Віктор Миколайович Муженко – український військовий, генерал армії, начальник Генерального штабу Збройних Сил.

Віктор Муженко прославився участю в ряді гучних скандалів. В різні часи військового звинувачували в шпигунстві на користь США, незаконному отриманні квартир, а також професійної недбалості. Про досьє, компромат, особисте життя українського військового – читайте в нашому матеріалі.

Біографія

Дата народження – 10.10.1961 року

Вік – 57 років

Місце народження – село Виступовичі, Овруцький район, Житомирська область

Національність – українець

Сім'я

Віктор Миколайович одружений, дружину звуть Наталя Муженко. Сім'я виховує двох дітей.

Освіта

Середню освіту здобув у рідному місті. Після вступив Ленінградське вище загальновійськове училище.

У 1996 році вступив до Академії ЗС України, в 2005 – факультет підготовки фахівців оперативно-стратегічного рівня.

Кар'єра і бізнес

Кар'єру розпочав у 1983 році: отримав посаду командира мотострілецького взводу. Потім очолив мотострілкову роту в Закавказькому військовому окрузі.

Через чотири роки Муженко став начальником штабу в Північному оперативному командуванні. Потім став заступником глави дивізії.

У період з 2003 по 2004 роки проходив службу в Іраку в якості миротворця. Після повернення вступив до Академії оборони, де навчався на факультеті підготовки фахівців оперативно-стратегічного рівня.

Після ВНЗ пішов служити в армійський корпус Сухопутних військ ЗСУ. Спочатку займав посаду заступника начальника штабу, а вже в 2010 році став командувати армійським корпусом Сухопутних військ Збройних сил.

Через два роки Муженко призначили заступником голови Генерального штабу Збройних Сил України. Тоді ж президент Віктор Янукович присвоїв військовому звання генерала-лейтенанта.

У 2012 році Віктор Миколайович різко змінює сферу інтересів і йде в політику. Його обрали депутатом до обласної ради Житомира від Партії Регіонів. Через два роки вийшов зі складу політичної сили.

З липня 2014 року – начальник Генерального штабу ЗСУ.

Звання

Віктор Муженко має кілька почесних військових нагород, серед яких - Орден Данила Галицького, Медаль "За бездоганну службу", Медаль "Захиснику Вітчизни".

Компромат і чутки

Скандал з квартирами

У 2013 році Віктор Муженко був звільнений з Генерального штабу через участь в так званому квартирному скандалі. У військовій прокуратурі виявили, що керівництво української армії за державні гроші купує квартири своїм родичам, в той час коли звичайні військові змушені жити в гуртожитках.

Відомо, що за 2013 рік у прокуратурі було зафіксовано понад 37 випадків "незаконного заволодіння держмайном". А у Муженко виявили три квартири – дві в столиці і одну в Житомирі. Одну з них військовий подарував своєму синові. При цьому довести слідство до кінця так і не вдалося.

Відставка

Навесні 2014 року Олександр Турчинов, виконуючий на той час в.о. президента, призначив Муженка першим заступником керівника АТО при СБУ. Уже через місяць військовий повернувся в Генштаб, але вже в якості начальника. Тоді йому присвоїли звання генерала-полковника, а через рік – генерала армії України.

У вересні Віктор Муженко був позбавлений статусу командира АТО. Причина – трагічна загибель українських військових під Іловайськом. У Верховній Раді створили комісію, яка займалася розслідуванням обставин цієї події. Згідно з висновками, до трагічних наслідків могли привести хибні кадрові призначення в силовому блоці, а також неадекватні дії колишнього міністра оборони Валерія Гелетея і начальника Генерального штабу Віктора Муженка напередодні.

Восени 2017 року знову з'явилися вимоги про відставку Віктора Муженко. Тоді стався скандал з пожежами на військових складах у Вінницькій області. Секретар Ради безпеки Олександр Турчинов виступив зі звинуваченнями в події на адресу Муженко і всього військового керівництва.

Як пізніше стало відомо, склади в Калинівці взагалі не мали ніякого захисту, поскільки Муженко своїм зазначенням зняв з них всю охорону. Згодом спеціальний комітет парламенту підтримав звернення до Петра Порошенка з проханням звільнити Муженко.

Відомий військовий журналіст Юрій Бутусов вважає, що Віктор Миколайович проігнорував норми військових статутів. А його дії призвели до таких трагічних наслідків:

  1. Слов’янськ. Саме за наказом Муженко українські солдати створили коридор для банд полковника з "Новоросії" і активного учасника анексії Кримського півострова Ігоря Гиркин. Наші розвідники неодноразово повідомляли про його координати, проте наказу відкрити вогонь військові так і не отримали.
  2. На думку Бутусова, боїв в Лутугине, Новосвітлівці, Дмитрівці, Луганському аеропорту можна було уникнути. Однак відбулися трагедії саме з вини Віктора Муженко.

Бутусов пише, що Муженко – неосвічена у військовій справі людина. Йому не місце в армії. І його потрібно судити.

У 2014 році в Росії відкрили кримінальну справу проти Віктора Муженко. Його звинувачували в тому, що він віддавав накази повністю знищити російськомовне населення, яке проживає на територіях так званих "ЛНР" і "ДНР".

Через два роки порушили нову справу, а РФ надіслала запит до Інтерполу з вимогою оголосити Муженко в міжнародний розшук. Однак там на прохання Кремля відповіли відмовою.

Шпигунство на користь Сполучених Штатів Америки. Існує інформація, що за часів Януковича Муженко порушував режими секретності, військового підозрювали в шпигунстві. У 2013 році під час перевірки сейфів Віктора Миколайовича виявили ксерокопії документів з позначкою секретно, які не повинні були знаходитися у Муженко.

Декларація

Згідно з декларацією про доходи за 2017 рік, Віктор Муженко заробив 791 тисячу гривень. З них заробітна плата склала 659 тисяч, а пенсія – 41 тисячу гривень.

89 тисяч гривень військовий отримав як відсотки від банківських депозитів. Ще 1200 гривень – матеріальна допомога.

На рахунках в банках Віктор Миколайович зберігає 1,2 мільйона гривень, а його дружина Наталя – 50 тисяч гривень і 3 тисячі доларів. Готівкою військовий зберігає 460 тисяч гривень, 40 тисяч доларів і 8 тисяч євро.

Віктор Миколайович володіє земельною ділянкою в Житомирській області, де будує дачний будинок. Також в його власності вказана квартира в Гайсині та Києві. Також в документі вказан гараж, однак про наявність машини у військового нічого не відомо.

Фотографії

Відео

Посилання

Сторінка Віктора Муженко в Фейсбуці

Сторінка військового в Твіттері

Офіційний сайт Міноборони України