Білан Сергій - перший заступник голови української державної фіскальної служби не один раз потрапляв під приціли камери через скандали, пов'язані з корупцією, незаконним транспортуванням товарів через кордон, а також через своє захоплення комп'ютерними іграми. Детальніше читайте в нашому досьє.

Біографія

Народився Сергій Васильович Білан у Вінницькій області селі Уланів, Хмельницького району в 1976 році.

Сім'я

Для Сергія Васильовича сім'я, напевно, найважливіше. Адже практично все, що він має отримано завдяки старанням його матері. Його мати - відомий адвокат Вінницької області. У 1997 році вона отримала сертифікат №1 від обласної колегії адвокатів. А в 2003-му стала співавтором законопроекту про Нацбанк при президенті Вікторі Ющенко. Світлана Юхимівна Білан також прекрасно спілкується з Володимиром Стретовичем, який багато в чому допоміг Сергію просунутися по кар'єрі і стати тим, ким він зараз є.
Згідно з поданою декларацією про доходи, Білан не має дружини і дітей. Він проживає з мамою в її великій київській 140-метровій квартирі.

Декларація про доходи

Згідно з декларацією за 2014 рік, опублікованій на офіційному сайті бази декларацій українських чиновників у володіннях Білана земельний пай 89 метрів квадратних, квартира в Києві 56,8 м², також квартира 140-метрова, що належить його матері. Зарплата заступника голови за той рік склала 182 762 гривень. Авто Skoda Superb 2012 випуску і Lexus 2008 року. На ощадному рахунку в банку задекларовано 500 000 гривень. Через кілька років в декларації додався спадок від якоїсь Чернишук Тетяни Григорівни 1 262 000 гривень та ще деякі засоби на різних рахунках у банках, як в гривні, так і в доларах. А також земельна ділянка в Бориспільському районі на 800 м².

Освіта

У 1997 році Білан отримав диплом спеціаліста інженера-системотехніка в Вінницькому державному технічному університеті. А протягом наступних двох років освоїв правознавство і став фахівцем в Київському університеті Шевченка.

Кар'єра і бізнес

Працювати Сергій Васильович почав з 18 років в приватній юридичній фірмі «ЕСКОНІ». У 1997 році був призваний на строкову військову службу. Повернувшись з армії через рік почав працювати в органах СБУ. До 2006 року продовжував там працювати і підніматися по кар'єрних сходах. Став помічником депутата Володимира Стретовича. З 2006 року став керівником фірми «Акваленд», яка відразу ж отримує хороші кредити і великі приміщення.

Сергій Білан, Фото з офіційної сторінки в Фейсбук

Згідно зі словами, одного колишнього товариша по службі Білана, той завжди знав, як розпізнавати «конверти» і яким чином зробити «гроші невидимими».

Він завжди добре розбирався в питаннях відмивання грошей і знав всі грошові схеми. Саме за це його і цінував депутат Стретович, який довіряв Білану підвідомчі активи і схеми, а також зводив останнього з партнерами.

У квітня 2013 року Білан став директором «Гелексі-Системз». Через рік повернувся в СБ України, де займав посади офіцерського керівного складу.

А в травні 2015 призначений на посаду першого заступника Голови Державної фіскальної служби України, де працює донині.

Компромат і чутки

Почнемо з найбільш гучного і яскравого прикладу з «Укрспиртом». Згідно інформації на просторах інтернету, Сергій Білан робив все, щоб ця компанія знаходилася під керівництвом потрібних йому людей під час зміни керівництва 2014 року.

Скандал з тканиною і одягом. Головний податковий міліціонер країни був замішаний в скандалі на початку 2018 року. На одеській митниці тоді склали близько п'яти протоколів про порушення правил доставки вантажу ТОВ «Мелмілл», яке доставило контейнери з тканиною, взуттям та одягом, загальна сума яких за заниженими в три рази оцінками склала близько 6 мільйонів доларів. Всього було 37 контейнерів з товарами і належали вони Сергію Сердюку (який вважається неофіційно одним з найбільших контрабандистів в Україні і працює в Генпрокуратурі). Тоді він хвилювався з приводу конфіскації свого вантажу і того, що його можуть передати в користування державі. Причому тоді були знайдені всі речові докази на користь цього. Пан Сердюк захвилювався і влаштував «викрадення» вантажу. А для цього необхідно було домовитися з головними у фіскальній державній службі, тобто з Сергієм Біланом. Зрозуміло, був необхідний вагомий привід, щоб допомогти «загубитися» такої великої вантажу, на який природно звернуть увагу. Тому, швидше за все був великий «відкат» за допомогу і сприяння.

За даними інтернет-сайтів, в податкову службу тоді прийшла велика сума в розмірі 500 000 доларів. Все було зроблено технічно і швидко: спочатку контейнери були передані на зберігання в склад ТОВ «Вістсел», де не було охорони, після вантажі пропали і опинилися на одеському ринку «7 кілометр», де успішно продавалися деякий час.

Фото з офіційної сторінки Сергій Білана в Фейсбук

Дуже цікаво, чому такий дорогий вантаж (приблизно на 18 мільйонів доларів) було вирішено перемістити на склад під відповідальне зберігання, і в це відповідальне зберігання не входила хоча б якась охорону.

У справі викрадення брав участь головний помічник Сердюка Денис Амінєв, якого в серпні того ж року заарештували з можливістю виходу під заставу. Також не зовсім зрозумілі речі творилися зі слідчим податкової поліції, який дав добро на вивезення контейнерів на склад. З якого потім вони «вкралися», пропали без вісті. Його допитати і знайти ніхто не може, або не хоче.

Деяка частина тканин і товарів була конфіскована з ринку, проте відразу з'явилися власники товару з документами. Поліції нічого не залишалося робити, як повернути все підставним власникам. Подейкують, що в підробці документів на тканину був замішаний ще один одеський контрабандист Вадим Альперін і керівник митного спрямування.

Наступне, чим не догодив перший заступник фіскальної служби - захоплення криптовалютою. Нагадаємо, що перша освіта Білана - інженер-системотехнік, тому таке захоплення не дивно. Джерела стверджують, що він часто купує криптовалюту на пристойні суми. І тут теж працюють деякі схеми: відкати з грального бізнесу та незаконні гроші з обороту деяких товарів за допомогою криптовалюти потрапляють на офшорні рахунки сім'ї Біланів. Цікаво, але закордонні джерела, що посилаються на іноземну поліцію, стверджують, що мають цю задокументовану схему адвокатської сім'ї.

Сергій Білан і гра. Фото з сатй Знай.юа

Разом з кріптовалютнимі операціями є і захоплення трохи веселіше: гра в «World of Tanks». Це дуже популярна комп'ютерна гра, суть якої полягає в боях на танках. За це Білана і прозвали «танкістом». Глузування-глузуванням, але 43-річний Сергій Васильович танкіст 8-го рівня і є одним з кращих геймерів цієї гри в Україні. Зрозуміло, на роботі він з'являється після обіду, адже гра займає у нього близько 10 годин на добу. Також його практично щодня помічали за цим заняттям в кафе навпроти його роботи ДФСУ - «Суаре». І поки його Фейсбук хтось заповнює новинами про затримання незаконних вантажів, припинення різних протизаконних операцій та інше, пан Білан рубає в танки з простими смертними. Ну, що поробиш - кожному своє захоплення.

Фотографії

Сергій Білан, Фото з офіційної сторінки в Фейсбук

Сергій Білан, Фото з офіційної сторінки в Фейсбук

Сергій Білан, Фото з офіційної сторінки в Фейсбук

Відео