Світлана Тихановська — білоруська активістка і кандидат у президенти на виборах в Республіці Білорусь 2020 року. За офіційними даними вона отримала понад 10% голосів виборців.

До того, як стати кандидатом у президенти, Тихановська була викладачем англійської мови та перекладачем.

Які таємниці приховує її біографія і чи так безкорисливо її прагнення очолити Білорусь.

Біографія

Прізвище: Тихановская (белор. — Ціханоўская; дівоче прізвище — Пилипчук).

Ім'я: Світлана (білор. — Святлана).

По батькові: Георгіївна (білор. — Георгіеўна).

Дата народження: 11 вересня 1982 року.

Звідки родом: Мікашевичі, Лунинецький район, Берестейська область, Білоруська РСР.

Знак зодіаку: Діва.

Народилася в рік Водяної Собаки (за Східним гороскопом).

Національність: білоруска.

Віросповідання: православна.

Вік: 37 років.

Світлана Тихановська: Facebook

У 12 років Світлана поїхала на літні канікули в сільську місцевість в Ірландії. Місцеві сім'ї приймали у себе для відпочинку і відновлення сил дітей Чорнобиля, на здоров'я яких прямо або побічно вплинули радіоактивні опади в результаті ядерної катастрофи 1986 року в сусідній Україні. У числі постраждалих від катастрофи дітей була і Світлана Тихановська.

72-річний Генрі Дін, співзасновник благодійної організації «Діти Чорнобиля», і його дружина Меріан тоді прийняли дівчинку в своєму будинку в Роскреа, графство Тіпперері, в середині 1990-х років.

«Вона була розумною дитиною, знала англійську краще за інших дітей. Світланка була прекрасною дівчинкою, милою, щирою і чесною. У моїх дітей і онуків дуже хороші спогади про неї», — згадує Дін в інтерв'ю британській газеті The Guardian.

У той час лікарні Білорусі були забиті дітьми з різними проблемами зі здоров'ям. У Роскреа, населення якого тоді становило приблизно 7 тисяч осіб, дітям надавали медичну допомогу, брали на пікніки, походи в кіно і по магазинах.

Більшість дітей приїжджали в Ірландію на один або два літні сезони. Але Тихановська поверталася знову і знову в міру того, як вона зближувалася з місцевим співтовариством і сім'єю, в якій жила.

За словами Генрі Діна, на пару років Світлана навіть влаштувалася на роботу в місцеву фабрику.

«Вона була дуже скромною, працювала в заводському цеху, на самих чорних роботах. Їй потрібні були гроші на навчання в Бресті (на заході Білорусі)», — згадує Дін.

За словами Генрі Діна, молодь на той час не говорила відкрито про політичну ситуацію в Білорусі. Були побоювання, що хтось дізнається, що їхні сім'ї критикують уряд. Але Світлана була відвертою і висловлювала свої переживання. Люди були позбавлені виборчих прав і знали, що голосування в Білорусі фальсифікують.

У Світлани Тихановської не було довгострокових політичних амбіцій, але вона переживала за долю народа Білорусі.

Сім'я, особисте життя

Батьки Світлани Тихановської зараз пенсіонери, але ще працюють. Вона не хоче говорити про місцезнаходження батьків, щоб їх не турбували.

Світлана одружена з заарештованим активістом, блогером, автором і ведучим ютуб-каналу «Країна Для Життя» Сергієм Тихановським.

Світлана Тихановська, скріншот: YouTube

У подружжя є син і дочка.

Світлана — віддана мати. Вона присвятила своє життя турботі про сина і дочку.

Їх перша дитина народилася глухою. Світла кинула роботу, щоб піклуватися про неї. Вона перевезла сім'ю до Мінська, щоб дитині зробили необхідну операцію з імплантації.

Освіта

У 2000 році Світлана із золотою медаллю закінчила середню школу № 2 в місті Мікашевичі.

У тому ж році вона вступила до Мозирського державного педагогічного університету на філологічний факультет, який закінчила за спеціальністю Іноземні мови.

Світлана Тихановська: Facebook

Кар'єра і бізнес

Після закінчення університету Світлана жила в місті Гомель.

