Ігор Смешко після того, як не пройшов у другий тур виборів 2019 обіймає посаду голови СБУ. Займаючи посаду радника з 2014 року, в 2019-му екс-керівник розвідки раптом заявляє про складання своїх повноважень. Давайте ближче познайомимося з досьє Смешка, який потрапляв у безліч скандалів, починаючи з отруєння Ющенка і закінчуючи російським паспортом .

Біографія

Датта народження: 17 серпня 1955 року.

Вік кандидата: 63 роки.

Знак Зодіаку: Лев. За східним гороскопом: рік Дерев'яною Кози.

Національність: українець.

Віросповідання: православний.

Захоплення, хоббі: європейська філософія, французьке історичне минуле та надбання культурної спадщини.

Як повідомляє Вікіпедія, Ігор Смешко - поліглот: вільно володіє п'ятьма мовами. У його арсеналі - українська, російська, французька, німецька та англійська мови.

Невже автобіографія військового інженера, який працював аташе в двох країнах, така бездоганна?

Можливо, його діяльність і передвиборна кампанія вселяє величезну довіру, викликаючи впевненість у завтрашньому дні? Чи має значення його передвиборча програма, якщо на рахунку кандидата - махінації з квартирами, кришування злачних закладів і багато іншого? Спробуємо розібратися.

Сім'я

Дитинство та юність пройшли в Чернігівській області. Майбутній генерал народився і виріс у райцентрі Христинівка. Батьки: в офіційних джерелах інформація про них відсутня.

Сімейний стан: був розлучений, одружений вдруге. Перший раз одружився у віці 38 років. Його перша дружина - 17-річна дочка його однокласниці. Другий шлюб виявився більш вдалим. Дружина: Юлія Михайлівна, за освітою - юрист. У пари є діти: двоє - сини.

Освіта

Вікіпедія повідомляє: з 1972 р. - служба в Радянській армії. Тільки тут, ймовірно, якась плутанина. Адже, як відомо, раніше служили 2 роки. Тоді як він міг через рік вступити до училища?

1973-1977 рр. - навчався в Київському вищому зенітно-ракетному інженерному училищі ім. С. Кірова. Закінчив навчальний заклад із червоним дипломом.

1982 р. - військовий інженер із радіотехніки, отримав вищу кваліфікацію, закінчивши там же ад'юнктуру.

1991 р. - наступний щабель його самореалізації - докторантура. Проходив навчання у військовій академії протиповітряної оборони сухопутних військ ім. О. Василевського.

2000 р. - магістр держвоєнуправління, навчався в Національній академії оборони України.

2002 г. - освоїв юридичну спеціальність, закінчивши Київський національний університет ім. Тараса Шевченка.

Кар'єра і бізнес

Свою трудову діяльність розпочав у 1995 р. Маючи за спиною три вищих освіти, стає головою, а потім - заступником голови Комітету з питань розвідки при президенті країни.

З 1997 по 2000 р. - протягом трьох років займав посаду начальника Головного управління розвідки МОУ. Наступний рік був аташе з питань оборони. Потім займав інші чільні посади. Пост голови СБУ отримав у 2003 році.

2004-2005 рр. - член Координаційного комітету по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю при Президентові України. У грудні 2005 р. генерал-полковник був звільнений із військової служби.

З липня 2009 року - голова ВГО «Сила і Честь», яка через п'ять місяців перекваліфікувалася і стала називатися «Політична партія «Сила і Честь».

7.10.2014-11.01.2019 рр. - радник президента України, керівник Комітету з питань розвідки при президенті країни.

Компромат і чутки

Екс-розвідник викладав у інтерв'ю своє бачення політичної діяльності в країні в тому випадку, якщо його команда переможе на виборах. Розповідав про те, що являє собою його передвиборна програма.

Сумніви з приводу президентської активності Ігоря Петровича викликає і той факт, що раніше генерал ніколи не виявляв себе як професійний політик. Ось чому політологи припускають, що іміджево кандидатуру генерала можуть використовувати проти людини зі сфери оборони і національної безпеки Анатолія Гриценка.

У той же час інші джерела повідомлють, що депутат-кандидат Анатолій Степанович веде переговори з п'ятьма іншими кандидатами, Ігорем Смешко у тому числі, з приводу об'єднання зусиль.

А ще кажуть, що Ігор Смешко - технічний кандидат Володимира Зеленського. За даними деяких ЗМІ, завдання колишнього радника глави держави Петра Порошенка - нещадно критикувати президента. До речі, рейтинг екс-міністра оборони всього лише 2,5%.

