Біографія
Валерій Сергійович Сітайло родом з Житомира.
За родом діяльності – чиновник, обіймав посаду в.о. директора Фонду соцстраху з тимчасової втрати працездатності. Ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС.
Неодноразово був замішаний у корупційних схемах, притягувався до кримінальної відповідальності.
Сім'я
Валерій Сергійович одружений (дружина Наталя). Є син.
Освіта
Вищу освіту Валерій Сергійович одержав в 1982 році, закінчивши Житомирський військовий інститут радіоелектроніки ППО ім. Ленінського комсомолу. Спеціальність – інженер радіоелектроніки, військовий радіоінженер.
Друга вища освіта (фінанси та кредит, магістратура) отримав у 33 роки, закінчивши Львівський інститут банківської справи Університету банківської справи Національного банку України.
Кар'єра і бізнес
У 1982 році йде на військову службу e Збройні сили СРСР і України, де намагається працювати за спеціальністю – будувати кар'єру військового радіоінженера. В підсумку досягає посади підполковника запасу ЗСУ, на якій перебуває до 1997 року. Також стає учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
З 1997 року починає бізнес, займаючи крісло генерального директора житомирського готельно-туристичного підприємства ТОВ «СІМА», яке і заснував. Сфера діяльності підприємства – продаж автомобілів, автозапчастин, громадське харчування, техобслуговування автомобілів. На посаді перебуває до 2009 року.
У 2001 році засновує та очолює ще одну організацію в Житомирі – Асоціацію торгових підприємств і споживачів м. Житомира.
У 2009 році стає головою Житомирської обласної організації роботодавців, а також заступником директора виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду. Через рік переходить у крісло безпосередньо директора. Але посидів у ньому недовго – у 2010 році суд відновив попереднє керівництво, визнавши перебування Сітайло на посаді директора незаконним (не мав обов'язкового 5-річного стажу роботи в органах соціального захисту).
У 2011 році обіймає посаду 1-го заступника голови правління ПРАТ «Укрпрофтур». У мережу підприємства (в якому Фонд володіє 4% акцій) входять столичні та обласні готельні комплекси.
Через два роки Валерія Сергійовича призначають заступником директора Фонду соцстраху з тимчасової втрати працездатності (центральний офіс). Потім — в.о. директора Фонду соцстраху.
В кінці 2015 року, після вступу в силу закону про реорганізацію Фонду втрати працездатності та Фонду страхування від нещасних випадків на виробництві, Сітайло отримує звання ліквідатора виконавчої дирекції Фонду.
Після прийняття бюджету на 2016 рік і закону про соцстрахування, що передбачає зменшення ЄСВ до 22%, Сітайло організував виплату лікарняних та інших виплат застрахованим особам.
Політична діяльність почалася з посади голови обласної організації партії «Трудова Україна». Потім значився помічником народного депутата VI скликання Валерія Коновалюка.
Компромат і чутки
Як з'ясувалося, щоб опинитися у кріслі керівника Житомирського відділення Фонду соцстрахування з тимчасової втрати працездатності, Валерію Сітайло довелося вдатися до незаконних дій. Зокрема, «зрушити» з місця свого претендента.
Бувши на посаді керівника, Сітайло був замішаний у скандалі. За заявою житомирського виробника кондитерки, новий начальник Фонду пропонував досить пристойний розмір хабаря від виробника в обмін на можливість поставляти свій товар для дитячих соцподарунків. У вільному доступі є запис розмови між працівниками кондитерського підприємства та особами, що пропонують відкат. Запис зробили самі працівники.
Після визнання судом незаконним перебування на посаді керівника Житомирського відділення, Сітайло не став так просто залишати крісло. Його скандальне звільнення супроводжувалося масовою бійкою і присутністю правоохоронних органів та журналістів. Більш того, Сітайло навіть взяв з собою печатку Фонду Житомирського відділення, а також прихопив кілька десятків трудових книжок своїх колишніх підлеглих.
***
Бувши керівним Фондом по непрацездатності, у 2017 році Сітайло перевів 100 млн грн на банківський рахунок «Діамант-банку». Незадовго до цього в банк була введена тимчасова адміністрація Фонду гарантування вкладів, з чого було очевидно, що банк – банкрут. І класти гроші на рахунок банку було нераціонально – рівнозначно тому, якби ці гроші просто роздали перехожим на вулиці.
Але не тільки цей випадок спантеличив правоохоронців. Найцікавішим стало те, що процентна винагорода від банку-банкрута за розміщення грошей нараховувалася на банківську карту самого Віталія Сітайло. Справу було передано поліції.
***
У 2017 році у Генеральній прокуратурі було відкрито справу про розтрату коштів Фонду соцстраху з тимчасової втрати працездатності (Стаття 364 КК - Зловживання владою або службовим становищем, Стаття 191 КК - Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем). Як постановила Генеральна прокуратура, у Фонду була домовленість із комерційними структурами, що допомогло обійти стандартний процес конкурентних закупівель. Це призвело до переплати, а потім і переведення в готівку і присвоєння залишкових коштів.
З судових матеріалів відомо, що Сітайло має пряме відношення до використання не за призначенням коштів Фонду на суму 101 млн 420 тис. грн.
У 2017 році, за рішенням Печерського суду, в будинку Сітайло (р. Житомир) був проведений обшук. За підсумками обшуку, в будинку були знайдені $100000, 2 печатки обласної організації та міської ради, 60 трудових книжок і 30 паспортів. Серед інших знайдених речей були знайдені 4 мобільні телефони, 2 мисливські ножі.
Суд відмовив в арешті вкраденої суми, обґрунтувавши це тим, що майно було знайдено на місці, де нібито проводилася господарська діяльність фірми «СІМА», якою керує дружина Сітайло – Наталія. І оскільки Наталя не є посадовою особою Фонду соцстраху, вона юридично не могла надавати послуги Фонду. А гроші ($100000) насправді не вкрадені, а взяті Наталею в борг від третьої особи для покупки нерухомості. Що підтверджує договір позики, завірений нотаріусом. У протоколі обшуку згадується, що знайдені гроші належать Наталії Сітайло.
Проте варто відзначити, що співвласником фірми «СІМА» значився і сам Валерій Сітайло, про що не було згадано в суді. В результаті $100000 так і не були арештовані.
***
У 2018 році Сітайло зловили «на гарячому». Військова прокуратура затримала його під час передачі хабаря в розмірі $4000 житомирському військовому головнокомандувачу. Останній за домовленістю повинен був забезпечити для фірми Сітайло ділянку на території військового призначення. Прямо на місці обидва були взяті на місці злочину.
Квартира для заступника міністра
З приходом Володимира Зеленського на пост Президента України з'явилися чутки про те, що Сітайло може повернутися у Фонд. У цій історії також замішаний Олег Коваль — новопризначений заступник міністра соцполітики. Оскільки Коваль є ключовою особою у сфері соціальної політики, через якого «проходять» у тому числі й кадри, Сітайло нібито домовився із заступником про своє поновлення на колишньому місці у Фонді. І за це Сітайло обіцяв Ковалю квартиру в столиці.
Наскільки даний слух правдивий – невідомо. Але поява такої корумпованої особи у соцстраху, само собою, не прикрашає репутацію як міністерства соціальної політики, так і Зеленського та Зе-команди.