Конфіскація розкішного майна робітників міліції та прокуратури, електронне діловодство, численні структури по захисту прав людини у складі Генпрокуратури та радикальне скорочення штату прокурорів – це далеко не повний перелік досягнень на минулій роботі нового заступника Генеральної прокуратури України та грузинського реформатора Давіта Сакварелідзе.
Сьогодні Генеральний прокурор України Віктор Шокін повідомив про призначення своїм заступником екс-заступника Генпрокурора Грузії Давіта Сакварелідзе. Новий заступник генпрокурора буде займатися кадровими питаннями та євроінтеграцією. А на батьківщині він допомагав реформувати прокуратуру Грузії. Знай.ua обрала п'ять його головних досягнень у реформуванні, які варто було б впровадити в Україні.
Люстрація та скорочення
"Хартія Свободи", яка була прийнята на початку 2011 року запровадила обмеження для колишніх співробітників спецслужб Радяньского Союзу та вищих посадових осіб компартії і комсомолу працювати в держустановах. Сакварелідзе на цьому не зупинився. Протягом п'яти років були замінені практично всі співробітники прокуратури, кількість прокурорів впала з понад півтори тисячі у 2003 році до 350 у 2012-му. За спеціальним законом, прокуратурі дозволили звільняли співробітників навіть за підозру в корупції.
В період з 2003 по 2010-тий були запроваджені кримінально-процесуальне переслідування проти 1064 поліцейських, 109 слідчих, 20 прокурорів і 30 суддів.
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус
Нелегальне майно
За ініціативою Сакварелідзе, парламент Грузії прийняв закон про нелегальне майно, походження якого чиновник не міг пояснити. "Якщо у начальника відділу міліції або його близьких родичів були розкішна вілла або машина, яких міліціонер точно не міг собі дозволити – майно конфіскували", - розповів Сакварелідзе. Перевірками підозрілого майна займалася прокуратура, яка направляла до судів позови про відчуження.
Зі слів Сакварелідзе, завдяки цьому багато прокурорів та посадовців самі звільнялися з посад.
Електронне діловодство
З метою контролю за роботою прокурорів була впроваджена система електронного діловодства. Старший по посаді прокурор міг ознайомитися з ходом розслідування кожної справи через спеціальну програму. У кожного співробітника був графік поповнення бази даних, за невиконання якого звільняли.
Була налагоджена єдина інформаційно-аналітична система Генеральної прокуратури та Верховного Суду, де кожна справа мала єдину адресу, після вироку більшість справ ставали публічними. Кожен бажаючий міг ознайомитися із усіма матеріалами.
Прокуратура, яка захищає права людей
В рамках гуманізації в апараті Генеральної Прокурори був створений Спеціальний відділ із захисту прав людини. До нього увійшли колишні представники неурядових організацій, правозахисники та журналісти. Прокуратура повністю втратила контроль за в'язницями. Під час слідства прокурор зобов'язаний складати рапорт, в якому описує фізичний стан особи, що перебуває під арештом.
Зарплати та соціальні гарантії
Завдяки радикальному скороченню, прокуратура втричі збільшила середні зарплати. За розслідування справ, у яких були задіяні великі гроші, прокурори отримували чималі премії.
"Ми платили 10-20 тисяч доларів тим слідчим, які займалися справами, де були замішані мільйонери або справа йшла про великі гроші. Уявіть, як слідчий із зарплатою в 400 доларів буде працювати над трьохсотмільйонної справою", - пояснював Сакварелідзе в ефірі П'ятого каналу 15 січня цього року.
Давид Сакварелідзе народився в 1972 року, навчався у США, Японії та Грузії. З 2009 по 2012 рік обіймав посаду першого заступника Головного прокурора Грузії та головного прокурора Тбілісі.