Біографія

Мустафа Найєм: скріншот из Facebook

Мустафа Найєм народився 28 червня 1981 року в Кабулі.

Знак зодіаку: Лев

Народився в рік Металевого Півня

Національність: пуштун

Розмовляє російською, українською, дарі англійською

Віросповідання: іслам

Який скандал в багаторічній кар'єрі Мустафи Найєма є найбільш гучним. Яка саме бійка поклала його на операційний стіл? Слугою якого магната його називають і чому він втратив славу ініціатора Євромайдану? - Відповіді на ці та багато інших питань - у цьому матеріалі.

Сім'я

Мустафа Найєм: скріншот из Facebook

Мустафа Найєм народився в столиці Афганістану - Кабулі. Батьки - етнічні пуштуни. Його батько - Мухаммад Найєм - в 1976 році обіймав посаду заступника міністра освіти Афганістану. Мати - Латіфа Роза була викладачем математики. Політик втратив маму в грудні 1984 року. Жінка померла від ускладнень після пологів молодшого сина - Масі-Мустафи. Найєм має і сестру - Маріам Латіфа, яка є відомою художницею.

Через війну в Афганістані глава сімейства в 1984 році переїздить до Москви, де пише і захищає наукову роботу в області психології. Батько майбутнього українського журналіста і політика стає кандидатом наук при Академії психологічних наук Національної академії Наук СРСР. У столиці сучасної Росії Мустафа йде в школу. Там же Мухаммед Найєм знаходить другу дружину і мачуху дітям - українку Валентину Колечко, з якою укладає шлюб в 1990 році. На наступний рік сім'я переїжджає до Києва, де залишається і після розвалу СРСР.

Відзначимо, що молодший брат Мустафи Найєма також є досить відомою людиною. Маси-Мустафа - юрист і власник юридичної компанії Міллер. У минулому - учасник АТО і командир взводу 122-го батальйону повітряно-десантних військ.

Мустафа Найєм не афішує особисте життя, хоча його оточення зазначає, що навколо політика було завжди багато жінок. Має сина - Марка-Міхея. Ім'я матері єдиної дитини - не розголошується.

Відомо, що політик ніколи не був одружений, ні на матері свого сина, ні з іншою жінкою.

Ходили чутки, що Тетяна Даниленко була його цивільною дружиною за часів спільної роботи на Громадському ТБ. Пізніше амбітні журналісти розлучилися нібито через неприязні особисті стосунки.


Особисте життя політика зараз є таємницею.

Освіта

Мустафа Найєм: скріншот из Facebook

Найєм закінчив київську школу №61, а після столичний Технічний ліцей в Шевченківському районі. У 2004 році став випускником Політехнічного інституту. Має диплом інженера інформаційно-обчислювальної техніки.
У 2013 році закінчує Міжнародну академію журналістики в Німеччині, а в наступному році бере участь в Програмі літніх стипендіатів Стенфордського університету.

У 2016 році приєднується до програми Інституту післядипломної освіти Київського національного університету імені Шевченка. Вивчає правознавство.

Кар'єра і бізнес

Мустафа Найєм: скріншот из Facebook

Мустафа Найєм починає кар'єру відразу ж після закінчення вузу в 2004 році. Спочатку пробує сили в якості барабанчика гурту, який постійно акампанує трупі столичного театру Чорний квадрат. Восени того ж року отримує роботу журналіста в інформаційному агентстві Контекст Медіа.

У 2005 - 2007 році Найєм є постійним українським кореспондентом російського ділового видання Коммерсант. В цей же період стає автором і кореспондентом Української правди.

У 2007 році Найєм починає працювати редактором і спеціальним кореспондентом на проектах одіозного журналіста і ведучого Савіка Шустера - Свобода Савіка Шустер на каналі Інтер, а потім на шоу Шустер LIVE на каналі Україна. Займає посаду редактора у власній виробничій компанії Шустера Savik Shuster's Studio.

У 2009 році отримує власний проект на каналі TVi - шоу Чорне і біле, де виступає в якості ведучого. До закриття проекту встигає провести 40 випусків.
У 2011 році Найєм відновлює роботу з Шустером, отримуючи проект After live на Першому національному, що висвітлює лаштунками проекту Шустер LIVE. Восени того ж року Мустафа повертається на TVi, де стає ведучим програми Сегодня. Про головне. Пробує себе в якості фотографа, представляючи в столиці виставку під назвою Один суд часів Віктора Януковича. Проект присвячений освяченнюсуду над екс-прем'єр-міністром Юлією Тимошенко.

