Близько двох років, поки в Україні йде війна, ізраїльський інструктор-волонтер Цві Аріелі тренує Національну гвардію України за принципами ізраїльської піхотної бригади "Голані", в якій Цві проходив службу.

Сам інструктор зізнається - на запрошення друзів приїхав в Україну ще під час Майдану. Але участі в ньому не брав – вважав що українці мають право на власний протест і іноземцям не варто в нього втручатися. Допомагав виносити поранених з Майдану, а потім, зрозумівши, що в Україні почалася справжня війна, залишився тут і навіть отримав українське громадянство.

"Знай" зустрівся з Цві і поговорив про його роботу.

- Чим доводиться займатися в рядах Нацгвардії?

- Навчаю солдат тактиці, вогневої підготовки та іншим премудростям війни. Для ізраїльських солдатів такі речі прості, а от для українців - це поки з розряду мегаспецзнань. Всі навички були колись втрачені, слабкий рівень підготовки. А ось люди - цілеспрямовані, хороші бійці. Але потрібна підготовка.

Популярні новини зараз

Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі

Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним

Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати

Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти

Показати ще

- Крім підготовки, ізраїльська і українська армія відрізняються ще чимось?

Читайте також: Кожен п'ятий в "ДНР" та "ЛНР" дивиться українські канали

- Дуже. Українська армія взяла те, що було в радянській армії - тобто вчилася за радянськими методичками. Радянський Союз був величезний, людей було багато, солдат теж, тому вся методика зводилася до того, щоб перемогти ворога чисельністю, закидати його м'ясом людей. Тобто від СРСР нам дісталося масове застосування людського резерву, мінімальна підготовка, мінімальний професіоналізм.

В Ізраїлі все по-іншому. Солдат готується 6 - 7 місяців, перш ніж стане бійцем - крім підготовки він більше нічого не робить. Навіть після підготовки, йому дають ще 8 місяців, під час яких він чергує навчання з оперативною діяльністю. І тільки через 14 місяців він стає бійцем - це я зараз веду мову тільки про простого піхотинця. Якщо це боєць військ спеціального призначення - то термін підготовки, природно, більший. Є підрозділи, де люди тільки тренуються по 20 місяців. Зате "на виході" ми маємо професіоналів. Такого рівня підготовки в Україні немає і не було.

- Ми вже два роки воюємо ...

- Якщо десять чоловік викинути у відкрите море - двоє або троє з них попливуть, а решта потонуть. Я не заздрю ​​тим людям, які сиділи в окопах під обстрілами, але після всього вони навряд чи здатні провести ефективну операцію по захопленню супротивника, організувати засідку. Знову воюємо чисельністю, а не професіоналізмом. Моє завдання - переламати ситуацію.

- Українська армія славиться своїми добровольцями. А як з цим в Ізраїлі?

- В Ізраїлі добровольці - це нормальне явище. Доброволець - це стан суспільства, більшість після школи хочуть бути добровольцями, у всіх них є мотивація, яку держава підтримує. Для наших чоловіків піти в армію - це як по п'ятницях піти в кафе з друзями, на посиденьках, а в одному підрозділі можуть зустрітися мільйонер і безробітний. В Україні ж більшість служити не хоче - такий висновок я зробив після спілкування з людьми. Та й мобілізацію ваш уряд провів не від хорошого життя - швидше від безвиході. Думаю, це було помилкою. Професійна армія повинна бути добровільною.

- Чиновники стверджують, що в країні йде війна і потрібно воювати, а потім вже подумаємо про професіоналізм армії.

- Я не думаю, що складно створити професійну армію. Для цього вистачить двох дій.

По-перше - усунути корупцію, щоб армію не грабував всякий перехожий. Це звільнить додаткові ресурси. По-друге, взяти за основу професіоналізм. В Україні він відсутній у всіх сферах - в результаті будь-яку роботу роблять не професіонали, а зовсім сторонні люди. Все починається з хабарів в університетах, коли майбутній лікар дає хабар за оцінку, в результаті на виході маємо не професіонала і закінчується тими сферами, де потрібно провести радикальні реформи і привести нових людей - але все закінчується тасуванням колоди. Поки що нові обличчя, як я бачу, привели тільки в нову поліцію.

Читайте також: Бойовики на Донбасі використовують заборонену зброю

- На Ваш погляд - яка армія найсильніша в світі?

