Біографія
Сажко Сергій Миколайович народився 19 липня 1969 року в с.Ганнівка Мар'їнського району Донецької області. Батьки Сергія не відрізнялися знатними посадами — були простими сільськими трудівниками.
Судимість відсутня. Учасник бойових дій — в арсеналі дві медалі за виконання інтернаціонального обов'язку в Республіці Афганістан.
В юності Сергій захоплювався спортом. Займався греко-римською боротьбою і плаванням. Найбільше воліє проводити час з сім'єю.
Сім'я
Сергій Сажко одружений (дружина Олена), має двоє дітей — сина Дмитра та доньку Юлію.
Освіта
Сергій Миколайович Сажко має вищу освіту.
Працюючи в Курахівській ТЕС, паралельно навчається у ВНЗ. З 1995 по 1999 рр — студент Курахівської філії Придніпровського енергобудівного технікуму.
Другу освіту отримує в Донецькому національному технічному університеті, закінчивши його в 2005 році. Спеціальність — інженер-теплотехнік.
З 2013 по 2016 рр проходить навчання в Національній академії державного управління при Президентові України по спеціальності "Держуправління".
Кар'єра і бізнес
У віці 16 років Сергій Сажко влаштовується працювати трактористом у колгоспі "Радянська Україна" в сусідньому селі Успенівка Мар'їнського району.
У 1987 році переїжджає в Республіку Афганістан, де проходить службу наступні два роки.
Відразу після служби влаштовується слюсарем-формувальником. Працює аж до 1993 року.
Через рік починає працювати в Курахівській ТЕС машиністом енергетичного блоку. Потім обіймає посаду начальника гідроцеху. На підприємстві працює до 2009 року включно.
Після звільнення призначається заступником мера міста Курахове. Також працює заступником керівника Донецької філії Асоціації малих міст України.
Через рік, в 2010 році, стає мером Курахове на один термін.
27 листопада 2014 рік приймає присягу народного депутата Верховної Ради. Потрапляє в парламент восьмого скликання як мажоритарник від політичної партії "Опозиційний блок". Був обраний на виборчому окрузі №59 у Донецькій області.
В кінці 2018 року Сажко потрапляє під російські санкції.
Компромат і чутки
Останній рік на посаді мера супроводжувався невеликим скандалом. 8 липня 2014 року від правоохоронних органів надійшла заява про викрадення чинного мера Курахова — Сергія Сажко. За словами очевидців, мер був на ранковій прогулянці з собакою, де його і викрали.
Відповідальними за викрадення були учасники "Правого сектору", про що на своїй сторінці в Фейсбук зізнався Андрій Денисенко. Причиною викрадення стала підозра Сергія Сажко в сепаратизмі. А саме "з'ясування фактів його можливої співпраці з терористами з ДНР". Наводкою стали жителі Курахове, які стверджують, що Сажко надавав харчування блокпосту сепаратистів в Мар'їнці.
За два дні до викрадення мера невідомі викрали його заступника з питань ЖКГ та благоустрою Володимира Мороза. Викрадення обох чоловіків підтвердили Донецька обласна держадміністрація і Рада національної безпеки і оборони. За словами Андрія Лисенка, спікера інфоцентру РНБО, до Сажко на вулиці під'їхали люди на автомобілі, силою заволокли в салон і відвезли у невідомому напрямку.
Через день Сажко відпустили, про що заявив Курахівський міська рада. В інтерв'ю мер Курахове сказав: «У Правого сектора не мають до мене претензій. У мене – до них. Вони розібралися в ситуації і розуміють, що Курахове – українське місто». Також зазначив, що головною причиною непорозумінь між "націоналістами" і "сепаратистами" є відсутність переговорів, і що обов'язково потрібно вести переговори.
У Сажко нерідко спостерігаються розбіжності в позиції. Спершу мер підтримує референдум ДНР. Потім, через пару місяців, розповідає, як він переживає за Донецьку область і нібито не хоче, щоб вона була полігоном, на якому воюють інші країни.
В підтвердження про підтримку ДНР є один запис. У жовтні 2014 року, за місяць до проходження у Верховну Раду Сажко був помічений на мітингу на підтримку референдуму на самопроголошеній Донецькій народній республіці.
Нижче на відео в самому початку запису видно, як кандидат у народні депутати Сажко, одягнений у синю картату теніску, стоїть по праву сторону від жінки з мегафоном. На 1:07 в кадрі з'являється член місцевої окружної комісії Сергій Беспалов, що стоїть по ліву сторону від тої самої жінки (з сонцезахисними окулярами на голові).
У листопаді 2014 року, буквально за три тижні до прийняття присяги новообраними нардепами, прокуратура Донецької області оголошує в розшук кандидата в народні депутати Сергія Сажко. Підставою для затримання стало розслідування кримінального провадження про сепаратизм. А саме участь мера Курахове в організації мітингів на підтримку ДНР, зокрема, ініціатива визнати незалежність Донецької народної республіки.
У скандалі замішаний і виборчий округ, у якому був зареєстрований Сергій Сажко як кандидат у мажоритарні депутати. Мало того, що за два дні до виборів геолокація 59-го округу в Донецькій області була перенесена з Курахове у Велику Новосілку, так ще й люди з комісії були змушені працювати під наглядом патрульної служби "Дніпро-1". Більш того, 28 жовтня 2014 року (якраз під час прийняття протоколів) надійшла інформація, що окружком заміновано.
Все виглядало як спроба фальсифікації шляхом перешкоди роботи комісії. У будівлі окружкому пропадала електрика, чим були стурбовані самі члени комісії, побоюючись, що в цей момент протоколи могли бути змінені або зіпсовані. Зважаючи на обставини, Центральна виборча комісія призупинила роботу виборчого округу.