Ipress.ua повідомляє, посилаючись на блог журналіста Ростислава Мазуренко, що наш герой нібито «обслуговував інтереси Януковича-Медведчука» і був причетний до «сумнівних операцій зі зброєю».

До речі, в «Гостях у Дмитра Гордона» кандидат у президенти Ігор Смешко - частий гість, що розповідає про воєнний стан, виступає за цивілізовану легалізацію зброї. У одному з випусків gordonua.com повідомляяється, що передвиборний штаб Ігоря Смешко очолив генерал-лейтенант ЗСУ Андрій Таран.

Якщо повернутися в минуле, то в 2000 році СБУ на ґрунті зради батьківщині в формі шпигунства порушувала щодо генерала кримінальну справу. Силовим відомствам надійшов сигнал, що Ігор Петрович, який працював військовим аташе в США, завербований американськими спецслужбами.

У 2004 році екс-начальника СБУ зараховували до інциденту, пов'язаного з кандидатом у президенти на той момент Віктором Ющенком - мається на увазі його отруєння. Але в інтерв'ю Дмитру Гордону генерал сказав, що якби мав намір це зробити, то отруїв би того, довівши справу до кінця.

За даними відкритих джерел, лідер ОЗГ Руслан Савлохов заявляв свого часу в прокуратуру, що співробітники ГУР труять його, як бізнесмена, і погрожують розправою. Як з'ясувалося, заявник раніше «кришував» стриптиз-бар «Варшава». Свою заяву він подав після того, як ГУР МО під керівництвом Ігоря Смешка стало контролювати заклад із метою отримання прибутку від нього.

Крім цього, з особистістю екс-СБУшника пов'язують й інші скандали. Взяти хоча б квартирні махінації. Як повідомляють ЗМІ, колишній розвідник звернувся в 2004 р. до мера Києва Олександра Омельченка. Він попросив у тодішнього градоначальника виділити земельні наділи для будівництва нерухомості бездомним працівникам його відомства.

Суть афери в тому, що силовим структурам не відмовили. І рішенням Київської міської ради виділили дві ділянки землі. Було вирішено, що будкомпанії зведуть тут житло і стануть розпоряджатися ним на свій розсуд. Тільки якась частина квартир виділяється офіцерам СБУ безкоштовно.

У конкурсі, оголошеному СБУ, брали участь десять забудовників. Тендер отримало ТОВ «Стабіл», один із засновників якого - сестра глави силового відомства. Аргументували виграш невідомої фірми тим, що цей забудовник нібито запропонував більше, ніж інші: 14% квартир, а інші - всього 12-13%.

Тільки відкриті джерела повідомляли тоді, що конкурс взагалі не проводився. У результаті фірма «Стабіл» привернула до будівництва кошти приватних інвесторів. Але згодом будівництво, вартість квадратного метра якого практично 1000 доларів, так і не почалося.

Минуло два роки. За цей період часу фірма-забудовник зібрала з інвесторів колосальну суму грошей - 17 млн. грн. Почалася судова тяганина. Виявилося, у забудовника відсутні дозвільні документи. Було порушено кримінальну справу.

Щоправда, судові суперечки закінчилися на користь забудовника. Після чого власник фірми «Стабіл» тут же продав її і поїхав до себе на батьківщину (він родом із Росії). Інвестори були шоковані тим фактом, що екс-власник - банкрут. І занепокоїлися тим, що відбувається.

Україна була збентежена тим, що гроші інвесторів фірма виводила в офшорні компанії. Останнє, що вдалося з'ясувати в ході слідства: афера здійснювалася через генпідрядника ТОВ «Укркоксохіммонтаж».

Після порушення кримінальної справи СБУ розриває договір із недобросовісним забудовником, знаходить іншого, який зводить нерухомість. У результаті навколо особистості глави СБУ зростає критика, інвестори втрачають гроші, а безквартирні офіцери отримують житло.

За даними відкритих джерел, на рахунку екс-розвідника скандал із постачанням озброєння, піар-замовлення статті в The New York Times тощо. А тепер давайте більш детально поговоримо про доходи кандидата. 

Крім цього, можна згадати, що Смешко в 2000 році був звинувачений СБУ в шпигунстві. Його звинуватили в тому, що, будучи на посаді військового, його завербували спецслужби США, головним підтвердженням цьому були рахунки в США, відкриті на ім'я Смешка.

Але в 2003 році Смешко став главою відомства, яке і відкрило на нього справу. Звичайно, всі матеріали пропали безвісти, а саме справу закрили.

