Анатолій Вікторович Макаренко – український державний діяч. Екс-начальник Державної митної служби України. Про досьє, скандали, особисте життя - читайте в матеріалі.

Біографія

Дата народження – 23.10.1964

Вік – 54 роки

Місце народження – село Тарасівка, Запорізька область, Україна

Сім'я

Про дитинство і особисте життя Макаренко мало що відомо. В інтерв'ю державний службовець розповідав, що втратив батька в 15 річному віці.

Батько був родом зі східної України. А мати – з західної.

Анатолій Вікторович одружений, жінку звати Тетяна. Познайомився з дружиною на третьому курсі училища. Сім'я виховує сина, якого звуть Максим.

Освіта

Середню освіту здобув у рідному місті. Після переїхав до Києва і вступив до військово-морського політичного училища. У 2000 році закінчив Харківську національну академію міського господарства.

Кар'єра і бізнес

Свою кар'єру починав в якості військового військово-морського флоту Радянського Союзу. Служив в 11 ДіАПЛ 1 ФПЛ Червонопрапорного Північного флоту на атомних підводних ракетних крейсерах типу Антей (К-148 «Краснодар»). Згідно з офіційною біографією, в 1998 році Макаренко вирішив звільнитися в запас, маючи звання капітана другого рангу.

У митних структурах почав служити з 1999 році. За роки роботи Макаренко пройшов шлях від звичайного інспектора до глави всієї служби.

Так, на початку кар'єри очолював відділ тарифів в регіональній митниці (Київ). З 2005 року очолив все відділення.

У 2009 році був призначений головою Митної служби України. Зайняв цей пост після звільнення Валерія Хорошковського. Через рік був звільнений.

У 2014 році Макаренко призначили заступником голови фіскальної служби України, займався митним напрямком структури. Через десять місяців Кабмін розпорядився звільнити Анатолія Вікторовича «за порушення присяги державного службовця».

Інтерв'ю політика в програмі Дмитра Гордона

Новини

Експерти вважають, що після поділу Державної фіскальної служби митну службу може очолити колишній керівник цього напряму – Анатолій Макаренко. За його кандидатуру публічно ратує керівник Військової прокуратури Анатолій Матіос.

Компромат і чутки

Російське громадянство

Як уже згадувалося, Макаренко служив в одинадцятій Дивізії підводних човнів 1-й Флотилії підводних човнів Червонопрапорного Північного Флоту ВМФ СРСР на атомних підводних ракетних крейсерах типу Антей (К-148 «Краснодар»).

Згідно з офіційною біографією чиновника, він був звільнений в запас в 1998 році, маючи звання капітана другого рангу. А вже через рік почав службу в митному органі. Таким чином можна зробити висновок, що Макаренко на той момент мав подвійне громадянство – російське і українське. Більш того, ймовірно отримував російську військову пенсію і українську зарплату.

Газову справу і митниця

У 2010 році газова справа Тимошенко прогриміла на всю Україну, а перед громадськістю Анатолій Макаренко постав як жертва переслідувань Януковича. Отже, розберемося, що ж відбулося насправді.

У 2009 році перед Кабінетом міністрів, який очолювала Юлія Тимошенко, стояло завдання - забезпечити опалювальний сезон газом. І це вирішили зробити за допомогою газу, який не належав ні уряду, ні компанії «Нафтогаз».

Для цього згодилися 11 мільярдів кубуметров газу «РосУкрЕнерго», які тимчасово перебували в підземних сховищах країни. Вся справа в тому, що у «РосУкрЕнерго» був борг перед російською компанією «Газпром» в 1,7 мільярда доларів. «Нафтогаз» уклав з останнім контракт про переуступку права вимагати погашення боргу, тобто викупив борг «РосУкрЕнерго».

Однак борг не дає права кредитору забирати у боржника майно, зокрема, газ. Дозвіл могла дати тільки компанія «Росукренерго». Приводом став факт наявності заборгованості – «Нафтогаз» вирішив зарахувати до власних запасах всі 11 мільярдів кубометрів газу, які належали компанії «РосУкрЕнерго». При цьому ринкова ціна газу як мінімум була овдовіле більше суми боргу.

Однак виникає питання, до чого тут митна служба? Газ, що належав «РосУкрЕнерго», був російським, а значить знаходився в сховище в режимі транзиту. Це означає, що його могли використовувати тільки після оформлення всіх паперів і оплати всіх податків. Тобто, газ спочатку потрібно було розмитнити. Відповідно до закону, це зробити могла тільки компанія «РосУкрЕнерго», а «Нафтогаз» не мав на це жодних прав.

Як стало відомо журналістам, тодішній глава Митної служби Валерій Хорошковський відмовився відмовився оформляти 11 мільярдів кубометрів газу на користь «Нафтогазу». За це був звільнений. На його місце в той же день призначили Анатолія Макаренка, який на той момент був головою київської регіональної митниці.

Подейкують, що бажаючих очолити Митну службу було багато, проте саме Макаренко гарантував, що оформить природний газ, на який за фактом «Нафтогаз» не мав прав.

У 2015 році в інтерв'ю виданню «Економічна правда» Макаренко побічно підтвердив мету свого призначення. «У 2009 році я зайшов як нічий. Ви ж пам'ятаєте, які завдання треба було вирішувати? », - сказав Макаренко. На уточнююче запитання, чи було завданням, яке потрібно вирішувати, «розмитнити газ», Анатолій Макаренко заявив: «Не тільки. У 2009 році вирішувалося багато».

Уже в 2010 році співробітники СБУ затримали Макаренко у справі про незаконне митне оформлення природного газу, що належав компанії «РосУкрЕнерго», і завданні збитків державі.

У 2012 році Макаренко був засуджений до чотирьох років умовно. Однак в 2014 році Печерський суд виніс рішення, що Макаренко не винен, звільнив його від кримінальної відповідальності та визнав несудженим. Мабуть, нанесення збитків Україні у розмірі 26 мільярдів гривень це більше не злочин.

Декларація

Зараз Макаренко не ділиться інформацією про свої доходи, ймовірно на те є причини, про які ми не повинні знати. Однак згідно з декларацією про доходи за 2013 рік, діяч володів житловим будинком площею 60 квадратних метра, а також автомобілем Toyota Prado.

Члени його сім'ї володіють двома земельними ділянками площею 6 і 30 соток, житловим будинком на 325 квадратних метра, а також квартирою площею 180 квадратних метра.

Фотографії

Відео

Посилання

Сторінка Анатолія Макаренка в Фейсбук 

Сторінка государсвтенности службовця в Твітері