Біографія

Народився 1 квітня 1976 р. в місті Антрациті (Луганська область, Україна).

Знак зодіаку – Овен.

Народився в рік Вогненного Дракона за східним календарем.

Випускник Національної юридичної академії (НЮА) України ім. Ярослава Мудрого. Член партії «Опозиційна платформа – За життя» та однойменної фракції у Верховній Раді IX скликання, Обраний у парламенті на посаду першого заступника голови Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій. До 2019 р. працював професором кафедри фінансового права НЮА.

У матеріалах Центрвиборчкому зазначено, що проживає у місті Харкові. На персональній сторінці Лукашева в Фейсбуці місцем проживання вказано місто Сватове (Луганська обл.).

Сім'я

Одружений з українкою Оленою Едуардівною Лукашевою. Вона – головний спеціаліст відділу фінансів соціального захисту населення Департаменту фінансів Харківської облдержадміністрації. Подружжя виховує трьох дітей: сина Миколу, дочок Єлизавету і Катерину.

Освіта

Випускник Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого. Закінчив аспірантуру цього вишу. У 2002 р. Олександр Анатолійович став кандидатом юридичних наук. У 2011 р. захистив докторську дисертацію.

Кар'єра і бізнес

Професійна кар'єра

Після закінчення аспірантури Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого (м. Харків) та отримання у 2002 р. ступеня кандидата юридичних наук залишився працювати в академії. Близько 10 років є професором кафедри фінансового права.

З 2011 по 2017 рр. входив до складу Науково-консультативної ради при Верховному Суді України.

У 2019 р. став членом Науково-консультаційної ради при Конституційному Суді.

На порталі «СтудЗона» в розділі «Викладачі» містяться 16 відгуків про викладача і професора Олександра Лукашева. 14 з них – позитивні. Він має досить високий рейтинг серед студентів – 26. Ось одна із характеристик: «Дуже гарний кваліфікований викладач, на всі сто володіє предметом, доступно пояснює і розповідає, наводить зрозумілі для оточуючих приклади, із задоволенням пояснює незрозумілі нюанси до повного їх розуміння, дуже весела і позитивна людина».

У відгуках, зокрема, наголошується на тому, що Лукашев був одним з розробників Податкового кодексу.

Політична кар’єра

Брав участь у позачергових парламентських виборах 21 липня 2019 р. на 113-му виборчому окрузі (Луганська область), представляв партію «Опозиційна платформа – За життя». Входив до так званої «команди Сергія Шахова», яка вела спільну виборчу кампанію (докладніше – в розділі «Компромат і чутки»). Під час виборів керував юридичним відділом благодійної організації «Фонд Сергія Шахова».

Територіально 113-й округ займає добру третину Луганської області – 6 адміністративних районів, в яких проживає 145,6 тис. виборців. Сюди входять міста Сватове, Старобільськ, Кремінна, селища Білокуракине, Новойадар, Троїцьке. Округ можна вважати надійним оплотом «Опозиційної платформи – За життя»: в багатомандатному окрузі партія «ОТЗЖ» тут вщент «розгромила» в заочному суперництві «списочників» партії «Слуга народу» – 52% на 29,3% голосів!

У своїй програмі з 10 пунктів «шаховці», зокрема, виступали за припинення війни, за повернення монополії держави на водо-, газо- і електропостачання та проти продажу землі.

Для Лукашева вибори пройшли успішно. Він набрав 33,66% (24 556) голосів, випередивши Віту Сліпець з партії «Слуга народу» (23,27%  або 16 975 голосів). Всього в окрузі за депутатський мандат боролися 22 претенденти, з них 15 – самовисуванці (серед яких значився такий собі Олександр Зеленський – однофамілець Президента України). «Команда Шахова» випередила «опозиціонерів» і «слуг народу» в 4 округах.

З 29 серпня 2019 р. Лукашев обіймає посаду першого заступника голови комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій (голова комітету – Сергій Бабак). До складу комітету увійшли 13 народних депутатів від п’яти політичних сил, 8 з них – від партії «Слуга народу». У структурі комітету – 6 підкомітетів. Згідно з розподілом обов’язків, Олександр Лукашев відповідає за сферу науки та інноваційної діяльності.

