Андрій Портнов відомий тим, що працював в адміністрації Януковича під час Євромайдану. І навіть деякий час її очолював. За цей час він потрапляв у безліч скандалів, пов'язаних з корупцією. Але найбільший резонанс викликали його заклики розігнати Євромайдан силою. Зовсім недавно політика відновили на посаді професора кафедри в КНУ імені Шевченка. Це викликало дуже негативну реакцію у студентів, які влаштували акцію проти цього призначення.
Давайте дізнаємося трохи більше про Портнова, як він потрапив в політику, хто йому допоміг в цьому і чому одіозний нардеп вирішив повернутися в Україну.
Біографія
Андрій Портнов народився в Луганську (тоді Ворошиловград) в 1973 році. Там же закінчив і школу і в 1991 році пішов служити в армію.
Сім'я
Мама нардепа Світлана Михайлівна, вона працювала в радянській торгівлі. А батько Володимир Михайлович був водієм.
Портнов одружений, його дружину звуть Тетяна, вона працює приватним нотаріусом. Так само пара виховала вже 2 дорослих дітей - сина 1993 року народження і дочка 1994 року.
Освіта
Андрій Портнов закінчив середню школу в 1990 році, після чого вступив до військового училища в Ленінграді, де і перший рік не довчився. Сам політик говорить, що пішов сам, хоча деякі джерела стверджують, що його звідти вигнали.
Далі він навчався на заочному відділенні юридичного факультету Східноукраїнського державного університету, який закінчив у 1999 році.
Кар'єра і бізнес
Ще під час свого навчання в університеті Портнов почав працювати в луганській компанії "Юрліт Лтд". Потім неповні 2 роки - юристом АП "Луганська нафтобаза". Дійсно, потрапити на посаду юриста не маючи освіти і диплома в той час було досить складно, можна навіть сказати, що неможливо.
Пошукавши інформацію, можна знайти джерела, які стверджують, що Андрій Портнов був пов'язаний з луганською ОПГ відомого в області кримінального авторитета 90-х Валерія Доброславского.
Такий висновок можна зробити за зізнаннями Ігоря Гоменюка, який був соратником Доброславского. З їх групи в політику потрапило чимало людей: мер (1994-97) і губернатор Луганська (2005) Олексій Данилов, Олег Титамір (в 2010-2014 лідер обласної організації «Фронт змін»), Григорій Пригеба (один з лідерів луганського Євромайдану, в 2016-му разом з «Опоблоком» скоїв рейдерське захоплення влади в мерії Сєвєродонецька), брати Серпокрилови (керівники обласних організацій «ПОРА-ПРП» і «УДАР»).
У 1996 році Портнов вже очолив юридичну фірму "Укрінформправо", яку, за його словами, він сам і створив. І вже через рік Портнов переїжджає до Києва, де майже відразу ж отримує місце заступника начальника управління у Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР). Нагадаємо, студент-заочник на 4-му курсі.
І там Портнов навчився багато чому, деякі джерела стверджують, що його туди влаштували люди Тимошенко і Лазаренко, які так само співпрацювали з Доброславскім. Точніше з його людьми.
Андрій Портнов брав безпосередню участь у війні за Приватбанк, яка була в 2001 році. Наш політик був на стороні Привату, а на другій стороні був Олексій Ромашко, який в той час вже вважався головним в ДКЦПФР.
Ромашко навіть почав службове розслідування проти Портнова, але не зміг довести його до кінця. Олексія вбили в його ж піді їзді в 2001 році. Звичайно, перша підозра у поліції впало на Портнова, але довести його причетність не вдалося. Але всього лише через місяць він йде з ДКЦПФР і відкриває власну компанію "Портнов і партнери".
З 2003 року його повертають в ДКЦПФР на посаду першого заступника виконавчого секретаря. З липня 2004 по липень 2005 рр. - член Держкомісії.
