Андрій Райкович - одіозний бізнесмен-мільйонер. У його оборотах - астрономічні суми. Він уже 5-й рік керує Кропивницьким. Символом незадовільної роботи мера стала лопата. Дізнайтеся: хто та чому її вручав міському голові? І чому для нього не писані дорожні правила? Читайте докладніше про міжконфесійний та інші скандали, у яких чиновник замішаний.

Біографія

Дата народження: 7 квітня 1956 року.

Знак Зодіаку: Овен. За східним гороскопом: рік Вогняної Мавпи.

Національність: українець.

Віросповідання: православний.

Вік: 64 роки.

Андрій Райкович - багатий і впливовий чоловік у Кропивницькому (колишній Кіровоград). Ще до обрання на посаду градоначальника практично кожен мешканець знав його як багатого власника «М'ясокомбінату «Ятрань».

Утім, ім'я мера досі асоціюється із підприємством, адже чиновник є його кінцевим бенефіціаром. Главі Кропивницького належить 80,65% від загального капіталу комбінату. Але, крім найбільш відомого у місті активу, чиновнику також належить цілий ряд інших організацій. Тож у оборотах глави міста - астрономічні суми.

Кропивницький - невелике місто, що за час свого існування 5 разів перейменовували. І у 2016 році, потрапивши під закон про декомунізацію, Кіровоград перейменували на Кропивницький. Це була важка й достатньо хвора тема для багатьох. «Бій» йшов переважно між прихильниками назв Єлисаветград та Інгульськ.

Однак, всупереч думці більшості городян, Верховна Рада прийняла тоді рішення присвоїти місту назву Кропивницький. Про це повідомляли відкриті джерела. Андрій Павлович заявляв про необхідність надати можливість вибору назви міста людям на місцевому референдумі. Однак державні мужі не прислухалися до думки мера й городян. У підсумку Андрій Райкович керує Кропивницьким.

Андрій Райкович: біографія і досьє, компромат, скрін із Фейсбук

За цей час він встиг отримати лопату в якості символу його незадовільної роботи на посаді міського голови. ЗМІ писали,, що Андрій Павлович гнівно відреагував на подарунок активіста.

Лопату для чищення снігу через неякісне прибирання вулиць міста від снігу та льоду (тоді городяни ледь могли кудись дістатися) меру міста вручив на початку 2016 року голова «Комітету по боротьбі з корупцією у органах державної влади та правоохоронних органах» Андрій Максюта.

Щоправда, його довгий час не пускали до кабінету мера й перешкоджали врученню такого символічного подарунку. Однак міський голова все ж вийшов із кабінету. У ході перепалки Андрій Максюта заявив, що мер нічого не робить для міста. Градоначальник сказав, що активісти «влаштували клоунаду» й додав, що самим потрібно чистити вулиці.

Мер фігурував і у ряді інших скандалів. Читайте докладніше про МАФовську та міжконфесійну історію. Дізнайтеся: яким штрафом він обурився під час апаратної наради у 2018-му? До чого це призвело? Ми також заглянемо до декларації міського голови із хоромами значних розмірів та мільйонами готівкою.

Сім'я, особисте життя

Дитинство пройшло у місті Таллінн (Естонія). Зареєстроване місце проживання на даний час - село Суботці Знам'янського району Кіровоградської області. Населений пункт знаходиться у 33-х км від Кропивницького.

Тут у мера - величезний маєток. Його декларація за 2019 рік демонструє наявність житлового будинку величезної площі - 817,7 кв. м. Є також садовий будинок - 67,2 кв. м. і ще один житловий невеличкий - 46,1 кв. м.

Сімейний стан, дружина, діти - у відкритих джерелах інформація відсутня. У всіх деклараціях чиновника графа «інформація про членів сім'ї суб'єкта декларування» порожня.

Щоправда, у деяких ЗМІ зустрічається швидкоплинна згадка про його дружину. Зокрема, видання Kr.depo повідомляє, що він «разом зі своєю дружиною Галиною Райковіч є власником кіровоградського ТОВ «Ар Ессет».

У 2017 році веб-ресурс Dozor.kr.ua писав, що кропивницький мер «оновив кухню італійським обладнанням майже за мільйон». Видання посилалося на дані Центру медіарозслідувань «Прозоро», яке відзначало, що чиновник «учергове за цей рік відзвітував істотними змінами у майновому стані».

Цього разу він придбав дві духових шафи, холодильник та робочу поверхню для кухонної плити італійської фірми RESTART. Усе б нічого, якби не космічна вартість обладнання у розмірі 869 тис. 176 грн.

Веб-ресурс зазначає, що «придбанню дорогих плит і холодильників передувало ще одне повідомлення про суттєві зміни, а саме - отримання роялті від компанії ТОВ «Міа-люкс» у розмірі 2,82 млн. грн. Власниками ТОВ «Міа-люкс», за даними видання, є сам Андрій Райкович, а також Галина Василівна Райкович і Наталія Андріївна Щербина».

Андрій Райкович: біографія і досьє, компромат, скрін із Фейсбук

Освіта

1977-1982 рр. - у 21 рік вступив др КНТУ (Центрально-український національний технічний університет, колишній КДТУ, КІСМ - Кіровоградський інститут сільгоспмашинобудування). Освоєна спеціальність - «інженер-електрик».

У 1995 р. отримав додаткову кваліфікацію у сфері економіки. Освоїв «облік та аудит».

Кар'єра і бізнес

1977 р. - свою трудову діяльність почав у 21 рік. Був електриком підприємства.

1977-1979 рр. - служба у армії. Цікаво, що на ці ж роки припадає навчання у КІСМі. Як Андрію Райковичу вдавалося служити ув армії та бути одночасно студентом вузу - незрозуміло.

