомоги з Росії в відкритих джерелах не простежується.

На початку серпня 2017 р. ЗМІ писали про скандал з расистським присмаком, в який потрапив Григорій Мамка.

На торцевій стіні «висотки» №35/34 по вул. Ямській в Голосіївському районі столиці іспанський художник Хав’єр Робледо виконав тоді новий мурал із зображенням безтурботно сміється темношкірого хлопця в майці, який безтурботно сміється. За словами автора твору, він «присвячений вмінню радіти простим речам, бажанням бачити наполовину повна склянка, а не наполовину порожній, про те, що, не маючи нічого, можна мати все...».

Однак на стадії 40%-ої готовності муралу малюнок вкрай не сподобався «високопоставленому й неполіткоректному мешканцю» цього будинку Григорію Мамці. ЗМІ наводять його слова: «Я не хочу бачити мавпу на будинку, мені цей негритосік тут не потрібен». Куратор проекту Гео Лерос тоді заявив на своїй сторінці в Фейсбук, що в Києві це – перша робота, яку, швидше за все, через звільненого з Нацполіції Мамки не буде закінчено. У пості сказано: «... так, він житель цього будинку, але він один такий. Тому, якщо раптом зустрінете цього Мамку, передайте, що такі, як він, – це ганьба для нашої країни. Робота присвячена миру в усьому світі, художники з Іспанії, а через таких ментально злиденних людей це ганьба на весь світ».

Мурал на стіні будинку, де живе Григорій Мамка, поліціянту

Ось цей радісний хлопчисько, намальований на стіні будинку іспанським художником, чогось обурив естетичні почуття екс-полковника МВС.

25 грудня 2015 р. Міхеїл Саакашвілі (на той момент – голова Одеської облдержадміністрації) заявив про звільнення Мамки, яке послідувало після непроходження атестації 22 грудня і було оформлене лише 8 лютого 2016 г. При цьому він назвав Мамку «cтолпом корупційної системи рекету і втручання в бізнес старої міліції» і сподвижником глави МВС Арсена Авакова.

Реакція на критику

У лютому 2016 р. Григорій Мамка дав розлоге інтерв’ю виданню «Обозреватель», в якому виклав своє бачення мотивів конфлікту з главою Націполіціі Хатіей Деканоїдзе і головою Одеської ОДА Мікеілом Саакашвілі і природи виникнення навколо свого імені небажаного ореолу «уособлення корупції». За його словами, «багато хто покладався у своїх рішеннях не на об’єктивну оцінку кваліфікації та ділових якостей, а на «смажені факти з третьосортних сайтів в Інтернеті». Хатія Деканоїдзе ухвалила рішення про моє звільнення на підставі висновків, зроблених за результатами прочитання Інтернет-статей особами, що не мають відношення ні до слідства, ні до юриспруденції в цілому. Багато порушень – в самій процедурі звільнення… Кампанію проти мене замовили організатори контрабандних потоків, які ухиляються від сплати податків, корумпують людей на митниці. Саакашвілі просто зіграв роль їх рупора».

Фотографії

Відео

Посилання

Контактні дані:
Тел: (044) 255-35-26
Ел. пошта: mamka@rada.gov.ua

Персональна сторінка на сайті Верховної Ради: https://itd.rada.gov.ua/mps/info/page/21203

Сторінка у Фейсбук: https://www.facebook.com/grigory.mamka

Веде блог на https://economistua.com