- Я відразу відкидаю ті країни, які не воюють - смішно ж обговорювати армію не воюючої Швейцарії. Безумовно, найсильніша армія - це у США. Але якщо брати за рівнем підготовки просту піхоту, танкістів і льотчиків я вважаю, що це армія Ізраїлю. Спецпідрозділи можливо краще підготовлені в США. Загальний рівень також відмінний у Франції, Великобританії, тому що вони постійно беруть участь у війнах.

- Що зараз потрібно робити ЗСУ на сході країни?

- Точно не наступати. Зрозуміло, що сепаратистів можна взяти за два тижні, але якщо намагатися це зробити - ЗСУ зіткнеться з російською армією ніс до носа. Вийде - велика радянська армія Росії проти маленької радянської армії України. Це не логічно. Потрібно терміново реформувати армію, будувати її по-новому принципу. Мені смішно, коли народ щось вимагає від Президента - повернути Донбас чи Крим, наприклад. Поки немає сильної армії - не має сенсу нічого вимагати від будь-якого керівника.

- Не секрет, що в Україні йде гібридна війна. Навчена піхота - піхотою, але є ж ще інформаційна війна ...

- Є кілька аспектів. Найперший аспект - це моральність. В Ізраїлі це дуже серйозно. На початковому курсі, наш солдат цілий тиждень слухає про те, яким він повинен бути, як він повинен відноситься до мирних людей під час бойових дій, як можна і не можна ставитися до ворогів. Ніхто і ніде не покаже ізраїльського солдата, який контрабандою займається, б'є людей на блок-посту, мародерить. Одного разу в армії ми робили рейд - затримали небезпечного терориста - він хотів підірвати, здається, виборчу дільницю. Коли ми його зловили - я дав йому ляпаса. За це мене відсторонили від виконання бойових завдань на три тижні. І це при тому, що я був на хорошому рахунку - при інших розкладах мене б просто посадили у в'язницю. Тому що кожен солдат знає, що навіть терориста не можна бити, не кажучи про інші методи. Для цього є суди, в'язниці, нехай вони обирають йому міру покарання. В Ізраїлі солдат розуміє, що якщо він в АТО вбив собаку мирного жителя або забрав у нього телевізор, завтра цей мирний житель прийде до нього на блок-пост мстити, можливо, з вибухівкою. В Україні я не бачив, щоб хтось проводив таку роботу з солдатами. Як наслідок, маємо неправильну поведінку і картинку для іноземних ЗМІ.

Ще я помітив, що в Україні люди, які займаються інформаційною війною - вони нікому не потрібні. Моя знайома журналістка, яка займається інформаційною війною і має мовити на Москву отримує тут 1800 грн. зарплати. Хіба можна на таку зарплату повністю віддатися справі і робити свою роботу?

Але я не можу сказати, що Україна програла інформаційну війну. У вас є підтримка США і Європи - може не така, як хотілося б, але вона є. Ті ж санкції щодо Росії - це теж не мало. З приводу жителів так званих ДНР і ЛНР - хіба західні чиновники повинні писати, говорити, робити програми для них і пояснювати, що вони Україна? Давайте почнемо платити нашим журналістам пристойні зарплати і нехай вони це роблять.

- Вояком може бути кожен, за умови, що навчався 14 місяців, має фізпідготовку, прослухав курс, як повинен вести себе солдат?

- Ні, це не всім дано. У багатьох підрозділах армії Ізраїлю досить жорсткий відбір - людина повинна бути розвинена не тільки фізично, а й мати інші якості. Наприклад, при навчанні спеціальні інструктори стежать за поведінкою людини і його індивідуальними якостями – чи допоміг він товаришеві? Чи збрехав в якійсь ситуації? Як застосував логіку або кмітливість? Це дуже важливо для того, хто в бою.

- Що з негативного і позитивного Ви знайшли в нашій армії?

- З негативу було багато всього - від жахливих туалетів для бійців до підмітання соснових голок в лісі - мене дуже обурив цей факт. Хіба за цим людина йде в армію? Але ми зустрічаємося з командирами, говоримо про проблеми, сподіваємося, що незабаром будуть поліпшення. Якщо буде, чи не буде - я про це обов'язково розповім. З приводу хорошого - я прийшов сюди з армії, яка більш професійна, тому в очі більше кидаються негативні моменти. З позитиву - це люди. Ті, з якими ми працюємо зараз, дуже якісні бійці, з них можна побудувати висококласну армію - просто потрібно поміняти систему, щоб вона давала їм можливість бути хорошими солдатами і проявляти себе.