Ніч з 6 на 7 липня вважається однією з найбільш таємничих і магічних. Саме у цей час відзначається свято Івана Купала, яке до цих пір покрито різними секретами і легендами.

Знай.ua звернувся до відомої української провидиці, перуниці та ведуньі Світлани Калашник, щоб вона зняла альков таємничості з цього свята. Вона нам розповіла про те, як правильно проводити цю ніч, про що потрібно турбуватися і що ні в якому разі не можна робити.

- Світлано, розкажіть передісторію цього свята.

- Наші предки обожнювали всі процеси. Не оминули вони увагою і важливі астрологічні сонячні періоди. Дуже тонко представляли різні сонячні етапи (народження, зміцнення, жаркий полум'яний період і в'янення) у вигляді 4 сонячних братів. Коляда, зимове молоде сонце, період відродження світла - 24,25 грудня, Ярило, пристрасний юнак, весняне сонце вітався ігрищами 21-22 березня, Купало, спекотне літнє сонце очищає землю і душі - 21,22 червня і Авсень, осіннє сонце, що йде на покат. Справа йшла до зими, до суворих темних днів.

Повернемося до Купало. Як я вже говорила, всі сонячні свята були чітко прив'язані до астрологічних подій. І сонячного літнього брата зустрічали не 7 липня, а саме 21 або 22 червня. Святкування цього великого сонячного дня полягало в очищенні і набуття сили на зачаття. Адже саме до цього богу зверталися ті, хто не мав фізичних можливостей продовжити свій рід. Користуючись нагодою незаміжні дівчата запрошували в своє життя судженого, знову ж таки з метою продовження роду. Очищення полягало в іграх з вогнем, водою. Власне цей день і вважався весіллям вогню і води. Про це свідчить навіть красива легенда про брата Купало і його сестру Кострому. Накоївши в своєму житті багато бід, вони очистилися вогнем і водою і стали допомагати закоханим.

Популярні новини зараз

Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте

Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців

Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця

В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу

Показати ще

- Я в дитинстві чув, що в це свято потрібно йти в ліс і шукати цвіт папороті.

- Так. Знавці, або ж цікаві молоді йшли в ліс шукати папороть, який за стародавніми повір'ями в цю ніч наповнений особливою силою. Моя прабабуся багато розповідала мені про свої спроби відшукати цей Перунів цвіт (як називали цю квітку). За її словами, навіть вечірня роса на Купало володіла цілющою силою. Знаючі люди роздягалися до гола і каталися по землі. Так само особливою силою володіла рослина Іван та Марія. ЇЇ збирали, сушили і використовували в знахарських цілях. Для святкування зазвичай вибиралася гірка поруч з річкою або озером. На ній розводили багаття всім поселенням. Обов'язковим атрибутом свята були вінки, квіти та веселий сміх.

- Так, а шукати цвіт папороті варто? Якщо я правильно пам'ятаю - за повір'ям, якщо знайти - під ним скарб буде?

- Якщо знайти - можна оволодіти знаннями. Але повторюся, межі світів дуже тонкі і світ Наві завжди буде заважати цю квітку знайти. Якщо і шукати, то за всіма правилами - не оглядатися по сторонах, і не лякатися. Але поки його ніхто не знаходив.

- Ніхто ніхто?

- Якщо хто і знайшов - має мудрість не розповідати.

- Розкажіть тоді ще про одну традицію - стрибки через багаття. Звідки це пішло?

- Основну традицію з перестрибування через цілюще багаття зберегли і в наші дні. Це багаття розводили високою гіркою і основне завдання кожного була - перестрибнути, не пошкодивши одяг та стопи. У кого це виходило, за повір'ями, знаходив здоров'я, силу продовження роду, очищався від кривди. Закохані пари обов'язково перестрибували багаття, не роз'єднуючи руки. Кожне сонячне свято супроводжувалося ігрищами з вогненним колесом, яке уособлювало сонце. Всі ми пам'ятаємо казки, мультфільми про слов'ян, де вогняне колесо спускають з гори до річки, під шум і радісні крики молоді. У слід за колесом пірнали в річку і самі. Однак не все так солодко і гладко. Там де світло, там є і тьма.

Наші предки свято вірили у Триєдність Міров. Відповідно, коли кордони цих світів стають тонкими, не тільки допомога Сонячного Бога приходила в Явь. У цей період знахарі, що несуть хаос у світ так само проводили свої практики у спробах нашкодити. А головне, саме 22 червня вважається так само вдень прояви на землі ватажка світу Хаосу Скіпер Змія. Якщо зазирнути в історичні довідники, можна помітити дійсно жахливі події, які розгорталися в цей день. Що вже говорити о 22-й червня 1941 року. За веселощами та іграми не варто забувати і про цей бік медалі. Занурюючись у традиції, слід бути дуже акуратними. Не дарма ще в давні часи кожне свято чи обряд проводився під чуйним керівництвом Волхва. Однак світло завжди перемагає темряву. І рівно через 40 днів після свята Купало наші предки святкували день перемоги Перуна. Перемогу справедливості і честі над Хаосом і темрявою.

- Як правильно потрібно проводити цей день?

- Можна пошукати траву Іван та Марія. Потім відваром з неї можна вмиватися. У кого немає доступу до річки і багаття, рекомендую в ці дні навіть вдома палити свічки, можна розставити навколо себе і посидіти. Свічки потрібно використовувати воскові. Обов'язково прийняти ванну. У парку нарвати трав і сплести вінок.

- Світлано, а чого не можна робити у цей день?

- Краще не ходити у віддалені лісу. Казка - брехня, але в ній натяк. Віримо ми чи ні, але люди, які знають магію хаосу теж проводять свої обряди. А також небезпечно спати. Вважається, що в купальську ніч потрібно проводити час у води і вогню в бадьорості.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли про призначення жінки, а також про те, навіщо в будинку потрібна качалка і що таке жіночий ніж.