А в 2006 році він вже нарешті стає народним депутатом, що відкриває для нього нові можливості. Пам'ятайте, ми говорили, що можливо його влаштували на посаду люди Тимошенко. Ось саме в її партії він і стає нардепом 5 скликання.
З 2010 року Портнов стає заступником глави Адміністрації президента України Сергія Льовочкіна.
Далі він потрапив під скорочення і в 2011 році його перевели до Віктора Януковича на посаду радника президента.
Там він пропрацював до 2013 року, після чого його відразу ж призначили радником глави держави. Льовочкін, який це зробив, заявив, що з цього часу Портнов керуватиме всім колом реформування і правоохоронних органів і органів юстиції.
24 січня 2014 року президент Янукович своїм указом звільнив Портнова з посади радника президента і призначив першим заступником глави Адміністрації президента України.
А 26 лютого Олександр Турчинов звільнив Портнова з цієї посади.
Компромат і чутки
Портнов отримав дурну славу, ще не будучи навіть політиком. Перший великий скандал був пов'язаний з корупцією і трапився в 2005 році. Тоді держсекретар Зінченко під час виступу заявив про корупцію в найближчому оточенні Ющенка. Після цього на нього було подано судовий позов. Якраз Портнов і представляв в суді відповідачів.
Але найбільший резонанс викликала його діяльність під час Євромайдану. Багато ЗМІ писали, що Портнов сам розробляв диктаторські закони 16 січня. Хоча сам політик це заперечує.
І коли ГПУ оголосила групу осіб, яких потрібно затримати після самого Євромайдану, там було і прізвище Портнова. Однак уже через півроку суд частково задовольнив позов Портнова до ГПУ і постановив визнати недостовірною інформацію про нібито причетність політика до масових вбивств активістів.
Крім цього на Портнова було відкрито ще кілька справ і політик під час Євромайдану втік до Росії, звідки далі полетів до Австрії. В Україну повернувся лише в 2019 році.
Після цього Євросоюз заблокував банківські рахунки Портнова, який був в числі колишніх 17 осіб, найбільш наближених до Януковича під час Євромайдану. Але в 2015 році накладення санкцій було прийнято незаконним.
Ми вже описували вам кримінальну справу проти Портнова, як було відкрито в далекому 2001 році, але вона далеко не єдина.
Стосовно політика були відкриті справи за привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем та за зловживання владою або службовим становищем.
Наприклад, в 2010 році Портнова звинуватили в тому, що він незаконно, завдяки своєму службовому становищу, очолив кафедру конституційного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, а також привласнив гроші університету, жодного разу при цьому не відвідавши лекції.
Але надалі це справа тягнулася аж до 2016 року і його закрили.
А в 2018 році СБУ відкрило справу проти Портнова, звинувачуючи його в державній зраді. Його підозрювали в тому, що політик був причетний до анексії Криму Росією.
Головним доказом заявників був запис телефонної розмови між радником президента Росії Глаз'євим і Головою Верховної Ради АРК Константиновим, яка була зафіксована української розвідкою 1 березня 2014 року. У розмові Глазьєв повідомляв про необхідність прийняття Верховною Радою АРК постанови, яку підготував Портнов.
Не варто забувати і про скандальний телеканал NewsOne, який Портнову передав Мураєв терміном на три роки. Але дуже швидко Андрій Портнов і сам позбувся його, передавши всі акції Тарасу Козаку.
Ну і самий останній скандал, пов'язаний з тим, що Портнова повернули в КНУ Шевченка. У червні 2019 року ректор КНУ відновив Портнова на його посаді професора без конкурсу.
Студенти ж в свою чергу оголосили про те, що будуть організовувати відповідні акції проти політика і юриста. До речі, деякі з них вже оголосили про те, що отримували погрози, якщо продовжать свою участь в акції.
Але студенти домоглися справедливості, і ректор Київського національного університету Леонід Губерський скасував свій наказ про призначення Андрія Портнова професором кафедри конституційного права юридичного факультету в присутності активістів.
Студенти, до речі, зустріли цю новину оплесками і Гімном України.
Фотографії