Олександр Тимошенко - бізнесмен, чоловік «Леді Ю», екс-прем'єр-міністра України. Серед їх сімейного бізнесу - кілька різних об'єктів. Прославився Олександр Геннадійович як «яєчний» бізнесмен. Згодом екс-керівник корпорації ЄЕСУ зайнявся бізнесом за кордоном. Читайте докладніше про розкрадання коштів, хабарництво та чеський бізнес.
Біографія
Дата народження: 11 червня 1960 року.
Знак Зодіаку: Близнюки. За східним гороскопом: рік Сталевого Щура.
Національність: українець.
Віросповідання: православний.
Вік: 59 років.
Захоплення: біг, спортзал.
Олександр Тимошенко є однією із найбільш міфічних постатей у оточенні екс-прем'єр міністра України Юлії Тимошенко. У судовому процесі у справі про газові контракти дружини був офіційно визнаний захисником Юлії Володимирівни. Про це повідомляли ЗМІ.
Практично 20 років тому, в серпні 2000-го, самого Олександра Тимошенко також затримали. А згодом заарештували. Згідно із даними відкритих джерел, Генпрокуратура України висунула йому звинувачення як до керівника корпорації «Єдині енергетичні системи України» (ЄЕСУ).
Олександра Геннадійовича звинуватили у розкраданні коштів у великих обсягах. Крім цього, - хабарництво. ЗМІ писали про те, що йому інкримінували хабар Павлу Лазаренко, тепер уже екс-віце-прем'єр-міністру України.
Як виявилося, член правління ЄЕСУ переводив гроші Павлу Лазаренко на його особисті р\р у закордонні банки. Сума хабара у 1996 році становила 4,6 млн. доларів. Проти тандему Тимошенко-Лазаренко порушили кримінальні справи.
Відкриті джерела відзначали, що розмір першого та другого хабара становив по 1 млн. доларів. Утретє бізнесмен передав прем'єру 2,6 млн. хабара.
У результаті слідчих дій була встановлена інформація й щодо інших перерахувань на р/р Павла Івановича Лазаренка. Проти нього порушили кримінальну справу за отримання хабарів. А проти Олександра Геннадійовича - за їх дачу.
Після арешту бізнесмен вийшов на свободу. І досить швидко знайшов притулок за межами України. Як йому це вдалося? - цим питанням задавалися багато хто. Дізнайтеся подробиці чеської сторони бізнесу Олександра Тимошенко.
Сім'я
Дитинство та юність пройшли у місті Дніпро. Батьки: батько - Геннадій Опанасович, партійний функціонер на районному рівні; мати - Галина Олександрівна (29.10.1936 р.н.) Відомо, що у 1991 р. батько був головою Кіровського районного виконкому Дніпропетровська.
Сімейний стан: одружений. Дружина: Юлія Володимирівна. Вони одружилися восени, у листопаді 1979 р. На той момент вона навчалася на другому курсі автоматики-телемеханіки Дніпропетровського гірничого інституту.
Згідно із даними Вікіпедія, тітка Юлії Тимошенко Антоніна Ульяхіна розповідала, що після літньої університетської сесії племінниця поїхала працювати старшою піонервожатою до табору. Олександр Тимошенко також був піонервожатим. За словами тітки, вони покохали один одного. І вирішили поєднати свої долі.
Діти: дочка Євгенія (20.02.1980 р), навчалася у школі економіки у Лондоні. Бакалавр, магістр. Її перший чоловік - рок-музикант Шон Карра. Пара одружилася у 2005 р. А через 7 років розлучилася. Євгенія повернула своє дівоче прізвище Тимошенко. І активно включилася у кампанію зі звільнення матері.
Другий чоловік - Артур Чечоткін. Пара одружилася у 2014 р. У 2016 року у них народилася дочка Єва, якій у Київському Володимирському соборі дали ім'я Марія. У 2019 року в родині Тимошенко-молодшої з'явився на світ хлопчик. Про те, що у подружжя Тимошенко народився другий онук, повідомляли відкриті джерела.
Освіта
Поле закінчення школи вступив до Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара. У відкритих джерелах відсутня інформація про роки його навчання.
Кар'єра і бізнес
90-ті рр. - свою трудову діяльність розпочав разом із дружиною. Подружжя зайнялося спільним веденням бізнесу. Тимошенко-старші й молодших об'єднали свої капітали. Займалися продуктами нафтопереробки. Так з'явилася корпорація «Український бензин».
Як відзначають ЗМІ, паралельно сім'я розвивала ще одну структуру - міжнародне підприємство «Сіаль». Концерн добував і реалізував природний камінь. Ціна за 1 м³ граніту становила 7 тисяч доларів.
Найбільший об'єкт бізнесу родини - «Беютага», яке видобуває червоний граніт на Дніпропетровщині. Асортимент продукції підприємства, що випускається, досить широкий.
Із 1995. - член правління «ЄЕСУ». Гроші заробляли шляхом збуту продукції підприємств України у обмін на енергоресурси (переважно РФ). Потім бартерні угоди залишилися прерогативою Олександра Геннадійовича. Адже Юлія Володимирівна почала будувати політичну кар'єру.
Крім гранітного, успішно розвивався яєчний бізнес Олександра Тимошенко. Його перепелина фірма «Фенікс» знаходилася у селі Новосілки Макарівського району Київської області. У 2005 р. агропідприємство виробляло по 30 тис. перепелиних яєць за день.