У 2012 році продовжує роботу на TVi, запускаючи проект Сьогодні про головне. Тоді ж Найєм стає одним з піонерів інтернет-телебачення в Україні, запускаючи онлайн-марафони, в ході яких журналісти і експерти обговорювали ту чи іншу подію або явище політичної реальності. У проектах, від своїх підшефних творчим об'єднанням Четверта студія також брали участь такі майбутні зірки, як Сергій Лещенко, Наталія Соколенко та Володимир Нестеренко.

Навесні 2013 року Мустафа Найєм стає главою профспілки журналістів TVi, які протестують проти зміни власників каналу і введення цензури на мовнику. Скандального журналіста звільняють з каналу і він разом з деякими колегами запускає інший проект - Громадьске телебачення, перший ефір якого на YouTube відбувся вже восени 2013 року.

Мустафа Найєм - активний учасник Євромайдану і Революції гідності. Більш того, саме його називають першою персоною, що публічно покликала на столичний Майдан Незалежності людей не згодних з відмовою президента Януковича і прем'єра Азарова підписувати угоду про асоціацію з ЄС.

Перші десять днів є главою координаційного штабу руху, що відразу отримав назву Євромайдан. Після - висвітлював події революції гідності в якості зірки Громадьского телебачення.

Згідно особистою заяви, Мустафа Найєм прийняв рішення стати політиком влітку 2013 року за результатами зустрічі в Стенфорді з видатним філософом і політологом Френсісом Фукуямою.

Перші успіхи в політичній кар'єрі Найєм робить восени 2014 року. Входить в передвиборний список партії Солідарність п'ятого президента Порошенко. Увійшовши до депутатського складу Верховної Ради восьмого скликання стає заступником глави фракції і членом Комітету з питань європейської інтеграції. Активно займається законотворчою діяльністю.

У 2015 році стає співзасновником депутатської групи Єврооптимісти і активно працює над запуском проекту Патрульній поліції в різних регіонах України - Закарпаття, Маріуполі, Івано-Франківську, Чернівцях, Слов'янську і декількох містах Луганської області. У той час виступає радником глави МВС Арсена Авакова.

У 2016 році співпрацює з тодішньої главою Одеської області Михайлом Саакашвілі, допомагає тому в проведенні антикорупційних форумів по Україні.

У 2016 році намагається запустити власний політичний проект Демократичний альянс, описуючи його як право-центристський об'єднання. Спроба стати самостійним політичним гравцем провалюється. Нині проект - закритий. Тоді ж Найєм намагається стати главою Національної поліції України, але програє конкурс більш досвідченим кандидатам.

У 2015 - 2016 рр активно працював над розвитком суспільної організації по інтеграції України в світовий простір Global Office, в рамках якої було проведено кілька форумів, мовних таборів для молоді і навіть відкритий перший на той момент єдиний центр надання послуг в Маріуполі.

У 2019 запускає цивільно-правову ініціативу #Дійзнамі, а в лютому 2019 року залишає пропрезидентську фракцію в парламенті - БПП.
В ході президентських виборів підтримує Анатолія Гриценка. У наступній кампанії в парламент - не бере. Ходили чутки, що Найем хотів стати членом передвиборчого списку партії Голос Святослава Вакарчука, але переговори закінчилися для нього не успішно. Партія вважає його скандальним прихильником Порошенко і Авакова. Верховна Рада дев'ятого скликання залишається без Найєма і його колеги і друга Сергія Лещенка.

Після відходу з Верховної Ради повертається до професії ведучого на радіо Новий час, а в листопаді 2019 року входить до складу правління державного підприємства Укроборонпром в якості заступника генерального директора.

На даний момент новини про Найєм мають переважно скандальний характер.

Мустафа Найєм також є автором книги По обидва боки колючого дроту, напісанної в 2014 року на основі інтерв'ю з колишнім главою МВС Юрія Луценка, репресованого за часів правління Віктора Януковича.

Найєм - володар безлічі нагород. Зокрема, - За досягнення в журналістиці імені Олександра Кривенка, номінант на премію Сахорова, володар нагороди ї Gerd Bucerius Prize Free Press of Eastern Europe і Ion Ratiu Democracy Award за висвітлення подій Революції гідності.