Коли їй було трохи за 20, вона щороку поверталася в Роскреа (селище в Ірландії) і працювала там перекладачкою з англійської мови в рамках допомоги дітям, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. Організація називалася «Chernobyl Life Line».

Спільно з чоловіком Тихановская володіє компаніями ТДВ Компас і ТОВ «Веселка Розваг». 51% володіє Сергій, а 49% Світлана.

Президентська кампанія в Білорусі 2020

Після арешту чоловіка 29 травня Тихановська заявила про намір балотуватися замість нього. Вона була зареєстрована в якості незалежного кандидата 14 липня 2020 року. Після реєстрації її підтримали Валерій Цепкало і Віктор Бабарико, два відомих опозиційних політика, яким було заборонено реєструватися. Один з них був заарештований, а інший втік з країни. Фотографія Тихановської з соратницею Марією Колесніковою і Веронікою Цепкало, дружиною Валерія Цепкало, стала символом її кампанії. Крім того, білорусам запам'ятався виступ цих трьох жінок із закликом прийти на вибори.

Світлана Тихановська: Facebook

У ніч перед виборами поліція затримала високопоставлених співробітників виборчої кампанії Тихановської, і вона була змушена переховуватися в Мінську, перш ніж в день виборів знову з'явилася на виборчій дільниці.

Дискримінація

Напередодні президентської кампанії президент Білорусі Олександр Лукашенко стверджував, що країна не готова до жінки-президента. Її кампанія почалася з того, що Amnesty International засудила дискримінаційне поводження в країні з жінками-активістами опозиції, включаючи погрози сексуального насильства і погрози влади забрати дітей у діячів опозиції і відправити їх в державні дитячі будинки. У відповідь на погрози Тихановська відправила двох дітей за кордон до бабусі. Світлана стверджує, що їй неодноразово погрожували. Вона згадувала про телефонний дзвінок, коли їй сказали: «Ми посадимо вас за грати, а ваших дітей помістимо в дитячий будинок». Тим не менш, Світлана не відмовилася від участі у виборах.

Тихановська пообіцяла звільнити всіх політичних в'язнів у Білорусі. Йдеться про затриманих у Мінську та інших містах, яким загрожує від 8 до 15 років в'язниці.

Крім того, Світлана мала намір провести в країні демократичні реформи і відмовитися від союзного договору з Росією, який багато представників білоруської опозиції розглядають як посягання на суверенітет країни.

Програма Світлани Георгіївни також передбачає проведення референдуму щодо повернення до Конституції Білорусі, яка діяла до 1994 року, і відновлення обмеження в два терміни для президента. Вона заявила, що її головна мета — провести вільні і справедливі вибори.

Світлана Тихановська: Facebook

Тихановська вважає нинішні вибори нелегітимними через відмову уряду зареєструвати в якості кандидатів основних політичних опонентів Лукашенка. Вона пообіцяла розробити план прозорих і підзвітних виборів протягом шести місяців після вступу на посаду.

Прихильники

Незважаючи на те, що Тихановська балотується як незалежна, вона користується підтримкою всієї політичної опозиції Білорусі. Про її підтримку оголосили голови таких партій, як «Білоруська Християнська демократія», «Білоруська соціал-демократична Грамада», «Об'єднана Громадянська партія» і жіноча партія «Надія». Кандидат Тихановська також отримала підтримку від колишнього кандидата в президенти від опозиції на президентських виборах 2010 року Миколи Статкевича.

30 липня 2020 Тихановська провела мирний передвиборчий мітинг у Мінську, прямий ефір якого транслювався на ютуб-каналі опозиціонера Віктора Бабарико.

Світлана Тихановська: Facebook

Компромат і чутки

Світлана Тіхановська — жінка, яка стала політичною зіркою в Білорусі завдяки прагненню змістити людину, яку часто називають останнім диктатором Європи. Однак, цілком можливо, що вона є випадковою суперницею Лукашенка і бере участь в президентських виборах тільки тому, що заарештували її чоловіка. Тіхановська в деякому сенсі вимушено займається політикою. Вона особисто заявляла, що балотується в президенти через любов, щоб звільнити з в'язниці чоловіка.