До речі, деякі ЗМІ стверджують, що саме в цей час, скориставшись статусом Смешка, його і завербували в ФСБ. Вони також повідомляють, що тоді саме спецслужби РФ говорили, кого ставити на керівні посади в СБУ.

Послужний список Смешка доповнюється скандалом навколо кришування стриптиз-бару "Варшава", розташованого на вул. Госпітальна в Києві. За деякими даними, з метою отримання прибутку ГУР МО в 1997 році взяли під контроль заклад і стали погрожувати його інвесторові. Про це громадськості стало відомо в 2008 році з заяви в прокуратуру цього самого інвестора Руслана Савлохова. Потерпілий скаржився на те, що співробітники ГУР "погрожують фізичною розправою йому та його родині, і труять як бізнесмена".

Деякі ЗМІ повідомляють, що в 2005 році, коли Смешко був на посаді голови СБУ, в останній день своєї роботи там, він знищив досьє на Семена Могилевича, якого багато хто вважає агентом російських спецслужб.

З втратою цього досьє, українські спецслужби втратили можливість контролю і важелі тиску на цілий ряд злочинців в нашій країні - там була інформація про секретні зв'язки та контакти. Грубо кажучи, там була майже вся інформація про діяльність російських спецслужб на території України. Ця деталь біографії говорить про "принциповість" І. Смешка, готового консультувати кого завгодно - навіть зрадників інтересів Служби.

Багато хто стверджує, що саме при Смешко стало можливим безперешкодне здійснення спецслужбами РФ спецоперації - «касетного скандалу» з вбивством (зникненням) журналіста Гонгадзе. Скандалу, який завдав гігантський збиток державності України, ввергшого нашу країну в безодню хаосу і дав старт процесам відторгнення і окупації зовнішнім агресором значних територій нашої держави.

Ігоря Смешка пов'язують з роботою на ФСБ. І подібні звинувачення з'являються із завидною регулярністю. Давайте спробуємо розібратися, чи дійсно це так.

Наприклад, при під час роботи в СБУ 2003-2005 закінчувалося утвердження в київських коридорах влади донецької команди Януковича-Ахметова. Всі його старання на благо офіційного наступника Кучми Віктора Януковича не пройшли непоміченими.

А майор запасу СБУ Микола Мельниченко розповів, що з ініціативи Смешко в 2004 році і за посередництва з ФСБ була організована зустріч з учасниками переговорів від української влади в Москві.

Коли у Смешко попросили пояснити ситуацію, він визнав факт співпраці СБУ з ФСБ Росії щодо перебування Мельниченка в Москві, Смешко, однак, не пояснив, чому СБУ, керуючись дорученням Генпрокуратури, не поставила вимоги перед ФСБ щодо екстрадиції майора. (З подачі України Мельниченко перебував у розшуку Інтерполу і не мав політичного притулку в Росії). "Адресуйте це питання до керівництва Російської Федерації", - ухильно відповів Смешко на питання журналіста.

Не так давно про доходи Ігоря Смешка нічого не було відомо, адже він не працює в державних структурах. І надавати інформацію про доходи не зобов'язаний. Але після подачі документів до ЦВК кандидат на пост президента просто зобов'язаний надати свою декларацію.

Сьогодні стан нашого героя наступний: 14 земельних наділів (понад 7 га). Екс-глава СБУ - власник великого житлового будинку під Києвом на 406,6 м². Крім цього, у нього є квартира в столиці на 37,7 м².

Йому належить 25% столичної квартири площею 317,5 м² і дружині також 25% цієї нерухомості. Кандидат задекларував наступне недобудоване майно в Музичах, що під Києвом: два об'єкти площею 143,7 м² і 510 м².

Доходи лідера партії «Сила і Честь: на його банківських рахунках 112,9 тис. євро, 121,8 тис. доларів, 9,3 тис. грн. готівкою - 270 тис. доларів. У дружини три автівки: «Лексус» RX 350, 2011 р.в, «Лексус» ES 250, 2016 р.в. і «Ніссан Альмера», 2008 р в.

За даними obozrevatel.com,, його дружині належить земельний наділ на Одещині площею 551 м². Як повідомляє офіційний сайт, в її власності - квартира в смт Кореїз (Ялта) на 127,8 квадратів і нежитлове приміщення в столиці на 140,3 квадрата. У Києві в неї три паркомісця, у чоловіка - одне.

Фотографії

Ігор Смешко, колишній керівник СБУ

Ігор Смешко

Ігор Смешко

Відео

Посилання

Фейсбук - на момент виходу публікації в його передплатниках було 24 тис. 188 осіб.

Твіттер – у його передплатниках 244 читача.