Кілька днів в ОВК №59 велися підрахунки бюлетенів із запізненням. З-за чого прийом протоколів походив з уповільненими темпами. Окружком, в свою чергу, пояснював уповільнення технічними збоями і нестабільністю інтернет-зв'язку.
З боку Валентина Манько, що також балотувався в окрузі №59, зокрема від його довіреної особи Анатолія Підченко, надійшли звинувачення про підтасовку голосів на користь Сажко. За словами Підченко, на чолі багатьох окружних виборчих комісій були поставлені люди Ахметова. Який, до речі, підтримував Сергія Сажко. І до початку фальсифікацій Манько лідирував з помітним відривом — 36% голосів (за Сажко 17% голосів).
Підченко був впевнений, що такий розклад не задовольняв Ахметова, після чого почалися банальні брудні технології (підкидання бюлетенів, підкупи голів та членів комісії). Більш того, Підченко був нібито сам свідком того, як озброєні бійці ("Сокіл", Нацгвардія, Запорізька поліція) блокували роботу комісії. Буквально за день-два результати кардинально помінялися і вперед вирвався Сергій Сажко.
Виконання передвиборних обіцянок
Незважаючи на приписані пресою махінації, Сергій Сажко все ж відрізняється відносно високим рівнем відповідальності перед виборцями. Будучи депутатом, виконав 14 з 16 обіцянок.
Що виконав:
- Допомога у вирішенні проблеми з дитячими майданчиками в с.Євгенівка Донецької обл. Надав обладнання для дитячого майданчика, який незабаром відчинився.
- Допомога у вирішенні проблеми з дитячими майданчиками у смт Цукурине Донецької обл. Були надані обладнання та інвентар для майданчика.
- Допомога дитсадку "Сонечко" у смт Цукурине. Були закуплені 30 комплектів постільної білизни для дітей і передані в дитсадок.
- Допомога у наданні ремонту та облаштування класів для першачків в с.Павлівка.
- Допомога у встановленні ігрового майданчика в дитячому садку "Ягідка" в с.Червона Поляна.
- Допомога у вирішенні проблеми з водопроводом в с.Євгенівка Донецької обл. Питання повністю врегульовано.
- Обіцянку про подачі змін у законодавство про справедливий розподіл коштів з природоохоронного фонду на потреби місцевих громад. Проект закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо зміни складу доходів місцевих бюджетів» №4755 в підсумку був зареєстрований у ВР.
- Допомога у забезпеченні пільг на ліки для інвалідів. Депутатом були внесені три законопроекти, які сприяють вирішенню проблеми.
- Допомога захист прав інвалідів. Народний депутат голосував "за" за три законопроекти, які захищають права інвалідів. Всі три законопроекти були ухвалені Верховною Радою.
- Допомога у ремонті автодоріг в окрузі №59. Була відремонтована дорога Кураховка-Зоряне. Частина дороги, що з'єднує Селидове-Курахове, — в процесі ремонту.
- Допомога постраждалим в результаті газового вибуху в м.Українськ Донецької області. Депутат відправив місцевій владі клопотання про переселення постраждалих сімей.
- Допомога у захисті прав ліквідаторів ЧАЕС. Став одним з авторів проекту постанови, мета якого — провести слухання на тему "30 років після Чорнобиля: уроки і перспективи". Став ініціатором законопроекту, що забезпечує соціальний захист ліквідаторів Чорнобильської АЕС. Підтримав проект постанови, що сприяє посилити соціальний захист ліквідаторів Чорнобильської катастрофи.
- Матеріально-технічна допомога шкіл і дошкільних закладів. Забезпечив матами ДЮСШ Вугледарської міської ради. У смт Новоселівка передав дитячому садку "Оленка" музичні колонки і флешки. Допоміг облаштувати школу №12 в м.Українськ і школу №10 в м.Новогродівка меблями для першокласників. Посприяв ремонту підлоги в школі №4 в м.Красногорівка.
- Допомога у справедливому розподілі коштів на потреби місцевих громад. Зініціював реєстрацію законопроекту «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо зміни складу доходів місцевих бюджетів» №4755.
Що НЕ виконав:
- Допомога у захисті прав ветеранів війни та праці. Не було зареєстровано жодного проекту закону, що сприяє захисту прав ветеранів війни та праці.
- Допомога у захисті прав багатодітних сімей. Не було зареєстровано жодного проекту закону, що сприяє захисту прав багатодітних сімей.
Задекларована власність
За декларацією за 2016 рік, у розпорядженні Сергія Сажко в Мар'їнському районі знаходяться 5 земельних ділянок:
- ділянка 90 000 м2 (2006 р);
- ділянка 39 800 м2 (2015 р);
- ділянка 1 500 м2 (2015 р);
- ділянка 2 500 м2 (2015 р);
- ділянка 464 м2 (2015 р.).
При цьому чотири останні були придбані в один день.
Крім того, у Мар'їнському районі є дві земельні ділянки, записаних на дружину Сергія Сажко — Олену Вікторівну Сажко:
- ділянка 1 000 м2 (2013 м);
- ділянка 100 м2 (2013 м).
Права на обидві ділянки були отримані також в один день.
Серед іншого майна родини Сажко є:
- житловий будинок 53,4 м2 (2015 р) — 100% власність Сергія Сажко;
- квартира 70 м2 (1995 р) — 25% Сергія Сажко, 25% дружини Олени Сажко, 25% сина Дмитра Сажко, 25% дочки Юлії Сажко;
- квартира 75 м2 (2014 р) — оренда;
- житловий будинок 149.4 м2 (2013 м) — 100% власність дружини Олени Сажко.
Фотографії