Біографія
Войцех Бальчун уродженець Польщі, а саме міста Ельбльонга. Народився в 1970 році.
Сім'я
Бальчун одружений. Сімейна пара виховує одну дитину.
Освіта
Вищу освіта Бальчун отримав в Сілезькому університеті в місті Катовіце за фахом політолог. Також поляк має магістерський ступінь ділового адміністрування МВА Роттердамської школи менеджменту.
Кар'єра і бізнес
Войцех Бальчун почав свою кар'єру в 1994 році в польській газеті на посаді менеджера з продажу. Там він пропрацював чотири роки, а після влаштувався на посаду голови Управління фізичної культури та туризму.
У 2000 році Бальчун перейшов працювати в польську поштову компанію главою відділу маркетингу. Через два роки його запросили стати керуючим директором банку «Польський». Там він пропрацював до 2005 року. А після Бальчун отримав пост глави ради директорів залізниці.
Через три роки очолив правління в акціонерному суспільстві РКР CARGO. Ця організація є найбільшим оператором вантажних ЖД перевезень. Тут Войцех домігся чималих успіхів - провів успішну реструктуризацію, що дозволило зі збиткової компанії зробити велике і прибуткове підприємство. Відомо, що в 2012 році чистий дохід організації експерти оцінили в 95 мільйонів доларів. Це дозволило PKP Саrgо стати другим найуспішнішим оператором вантажних перевезень в Європі.
Після цього грандіозного успіху Войцех Бальчун отримав статус топового антикризового менеджера, а також більше п'яти престижних нагород.
При цьому, не дивлячись на успіх, в 2013 році Бальчун вирішив покинути компанію. Ходили чутки, що причиною звільнення менеджера став конфлікт з начальником залізниці - Якубом Карновський.
Офіційною ж причиною відходу Войцеха стало бажання продовжити кар'єру рок музиканта. У 2007 році Бальчун створив власну рок-групу Chemia, в якій був гітаристом. Якийсь час він намагався поєднувати роботу менеджера і музиканта, але пізніше вирішив відмовився від творчої кар'єри.
Починаючи з 2010 року група Chemia гастролювала не тільки у себе на батьківщині, але і на різних музичних фестивалях Німеччини, Америки, Канади.
Рок-група Бальчуна відрізнялася особливим стилем - їхні кліпи часто критикували через велику кількості голих жінок і алкогольних напоїв. Одне відео навіть було видалено з сервісу Youtube за порушення етичних правил.
Пізніше поляк все ж повернувся до роботи менеджера - став очолювати наглядову раду компанії LOT, яка займається авіаперельотами. Але в 2015 році звільнився через бажання зосередитися на музичній кар'єрі.
Уже в наступному році Войцех взяв участь в конкурсі на посаду глави української компанії «Укрзалізниця».
Компромат і чутки
Войцех Бальчун прибув в Україну не один, а зі своєю командою. Зарплата нового керівника організації становила 463 тисячі гривень щомісяця.
Крім того, Войцех і його команда менеджерів робили самі собі бонуси. Так, наприклад, в 2016 році Бальчун наказав зробити собі і ще двом членам компанії корпоративні кредитні картки. Щодня вони могли витрачати до 20 тисяч гривень. Фінанси використовувалися для оплати готелів, покупок квитків, їжі, відвідування культурних заходів та ін.
Через короткий час ці ж члени правління вирішили виплатити собі компенсацію за відпрацьований час до підписання контракту. Вартість їхніх послуг оцінили в три мільйони гривень.
Войцех Бальчун також наказав заплатити 150 тисяч гривень за дві години консультації запрошеному польському експерту Анджею Копецю. Він зробив звіт про роботу компанії «Укрзалізниця». Цікаво, що Копець написав свій висновок від руки. Тільки через деякий час поляк доповнив документ презентацією англійською мовою, яка дублювала роботу Балчуна «Українська залізниця, європейський чемпіон».
Конфлікт з Омеляном
Згідно зі звітом, за 2016 рік компанія змогла показати приріст всього в 300 мільйонів гривень. Хоча Бальчун прогнозував економію в розмірі 7 мільярдів.
При цьому експерти заявляли, що і такий прибуток «намальований». Це пов'язано з тим, що компанія не провела плановий ремонт залізничних колій, тому вдалося заощадити заявлену суму.
На тлі звіту менеджменту «Укрзалізниці» розгорівся конфлікт між Бальчуном і міністром Омеляном. Відносини між ними не склалися з самого початку роботи поляка в українській компанії. Але в 2017 року, між ними виникла справжня війна. Політик заявив, що прибуток компанії це не старання Бальчуна, а результат підвищення тарифів на 15%. Міністр додав, що через безвідповідальність керівника «Укрзалізниці» організація втратила кредит на 60 мільйонів євро.
Також Володимир Омелян звинуватив Войцеха Бальчуна в його участі в корупційних схемах. «Укрзалізниця» набувала деталі рейок у «Корпорації КРТ», якою володіють українські депутати брати Ярослав і Богдан Дубневичі. У зв'язку з цим компанія втратила близько одного мільярда гривень.
Омелян не єдиний, хто конфліктував з поляком. Так, наприклад, народний депутат Купрій заявив, що Бальчун часто прогулює роботу, а значить безпідставно отримує заробітну плату.
На посту глави «Укрзалізниці» Войцех Бальчун домігся певних успіхів. Експерти виділяють розвиток міжнародних маршрутів. У минулому році почали ходити поїзди Київ - Львів - Перемишль. Також було створено електронний додаток для мобільного телефона, за допомогою якого можна придбати квиток на поїзд.
У 2017 році закінчився термін дії контракту з Бальчуном. Після цього Кабінет Міністрів повинен був прийняти рішення - звільнити фахівця або продовжити співпрацю. Але для цього глава «Укрзалізниці» зобов'язаний був надати річний звіт, на основі якого виносять рішення. Польський менеджер документ не підготував і заявив про свою відставку.
- Щоб зробити реформи в компанії РКР CARGO, Бальчун звільнив половину персоналу - 22 тисячі осіб.
- Ходять чутки, що причиною звільнення з РКР CARGO стало - призначення родичів Войцехом на керівні посади в компанії.
- Після приїзду в Україну Войцех розповів, що не збирається перевозити до Києва свою дружину і дитину. Це було пов'язано з тим, що дорога до них займає всього годину на літаку. Але при цьому менеджер приїхав зі своєю колегою Веронікою. Українські журналісти з'ясували, що пара разом жила на Печерську в дорогій квартирі.
- У плані розтрат за 2017 рік, який втік в інтернет, було зазначено, що керівництво хоче підняти на 90% заробітні плати правлінню компанії.
- Перед своїм призначенням Бульчун обіцяв, що буде вести активну боротьбу з корупцією. Але на посаді ніяких кроків у цьому напрямку так і не зробив. При цьому заявив, що членам його команди надходять погрози фізичної розправи, які виходять від «конкретних осіб, пов'язаних з чиновниками з високих владних кабінетів».
Фотографії
Відео