Бізнес - це дуже конфліктна сфера, тому в природі не існує бізнесмена, у якого не було б бізнес-конфліктів. Але навіть серед бізнесменів є типажі на зразок російського бізнесмена Михайла Валентиновича Хабарова, що заслужили собі клеймо "чорної вівці".

Біографія

Михайло Валентинович Хабаров народився 12 березня 1971 року в місті Златоуст (Челябінська область). Провінційне життя хлопця не приваблювало, тому після школи він відправився вступати у Москву.

Освіта

Закінчивши Московський інститут сталі і сплавів, він близько року працював в Міністерстві металургії РФ, перекладаючи папери з місця на місце. Якщо вірити офіційній біографії, то паралельно молодий чиновник слухав лекції у Вищій комерційній школі при Міністерстві зовнішніх економічних зв'язків РФ, яке нібито закінчив в 1994 році.

Але це, якщо вірити офіційній біографії. А ось на ділі немає ніяких доказів, що бізнесмен навчався у Вищій комерційній школі - ні спогадів однокурсників, ні фотографій студентської групи, взагалі нічого. Насторожує? Але це тільки перша "біла пляма" в біографії Хабарова, яка просто кишить такими випадками.

Кар'єра і бізнес

Потім майбутній бізнесмен кілька років пропрацював в "Інкомбанку", куди нібито влаштувався по оголошенню в 1995 році. Після року роботи простим менеджером, молодого фахівця відправили представляти інтереси банку в компанію "Магнітогорська сталь" - найбільшого акціонера Магнітогорського металургійного комбінату.

Час було суворий, середина 90-х, під прикриттям економічної кризи і війни в Чечні тодішня еліта займалася "прихватизацією" державного майна, в тому числі, і "Магнітки". Тому власникам "Інкомбанку" була потрібна своя людина, щоб "тримати руку на пульсі" під час розпродажу ММК.

Нагадаємо, що приватизація на ділі виявилася банальним пограбуванням, тому супроводжувалася гучними скандалами та судами, де розглядалися справи про розкрадання акцій "Магнітки". Про що говорити, якщо в сумі правоохоронці порушили близько 10 кримінальних справ проти колишніх співробітників ММК! Деяких фігурантів навіть оголосили в розшук. Власне, відповідь на питання, чому заступник директора з економіки, фінансів і стратегічного розвитку Михайло Хабаров дозволив зловмисникам здійснити настільки масові розкрадання, ще чекає своїх дослідників з Слідчого комітету.

А коли спливуть деталі історії про "прихватизації" Магнітського металургійного комбінату і ролі нашого героя в розграбуванні державного майна, постраждає і репутація нинішнього топ-менеджера "Траста", і самого банку.

Михайло Хабаров і його цвинтар зруйнованих бізнесів

Щоб не відповідати на запитання правоохоронців, в 1998 році Хабаров разом з дружиною і дочкою поспішно вирушили в Сполучені Штати. За легендою, йому знову захотілося вчитися, нібито на цей раз отримати ступінь MBA і вивчити англійську. А ось в Росію наш герой юридично грамотно повернувся тільки через три роки - коли минула давність у кримінальних справах по "прихватизації" ММК.

Потім послідкували п'ять років роботи клерком в страховій групі "РОСНО". З 2006 Хабаров працював головою правління і генеральним директором в "Альфа-Капіталі", а в 2010 його призначили керівником інвестиційної компанії А1 (раніше називалася "Альфа-Еко"), що входить в консорціум "Альфа-груп".

Саме в А1 Хабаров знайшов застосування своїм талантам із захоплення інших компаній і участі в корпоративних конфліктах. До речі, саме тоді назовні вилізла така його риса як марнославство, тому що він почав активно піарити себе улюбленого, демонструючи, як круто він вміє "розрулювати" складні "спеціальні ситуації", в яких А1 і йому доводилося брати участь за службовим обов'язком.

Методи по захопленню чужих компаній, які застосовували в А1, будемо вірити, ще знайдуть своїх шанувальників серед співробітників компетентних органів. А, в цілому, рахунок захоплених і розорених підприємств обчислюється десятками.

Насамперед Хабаров на своєму рейдерському поприщі закрив лоукостер "Авіанова". Потім А1 використовувала протиріччя між міноритарними акціонерами і мажоритарієм, щоб взяти під контроль і ліквідувати як самостійний бізнес аптечну мережу "А5". Пережили рейдерську атаку і девелопери ЖК "Золотий острів" на Софійській набережній, після продажу цього бізнесу Фрідман і компанія отримали "навар" у двократному розмірі. Була в історії А1 і рейдерська атака на вугільну компанію "Зарічна". А, наприклад, найбільшого виробника керамічної плитки "Будфарфор" рейдери збанкрутували, після того як вивели всі прибуткові активи на свої фірми. А багатомільйонні борги "Будфарфору" перед державою Хабаров & Co ... самі собі пробачили.