Будучи дружиною блогера-опозиціонера Сергія Тіхановського, до останнього часу Світлана не цікавилася політикою і голосувала, як вона сама зізнається, один раз в житті — в 2001 році за Олександра Лукашенка.

Світлана Тихановська: Facebook

Світлана Тихановська: Facebook

15 травня Тіхановська зареєструвала власну ініціативну групу. До цього її підштовхнула відмова ЦВК реєструвати групу її чоловіка, який перебував в той момент в ізоляторі тимчасового утримання.

Пікети зі збору підписів за Тіхановську дали початок новому формату вуличних акцій — «ланцюг солідарності». 24 травня в Мінську утворилася півкілометрова черга з бажаючих поставити підпис за її висунення.

21 червня Тіхановська повідомила, що зібрала і здала приблизно 110 тисяч підписів з необхідних 100. Після перевірки ЦВК у неї залишилося 104 757 підписів.

Після затримання Сергія Тіхановського (його звинуватили в перешкоджанні виборів і організації дій, що грубо порушують громадський порядок) під час обшуку на дачі у його матері силовики знайшли 900 тисяч доларів готівкою. 7 червня Світлана в інтерв'ю російському телеканалу «Дощ» заявила, що не знає, звідки взялася така сума на дачі у мами її чоловіка. Вона стверджує, що ніколи не бачила цих грошей: «Якби у Сергія було 900 тисяч доларів, він не боровся б за долі простого народу».

Суперниця Лукашенка тільки з другої спроби відповіла на питання, чий Крим

Розмовляючи з журналістом видання Meduza, Тіхановська ухилилася від відповіді на питання про статус півострова: «Я розумію, що тема Криму розділяє суспільство. А мені не хотілося б необережними словами когось відштовхнути».

Світлана Тихановська, скріншот: YouTube

Потім Тіхановська заявила, що вона проти війни і переживає, що Україну втягнули в таку конфронтацію.

В кінцевому підсумку на питання, чий Крим, вона відповіла: «Юридично півострів український, а фактично — російський», і попросила більше не мучити її цим питанням.

Останні новини про Тіхановську: кандидат сховалася в Литві після ночі протестів

Після оголошення ЦВК про перемогу Лукашенка (80,08% голосів проти 10% у Світлани) Тіхановська втекла до сусідньої Литви. При цьому реальний рейтинг Лукашенка, на думку політологів, становить близько 24%.

У штабі Світлани відмовилися визнавати офіційні результати голосування.

Світлана Тихановська: Facebook

Мітинги 2020 року в підтримку Тіхановської і проти Лукашенка стали найбільшими в історії пострадянської Білорусі. Мітинг в Бресті зібрав 20 тисяч осіб, а в Мінську — 60 тисяч.

Лукашенко перебуває в уряді більше двох десятиліть, і його чергове переобрання викликало бунт серед населення. В результаті білоруси в знак протесту вийшли на вулиці, але їх зустріли сльозоточивим газом і гумовими кулями.

11 серпня Тіхановська покинула рідну країну після другої ночі народної мобілізації проти чинного режиму.

Світлана прокоментувала свій вчинок, зробивши офіційне звернення: «Я прийняла це рішення одна і знаю, що багато людей мене засудять і зненавидять». 37-річна Тіхановська стверджує, що така міра була необхідна, щоб уникнути тюремного ув'язнення.

Багато з тих, хто стежить за тим, що відбувається в Білорусі, відзначають, що Тіхановська була не стільки лідером, скільки символом протесту.

Фотографія

Світлана Тихановська, скріншот: YouTube

Світлана Тихановська: Facebook

Світлана Тихановська: Facebook

Світлана Тихановська: Facebook

Світлана Тихановська: Facebook

Світлана Тихановська: Facebook

Відео

Контакти і посилання

Особиста сторінка Тіхановском у Facebook

Сторінка у Facebook кандидата в Президенти Білорусі Світлани Тіхановської

«Країна Для Життя» у Facebook

Сторінка в Інстаграм

Офіційний сайт кандидата в Президенти Білорусі Світлани Тіхановської

Ютуб-канал чоловіка Світлани Тіхановської «Країна Для Життя»