У новому статусі першу свою серйозну промову Лукашев зробив 11 вересня 2019 р. на засіданні Президії Національної академії наук України під головуванням Президента НАНУ академіка Бориса Патона. Основні тези: 1) в комітеті в основному – одностайність в баченні цілей роботи; 2) освіта, наука, інновації, технології – пріоритети держави та інвестиційної політики; 3) на розгляді комітету наразі – 30 законопроектів;  4) один з них – про внесення змін і доповнень до Закону «Про наукову і науково-технічну діяльність». Закону майже 4 роки, він не працює повноцінно, головною проблемою залишається неналежне фінансування науки. Реальні показники останнього – 0,16% ВВП (прогнозний показник фінансування НАНУ і галузевих академій ще менший), а необхідний рівень – 1,7% ВВП; 5) профільний комітет ВР не підтримує ідеї реорганізації структури вітчизняної академічної науки і ліквідації галузевих академій наук.

За даними реєстрації депутата за допомогою електронної системи (на 19 вересня 2019 г.) Лукашев пропустив 25% засідань Верховної Ради: був присутній на дев’яти, відсутній – на трьох. За даними письмової реєстрації засідань він не пропускав.

Один з улюблених афоризмів Лукашева-депутата – вислів «Політик думає про наступні вибори; державний діяч – про прийдешнє покоління», що належить північноамериканському богослову, проповіднику громади унітаріанців у Бостоні Джеймсу Фріману Кларку.

Добробут, статки

Якщо зазирнути до електронної декларації Олександра Лукашева, поданої в НАЗК у 2019 р., то – за мірками народних депутатів – він і його сім’я живуть дуже скромно. У фіскальному документі зазначено, що в 2010 р. Лукашев за 166,5 тис. грн. придбав в сел. Відрадне під Ялтою (Крим) нежитлове приміщення в 32,7 кв. м. У декларації вказана також маленька (32,9 кв. м) квартира в Харкові, яка належить Ніні Іванівні Лукашевій і з 2011 р. перебуває у родини Лукашева «на праві користування».

Сам Лукашев керує «трирічним» позашляховиком Toyota RAV4  (2016 р. випуску)  вартістю 996 тис. грн. Його дружина Олена – 11-річним компакт-кросовером  Honda СV-R (2008 р. випуску), оцінюваним в 289 тис. Заробітна плата Лукашева в НЮА за рік становить 310,5 тис. грн. Зарплата дружини за 2018 р. відсутня. Вона отримала від відчуження власності 261 тис. грн., допомогу при народженні дитини (17,8 тис. грн.) та  8,7 тис. грн. інвестиційного прибутку.

Тобто, жодних будинків, земельних ділянок, швейцарських хронометрів, корпоративних прав в різних бізнес-структурах і інших надмірностей!

Компромат і чутки

Олександр Лукашев на початку липня 2019 р. мимоволі став фігурантом скандальної ситуації на виборах до парламенту в 113-му окрузі. Він був єдиним кандидатом від партії «Опозиційна платформа – За життя». Однак на окрузі стали поширювати матеріали передвиборної агітації безпартійного самовисуванця Володимира Струка з текстом «Об’єднуємося заради миру» і спільної з лідером «ОТЗЖ» Юрієм Бойко фотографією. Така фейковий агітація могла ввести виборців в оману і потенційно відібрати голоси у Лукашева. У зв’язку з чим штаб «опозиціонерів» виступив із закликом до чесної виборчої кампанії та з офіційною заявою: їх кандидат – виключно Лукашев.

До речі, Струк, який посів третє місце, відзначився на окрузі ще й тим, що під брендом свого однойменного благодійного фонду відкривав для земляків питні бювети.

Однак і сама команда «опозиціонерів» на Луганщині теж не могла похвалитися «чистотою гри».

На всьому нейтрально-позитивному тлі біографії Лукашева єдиним докором депутату звучить саме горезвісне «гречкосійство» – як відомо, так називають спроби політиків або кандидатів до виборних органів влади вплинути на виборців «негрошовим підкупом», тобто роздачею подарунків, продуктів харчування, наданням послуг, інших матеріальних або нематеріальних активів.

Звісно, сам професор Лукашев крупу і соняшникове масло не роздавав. Акція була масштабною і «командною». Найімовірніше, журналісти і спостерігачі мали на увазі масову роздачу електорату пакетів з п’ятьма кілограмами цукру в обмін на паспортні дані і номери телефонів. Вона розпочалася у всіх містах і районах Луганської області одночасно зі стартом передвиборчої кампанії 24 травня 2019 р.