Популярний блогер. Загальна аудиторія в соціальних мережах Фейсбук і Твіттер становить кілька сотень тисяч чоловік.

Згідно з офіційними даними, Мустафа Найєм за часів депутатства проживав за рахунок коштів, отриманих від здійснення депутатської діяльності та гонорарів.

Декларація за 2018 рік мала інформацію, що Найєм отримав дохід в розмірі 206 тисяч гривень. Крім депутатської зарплати політик, також отримав майже 100 тисяч від МВС за здійснення незалежної професійної діяльності.

Політик також отримав 20 тисяч гривень в якості зарплати за роботу в Українському католицькому університеті і 5 тисяч в якості гонорарів від Української правди.

Ставши чиновником Укроборонпрому заробітки Найєма значно збільшилися. Зокрема, за два місяці роботи на державному підприємстві, йому нарахували майже півмільйона гривень.

Компромат і чутки

Мустафа Найєм: скріншот из Facebook

Мустафа Найєм - один з найбільш скандальних сучасних політиків. Представник покоління так званих постмайданних політиків, на яке суспільство в 2014 - 2016 рр покладала великі сподівання, але які загрузли в численних скандалах і не зуміли показати реальні результати. На даний момент ім'я Найєма у більшості користувачів мережі не асоціюється з людиною, яка не побоялася організувати Євромайдан.

Перші скандали за участю Найєма почалися ще за часів його журналістській діяльності. У 2010 році його затримують співробітники Беркута нібито мотивуючи це його підозрілою близькосхідною зовнішністю. Після звільнення з під варти, ініціює судовий розгляд за фактом ксенофобії. Кривдники журналіста отримують службову догану.

У 2012 році мотоцикл політика підрізає охоронна машина делегатів з'їзду Партії регіонів. Журналіста б'ють, а міліція відмовляє в порушенні кримінальної справи за фактом інциденту.

У травні 2017 року на Найєма знову нападають, але в Одесі. Під час візиту тодішнього нардепа до Літнього театру на нього виливають відро нечистот.

Найгучніший напад в біографії Найєма відбувається в 2018 році, коли в ході побутового конфлікту на одній з доріг Києва йому завдають каліцтва опоненти - представники чеченської діаспори. За результатами бійки на столичній Бессарабці у Найєма був діагностований перелом щелепи і струс мозку. Побиття ледь не закінчується плачевно для молодого чоловіка. Політику знадобилася операція. Пізніше Мустафа і його брат-юрист зажадали у кривдників матеріальну компенсацію в більш ніж 3 мільйони гривень, а також просили прокуратуру застосувати по відношенню до них суворе покарання. Після сторони домовилися полюбовно. Умови досягнутої угоди - не розголошуються.

Під прес громадського осуду Найєм в кінці 2019 - початку 2020 року, коли стало відомо про те, що він став заступником генерального директора Укроборонпрому. Багато користувачів мережі здивувалися, як людина без досвіду роботи в оборонній сфері та знань в даній області отримала такий високий і важливий пост. Ще більше обурених стало, після того, як стало відомо, що місячна зарплата Найєма на посаді становить майже чверть мільйона гривень. При цьому, сам політик заявив, що в Укроборонпрому займається піаром.

Відзначимо, що Найєм отримав зарплату в п'ять разів більшу, ніж у свого шефа - Айвараса Абрамавічуса, що шокувало користувачів.

На окремих ресурсах і в багатьох анонімних телеграм-каналах Мустафу Найєма називає соросенком і членом Стенфордської мафії. Багато авторів відкрито стверджують, що політик працює на трансатлантичну фінансово-промислову групу, яка має намір захопити контроль над українськими ресурсами і фінансами.

Наприклад, політичний діяч, економіст і політолог Олег Соскін назвав Найєма в числі представниками Джорджа Сороса Сороса в Україні, які частково контролюють Офіс президента і Кабмін з метою отримання матеріальної вигоди.

Фотографії

Мустафа Найєм: скріншот из Facebook

Мустафа Найєм: скріншот из Facebook

Мустафа Найєм: скріншот из Facebook

Відео

Посилання

Сторінка політика в Facebook
Сторінка політика Twitter