1979-1985 рр. - після армії вчиться у КДТУ й працює старшим інженером-енергетиком на Долинському птахокомбінаті.

1985-1986 рр. - наступний рік працює інструктором райкомітетів КПУ в Долинському.

1986-1988 рр. - керує Долинським комбінатом хлібопродуктів.

1988-1990 рр. - очолив птахокомбінат у Долинському.

1990-2006 рр. - очолив Кіровоградський птахокомбінат, голова СР правління підприємства.

1997 р. - увійшов до складу співзасновників Кіровоградської облорганізації «Народна партія».

2010 р. - пройшов від даної політфракціі до Кіровоградської облради. Будучи головою політичної сили, входив до комісії із питань бюджету, фінансової діяльності та соціально-економічного розвитку.

2006-2015 рр. - голова СР, гендиректор ТДВ «М'ясокомбінат «Ятрань».

Із 27 листопада 2015 року по теперішній час - міський голова Кропивницького. Депутат Кіровоградської облради. На місцевих виборах балотувався від блоку Петра Порошенка «Солідарність».

Компромат і чутки

У числі перших, найбільш скандальних історій, пов'язаних із ім'ям Андрія Райковіча, - вибори на посаду міського голови. Тоді бізнесмен-мільйонер потрапив під приціл багатьох ЗМІ.

Відкриті джерела писали про боротьбу за крісло мера. Андрій Павлович тільки після декількох рішень суду й визнання недійсними результатів виборів на двох дільницях зміг отримати мінімальну перевагу в 378 голосів над своїм опонентом Андрієм Стрижаковим.

Інша скандальна історія мала місце у 2017-му. Тоді фірма «Білий ведмідь», співвласником якої чиновник на той момент був, почала активно отримувати підряди на поставку палива комунальним підприємствам міста.

Андрій Райкович: біографія і досьє, компромат, скрін із Фейсбук

При цьому фірма активно демпінгувала на торгах, піднімаючи вартість палива вже після підписання відповідного договору. Через кілька років замість «Білого ведмедя» почала функціонувати фірма бізнес-партнера міського голови «Титан-Кіровоград». Про те, як вона неодноразово вигравала тендери, повідомляли ряд ЗМІ.

У цьому ж 2017 ом між мером та депутатом міської ради відбулася словесна перепалка. Про їх сутичку писали відкриті джерела. Володимир Смирнов прийшов тоді до міського голови, щоб вручити кульки від учасників акції, які вимагали прийняти рішення про зменшення порогів у закупівлях на ProZorro до 50 тис. грн. У результаті мер нагрубив, і обидва зіткнулися лобами.

Через майже рік після цих подій, під час апаратної наради на початку весни 2018-го кропивницький мер обурився штрафом. Тоді йому спробували виписати його за те, що чиновник припаркувався у недозволеному місці.

Однак для регіонального князя закон не писаний. І вже наступного дня після проведення апаратної наради знак «зупинка заборонена», під яким зупинявся мер, демонтували. Про це повідомляли ряд ЗМІ.

У числі скандальних фактів, пов'язаних із ім'ям мера, - і МАФи. Як відомо, глава міста - власник «Ятрань». Одного разу вночі одну із клумб міста прикрасив фірмовий магазин чиновника.

Активісти спробували тоді демонтувати споруду. Щоправда, домогтися бажаного так і не змогли. Адже у організації раптом виявилися на руках усі необхідні дозвільні документи.  Про цей скандал писало багато відкритих ресурсів.

Окрема історія - міжконфесійний скандал, у якому замішаний кропивницький мер. Про зв'язки церкви та бізнесу докладно розповідали ЗМІ. Виявляється, для місцевої влади немає нічого святого.

Андрій Райкович: біографія і досьє, компромат, скрін із Фейсбук

На початку 2019 року було запроваджено відеозвернення Андрія Райковіча, у якому йшлося про намір передати храм Успіння Пресвятої Богородиці, розташований у парку ім. Крючкова, під юрисдикцію УПЦ МП. Раніше чиновник був залучений до будівництва цього храму. Він вклав чимало грошей у його будівництво.

Тоді споруда була на балансі його громадської організації. У підсумку питання приналежності храму довго вирішувалося. Адже впливові особи досить часто по-своєму бажають вирішувати питання храмів.

При їх передачу у безпосереднє управління УПЦ МП, можна залишати за собою контроль над земельною ділянкою і будівлями на ній. А кошти, які храми отримують від надання послуг або продажу товарів, не обкладаються податком. Про це більш докладно можна дізнатися на веб-ресурсі Persha.kr.ua.a.

Локальна бізнес-імперія мера-мільйонера привертає увагу ряду ЗМІ. Згідно із декларацією Андрія Райковіча за 2019 рік, загалому йому належить 24 тис. 208 м² земельних наділів у Кропивницькому та Суботцях.

Готівкою міський голова зберігає 31 млн. 250 тис. грн., 102 тис. євро, 145 тис. доларів. На його різних банківських рахунках загалом 195 тис. 377 євро, 110 доларів та 680 тис. 586 грн.

Фотографії

Андрій Райкович: біографія і досьє, компромат, скрін із Фейсбук

Андрій Райкович: біографія і досьє, компромат, скрін із Фейсбук

Андрій Райкович: біографія і досьє, компромат, скрін із Фейсбук

Андрій Райкович: біографія і досьє, компромат, скрін із Фейсбук

Андрій Райкович: біографія і досьє, компромат, скрін із Фейсбук

Відео

Посилання

Фейсбук - на момент виходу публікації серед його передплатників була 1 тис. 391 осіб.