Але ж була ще історія з пресингом керівництва і акціонерів "Московського заводу лічильно-аналітичних машин ім. Калмикова". А1 планувала "віджати" територію підприємства, щоб потім продати під забудову. Під час "розбірок" дійшло до того, що кілери застрелили гендиректора заводу. А, зрештою, мажоритарні інвестори були змушені заплатити великі гроші за акції, тільки б рейдери з А1 від них відстали. Втім, це не єдина така історія, тому що страхова компанія "Грасс" теж була змушена купити у А1 пакет акцій, заплативши в два рази вище за ринкову ціну.

В принципі, А1 на практиці підтвердила вірність слів Томаса Даннінга про те, що "при 300 відсотках немає такого злочину, на який він не ризикнув би, хоча б під страхом шибениці". Немає такого злочину, аж до державної зради. Тому що Хабаров і А1 не цуралися зв'язуватися і з іноземними розвідками, якщо це було вигідно. Наприклад, свого часу грянув гучний скандал, коли стало відомо, що "Альфа-груп" була пов'язана з детективним агентством Kroll, а також Barbour Griffith & Rogers. Остання, щоб було зрозуміло, тісно пов'язана з Diligence Inc. - одна з фірм "прокладок" ЦРУ.

Можливо, виходи на іноземні розвідки надали сміливості А1. Тому що, коли колишній генпрокурор України Геннадій Васильєв конфліктував з НПК "Уралвагонзаводом" за контроль над одним з найбільших експортерів енергетичного вугілля "Зарічна", Хабаров не посоромився загрожувати голові оборонного підприємства і членам ради директорів санкціями США і Євросоюзу.

Слово Михайла Хабарова завжди розходиться з ділом

Втім, зараз наш герой живе за правилом "всі засоби хороші". Наприклад, "Ділові лінії", по дурості зв'язалися з Хабаровим, випробували на собі весь арсенал рейдерів: пресинг, шантаж, підкуп і т.д. Власне, коли власник компанії Олександр Богатиков уклав угоду з А1, ніхто й подумати не міг, що своїми руками створює собі проблеми. Суть опціону полягала в тому, що Хабаров отримає право купити 25 відсотків акцій найбільшого перевізника, якщо допоможе збільшити капіталізацію "Ділових ліній".

І хоча сам Хабаров почав дзвонити на всіх кутах, ніби він уже співвласник "Ділових ліній", свої зобов'язання він не виконав. Тому, в кінцевому підсумку, шляхи Хабарова і "Ділових ліній" розійшлися. Але сам Хабаров до сих пір не може заспокоїтися і намагається мстити Богатикову, закидаючи його судовими позовами.

Були в біографії Хабарова і ще цікавіші епізоди, коли він починав грати за одних, а в процесі міг перекинутися "на іншу сторону". Наприклад, кілька років тому Марк Кауфман і Рустам Таріко зійшлися в боротьбі за контроль над холдингом CEDC (виробник горілки "Парламент"). Кауфман згодом гірко пошкодував, що звернувся за допомогою до А1. Але Хабаров не посоромився "кинути" Кауфмана, та ще й цинічно прокоментувати в тому ключі, що з Таріко можна більше заробити.

З урахуванням, скажімо так, "особливостей біографії" стає зрозуміло, чому на ринку не вірять, що Хабаров захищатиме державні інтереси на посаді виконавчого директора банку "Траст". Справа в тому, що "Траст" - це банк, який об'єднав активи "Промсвязьбанку", Бінбанку, "ФК" Відкриття "etc, які потрапили під процес санації ЦБ.

На даний момент "Траст" отримав в розпорядження проблемні активи на загальну вартість близько 2 трлн. рублів. Так ось, ЦБ, звичайно, розраховує повернути хоча б 40% від заборгованості. Біда тільки в тому, що, як відомо, "кадри вирішують все". Або, як у випадку з Хабаровим, не вирішують. Тому що, коли для людини єдиний орієнтир - це інтереси власної кишені, він займатися державними справами не буде.

Сім'я і коханка

В особистих справах він також веде подвійне особисте життя. Офіційно підприємець одружений, всю свою власність він переписав на свою дружину, від якої у нього троє дітей. А неофіційно у нього є молода коханка на ім'я Олена Тюріна, якій він придбав особняк в Істрінському районі Московської області. Виконавчий директор "Траста" купує Тюриній машини преміум-класу на кшталт "Порше", їздить разом з нею за кордон і дарує інші принади "солодкого життя". При цьому якщо вірити офіційній інформації, то у самого Михайла є тільки маленька квартира в Єкатеринбурзі, що дісталася від батьків.

Захоплення

Що стосується хобі, то Михайло Валентинович захоплюється гірськими і водними лижами. Він також захоплюється покером, в тому числі, займаючись організацією турнірів, включаючи міжнародні змагання.

Фото

Михайло Хабаров

Михайло Хабаров

Михайло Хабаров

Посилання

https://www.apn.ru/index.php?newsid=38134