Згідно із декларацією за 2008 р., Олександр Геннадійович заробив на яєчному бізнесі велику суму грошей - близько 500 тис. доларів. Сімейство Тимошенко займалося також общепитовським підприємництвом.
У Дніпрі у них було 4 заклади, де пропонувалися кулінарні шедеври: «Золота рибка», «Варенична» і т.д. Згодом Олександр Тимошенко зайнявся бізнесом за кордоном. Він має також відношення до цілого ряду чеських компаній.
18.08.2000 р. - був затриманий, через 3 дня - заарештований.
Березень-серпень 2001 р. - перебував у Лук'янівському СІЗО.
Січень 2012 р. - виїхав із України до Чехії. Причина - загроза арешту. У заяві прес-служби партії «Батьківщина» йдеться про те, що він звернувся до уряду Чехії із проханням про надання політпритулку в зв'язку із посиленим тиском на лідера опозиції через її сім'ю.
Компромат і чутки
Чоловік Юлії Володимирівни довго залишався у тіні. Вперше про нього заговорили як про власника «перепелиного раю». Про перепелину ферму та перманентне «відмивання» різного походження капіталу писали деякі ЗМІ.
Після затримання, арешту, СІЗО та кримінальних переслідувань Олександр Геннадійович Тимошенко звернувся до уряду Чехії із проханням про надання політпритулку. Він заявляв ЗМІ, що зможе повернутися до України лише після зміни влади, що й сталося у 2014 р.
Але й у Чеській Республіці Олександр Тимошенко жив небідно. Він заснував там кілька власних фірм. Згідно із даними відкритих джерел, із українським біженцем пов'язані у Чехії різні підприємницькі структури.
Отримавши чеський притулок, утікач відчував себе на чеській землі, як «риба у воді». Адже ще у дев'яності почав вести свою бізнес-діяльність у Чеській Республіці. Багато компаній, власником яких є Олександр Геннадійович, зареєстровані у офшорах. Згідно із офіційними фінансовими документами, вони - збиткові.
Про його чеський бізнес писали деякі ЗМІ. Для прозорості «Радіо Свобода» зверталася до офіційних даних чеського реєстру, а також чеських журналістів, які писали про життя та бізнес Олександра Геннадійовича у Чехії.
Як виявилося, свою першу фірму International Industrial Projects бізнесмен зареєстрував ще 2000-го. Діяльністю фірми була вказана «закупівля товарів для перепродажу та виробництва, торгівлі, послуг». Щоправда, чеським журналістам так і не вдалося з'ясувати, чим же конкретно займалася ця фірма.
У тому ж 2000-му Генпрокуратура України порушила проти нього кримінальну справу, тому Олександру Тимошенко було не до бізнесу в Чехії. Провівши під арештом менше півроку, наприкінці літа 2001-го він вийшов на свободу. 30.04.2002 р. Київським райсудом були закриті усі кримінальні справи. І скасовані пред'явлені йому звинувачення.
Спочатку ситуація в Україні довгий час сприяла розвитку успішної бізнес-діяльності подружжя Тимошенків. Однак у жовтні 2011-го Юлію Володимирівну засудили до 7 років. Їй інкримінували зловживання владою під час підписання газового контракту із Росією від 19.01.2009 р.
Ідея створення торгової палати виникла у 2005 р. Про це повідомляє видання Denginews.com, якому Олександр Геннадійович розповідав про свої плани у інтерв'ю. Його ключовим діловим партнером у Чехії став Іржі Неставал, із яким він і створив торгову палату.
Чеські видання писали про те, що через Іржі Неставала Олександр Тимошенко міг дістатися до дуже близького кола чеських політиків. Репортер Ян Грбачек відзначав у Ekonomický deník, що такі контакти можна легко використовувати для лобіювання якихось справ, пов'язаних, наприклад, із розблокуванням українського боргу або ін.
Після переслідувань Олександр Тимошенко дуже швидко отримав притулок у Чехії. Менш, ніж за 3 місяці: у листопаді 2011 р. подав, на початку січня 2012 року отримав. Про ці рекордні терміни згадували чеські видання. Адже на той же час Організація допомоги біженцям скаржилася, що досить часто процедура надання притулку триває у Чехії набагато довше, ніж відведені законом 180 днів.
Досить дивно, що в Україні Олександра Тимошенко звинувачують у хабарництві та відмивання грошей, а у Чехії він так блискавично отримує притулок. Із приводу цього у Республіці навіть розгорівся політичний скандал. Про це писали ЗМІ.
Незважаючи на напади чеської преси щодо нечесності та непрозорості, Олександр Геннадійович успішно розвивав свій чеський бізнес. Через 2 роки після Britico Product, відкрив Medical Invested Capital True Standing Europe Limited. Дата реєстрації останньої фірми - 6.11.2014 р.
До речі, у Гвінеї зареєстровано компанія зі схожою назвою - Medical Invested Capital True Standing. Хоча сама назва натякає на медичний напрямок, її вид діяльності - також нерухомість і її оренда.
За словами чеського журналіста Яна Грбачека, згідно із реєстром, фірма повинна займатися нерухомістю. Але коли кореспондент спробував знайти якусь нерухомість організації, то не знайшов на неї жодного запису.
Навколо бізнес-діяльності подружжя Тимошенків багато питань і неясностей. Однак відповідей, незважаючи на ряд українських і чеських журналістських розслідувань, досі не вистачає.
Фотографії
Відео