На пакетах у різних округах значилися імена кандидатів від «команди Шахова» і «Нашого краю». Приміром, у 113-му виборчому окрузі (м. Сватове) набір «прикрашав» напис російською мовою: «Луганщина Наш Край. Лукашев А.А. Команда Сергея Шахова».

У сусідніх округах таким же «солодким» чином агітували за нинішніх колег і товаришів Лукашева по фракції у ВР – самого Сергія Шахова (Біловодськ), Олександра Сухова (Лисичанськ), Сергія Вельможного (Рубіжне), а також Сергія Фурмана, який програв вибори (як стверджують, із-за присутності в списку кандидатів його однофамільця).

Жителі області з різних міст і районів в соцмережах розміщували фотосвідчення масової роздачі цукру.

Ініціатори акції «За солодке життя!» до власне продукту додавали партійні газети «Наш край» і бланки звернень до тоді ще депутата ВР  попереднього скликання Шахову, обраному в цьому ж, «добре знайомому» йому окрузі.

При цьому очевидці повідомляли, що роздача цукру нерідко відбувалася в присутності сільських і селищних голів та представників поліції. І дивувалися повній байдужості з боку поліції і СБУ.

Користувачі в коментарях цікавилися, чому на факт «цукрового підкупу» немає жодної реакції з боку Нацполіціі і СБУ. Після колосального резонансу все ж з’явився прес-реліз головного управління національної поліції в Луганській області, згідно з яким «були подані дві заяви громадян про підкуп виборців» і «проводяться невідкладні слідчі дії».

В останній тиждень перед виборами також представники «Опори» зафіксували роздачу «соціальних карт Олександра Лукашева». Вони «призначені для отримання безкоштовної соціальної, гуманітарної юридичної допомоги».

До речі, політичний «патрон» Лукашева на виборах Сергій Шахов – особистість на Луганщині вже відома. Уродженець Казахстану і житель (принаймні, за інформацією ЦВК про кандидата) міста Кадіївки – колишнього Стаханова (ОРДЛО).  Бізнесемен, керівник компанії «Луганська промислова група» і двох громадських організацій, активний волонтер (він одного разу навіть врятував життя збитому сепаратистами льотчику) – Шахов, найімовірніше, «взяв на приціл» Лукашева і зблизився з ним під час навчання в Національній юридичній академії України ім. Ярослава Мудрого. Так що поява Лукашева в «команді Шахова» не є випадковою.

Шахов пройшов до Верховної Ради (ставши членом фракції «Воля народу») на проміжних виборах 2016 р. І вже тоді, як писали ЗМІ, в боротьбі з двома головними конкурентами (а всього за мандат на окрузі №114 боролися ... 107 претендентів!) кандидат від партії «Наш край» Шахов через однойменний благодійний фонд роздавав виборцям соціальні картки для участі в соціальних програмах БФ «Наш край» та громадського об’єднання «Захист селян». Конкуренти Шахова розцінили такі дії його штабу як підкуп виборців.

Так що 44-річний Шахов – вже досвідчений політичний боєць. Причому не тільки в переносному, а й у прямому сенсі. У 2016 р. нардеп рятувався від переслідування двома озброєними людьми з полку особливого призначення «Миротворець».

У 2018-му на протестному мітингу шахтарів у столиці, біля будівлі Міністерства енергетики та вугільної промисловості, між Шаховим і міністром Ігорем Насаликом спалахнула бійка. Незабаром в ефірі телеканалу «Прямий»  Шахов побився з нардепом від Радикальної партії Ігорем Мосійчуком. Пізніше на тому ж каналі, але вже в ліфті, вони побилися знову.

Напередодні останніх виборів 20 липня 2019 р. фото «кандидатського квартету» з «команди Шахова» (включаючи Лукашева) з’явилася на сторінці в Фейсбуці Сергія Шахова. Сам він патетично звертався до виборців («останнього оплоту правди і справедливості на нашій землі») зі своєрідними і неоднозначними оцінками причин конфлікту в Донбасі, його ініціаторів – олігархів, для перемоги над якими і для захисту прав та інтересів «нашої Луганщини» «потрібна армія».

Фотографії

Відео

Посилання

Сторінки в мережі Фейсбук:

https://www.facebook.com/ukr.alexandr.lukashev/

https://www.facebook.com/profile.php?id=100035738446406

Телефони:

(044) 255-31-56, (099) 746-27-61

 (044) 255-39-35 (помічник), (050) 166-41-56 (приймальня).

Ел. пошта: lukashev@rada.gov.ua