Поняття біткоін, напевно, чув кожен. Але не кожен може відразу пояснити, що ж це таке. Навколо нього до цих пір ходить величезна кількість легенд та міфів.
Після того, як троє українських депутатів задекларували у себе біткоіни на загальну суму більш ніж 50 млн доларів, "Знай.ua" вирішив з'ясувати у економічного експерта Максима Празднікова, який керував представництвом компанії Logitech в Україні та країнах СНД, який потенціал зараз у біткоінів, і чому політики почали його масово скуповувати.
- Максим, розкажіть зрозумілими словами, що ж це таке - біткоін?
- Фактично, це віртуальні гроші. Вони не мають фізичної оболонки, не контролюються жодним банком, не мають центрального органу, який би займався емісією, як це зазвичай буває у будь-якій країні, і не контролюються жодним урядом. Це одна з існуючих на сьогодні криптовалют. Якщо говорити в цілому про криптовалюти - то зараз їх налічується кілька сотень, з абсолютно різною капіталізацією. Біткоіни - найбільш розкручений і відомий варіант криптовалют.
- До чого він прив'язаний?
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
- Абсолютно ні до чого. Криптовалюта може стати певною альтернативою поняттю золотого стандарту. До чого прив'язана вартість золота? Вона регулюється попитом і пропозицією - це один з елементів збереження капіталу. Але фактично, як такої, реальної вартості у золота немає.
Одна з переваг біткоінів у тому, що відсутні інфляційні ризики. Якщо уряди можуть гратися в інфляцію, в дефляцію і т. д., то біткоіни - це інша історія. Їх загальна сума, яка може бути здобута, становить 21 млн. Все, не більше! На сьогоднішній момент видобуто понад 16 млн.
- Що значить видобуто?
- Є таке поняття майнінг. Це рішення якоїсь математичної задачі, яка одночасно створює алгоритм шифрування для криптовалют. Це технологія транзакцій і побудови деяких блоків. Фактично біткоіни - це винагорода, яку отримують люди за вирішення якоїсь досить складної математичної задачі. Складність цього завдання поступово збільшується, в залежності від загальної обчислювальної потужності всіх комп'ютерів. Зараз, в середньому, рішення одного завдання відбувається раз у 10 хвилин, і цей часовий параметр зберігається, незважаючи на зростання обчислювальних потужностей. Відповідно, чим більше комп'ютерів - тим складніше завдання. На сьогоднішній день це призвело до того, що займатися майнінгом у домашніх умовах на одному комп'ютері - не має ніякого сенсу. З'являються цілі «ферми», люди об'єднуються в певні вузли і спільними зусиллями вирішують якусь задачку. Знайшовши рішення цього завдання, вони отримують винагороду. Сьогодні за рішення такого завдання сплачується 12 з половиною біткоінів. Потрібно знати, що вартість винагороди теж знижується десь удвічі раз в чотири роки.
- Останнім часом українські політики почали звертати увагу на біткоіни і купувати їх.
- Так, це цікава тенденція. Хоча правовий статус біткоінів в Україні не визначений. НБУ не визнає біткоіни як валюту. Але є країни, наприклад, Німеччина і Японія, де біткоіни визнані та є засобом платежу.
- Так, я читав, що в Японії навіть податок з транзакції сплачується.
- Вірно. Якщо говорити про податки, сплачені з біткоінів, то в минулому році менше тисячі осіб у світі заплатили такі податки. По-хорошому, відстежити транзакцію продажу біткоінів можливо і нескладно. Питання в іншому: гаманці, де зберігаються біткоіни - неперсоналізовані, там немає особистих даних. Можна подивитися, скільки приходило біткоінів, скільки йшло, але побачити, кому належить цей гаманець - нереально.
- Тобто в Україні за допомогою біткоінів можна якось приховувати податки?
- Біткоіни можуть потенційно в майбутньому використовуватися як свого роду засіб легалізації доходів. Наприклад, хтось задекларує наявність у себе в гаманці тисячі біткоінів і скаже, що це було куплено в такому-то році, коли курс становив 10 доларів за біткоін. Не можна перевірити, коли саме людина стала фактичним власником цього гаманця. Тому, розповівши, що купив їх за 10 тисяч, і заплативши з них податок, у результаті людина отримає зовсім іншу суму, адже тепер їхня вартість 4 млн.
- Так наші політики, купуючи біткоіни, чим керуються? Сподіваються, що вони стануть коштувати дорожче?
- У великому масштабі це хороший спосіб легалізувати кошти. Купив сьогодні по 4 тисячі доларів за штуку, але всім сказав, що купив давно по 10 доларів. Заплатив податок на прибуток (або навіть не заплатив, подивимося, який статус біткоіна прийме ВРУ та НБУ) і маєш абсолютно білі гроші і статус удачливого інвестора. У дрібному - швидше за все, реальні спроби заробити на зростанні. Біткоіни на сьогодні не є повноцінним засобом платежу, адже їми можна розрахуватися лише де-не-де в інтернеті, або, наприклад, перевести гроші родичам за лічені центи. Але глобально це поки скоріше засіб для інвестиції. Потенційний заробіток у майбутньому. Але все ж у самій монеті закладений потенціал, що вона може стати і популярним засобом платежу.
- Наскільки безпечно зберігати гроші у біткоінах?
- Це досить безпечний спосіб збереження грошей. Є біржі, де відбуваються торги, і тут потрібно визнати, що періодично такі біржі зламують. Такі випадки були, і в цих випадках збитки розподілялися між усіма учасниками спільноти, які торгували на цій біржі. Але безпосередньо з гаманця гроші пропасти не можуть, хіба що власник передав дані якимось шахраям. А ось з точки зору анонімності, біткоіни - це дуже цікавий інструмент.
- Тобто наші політики можуть витратити свої біткоіни тільки в тих країнах, де вони визнані?
- З певними обмеженнями вони можуть витратити їх і тут. Починають з'являтися перші торгові точки і кафе, де можна розплачуватися біткоінами. Однак, поки це більше елемент маркетингу, щоб зробити собі рекламу, але у майбутньому все може змінитися. Я знаю історію, коли за біткоіни була куплена вілла на одному з екзотичних островів.
- Зараз яка тенденція вартості?
- Зараз йде зростання. На сьогодні один біткоін коштує близько 4300 доларів. А з приводу кінцевої його вартості існують полярні думки. Максимальний курс, який я чув - це 500 тис. доларів за один біткоін. Але більшість експертів усе-таки вважають, що він буде коштувати десятки тисяч доларів, ніяк не сотні.
За прогнозами експертів, озвученими у травні, коли курс був у районі 1000 доларів, на кінець цього року вартість складе близько 10 тис. доларів за один біткоін.
- А у вас є біткоіни?
- Є, але небагато.
- Будемо чекати, коли його визнають в Україні?
- Я думаю, голос розуму запанує, і Нацбанк визнає його як якийсь альтернативний засіб платежу.
- Але якщо вся ця криптовалюта виявиться пшиком, то люди, які купували біткоіни, стануть банкрутами?
- Вони втратять свої заощадження. Цей ризик, звичайно, теж є. Я б не радив вкладати всі свої заощадження у біткоіни. І чекати, що ви збагатитеся. Щоб відчувати себе впевненим у завтрашньому дні, не варто всі яйця класти в одну корзину. Але якусь частину своїх заощаджень все-таки варто зберігати і в криптовалюті, щоб потім не опинитися на узбіччі науково-технічної революції і прогресу.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли про чотири способи обміняти криптовалюти.