Долар в обмінниках і банках подешевшав на 20-30 копійок. Сьогодні американську валюту продають за 27,2 грн, а купують — за 26,9 грн.
- Це тимчасова стабілізація. Вона може протриматися тиждень, може — й більше. Все залежатиме від ситуації на світових ринках і політики МВФ, - говорить "Знай" Олександр Жолудь, аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень. Він розповідає про те, що чекає українську економіку найближчим часом.
Чим зумовлена така стабілізація?
- З одного боку, політичними факторами. З іншого боку, - зовнішньоекономічними. Політичні причини полягають у тому, що Кабмін все ж таки не відправили у відставку. Він продовжує працювати у попередньому складі. Це означає, що суттєвої зміни політики щодо іноземних інвесторів і вітчизняного бізнесу не буде. А отже й не передбачається паніка на валютному ринку. Економічні причини — це притік валютної виручки в Україну від вітчизняних експортерів. Проте надалі ситуація із курсом і економікою залежатиме не так від нашої внутрішньої політики, а від зовнішньої.
Читайте також Долар подорожчав більш ніж удвічі при Валерії Гонтарєвій
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі
Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Чому?
- Наша країна залежна від попиту іноземних компаній на нашу продукцію. Останнім часом на світових ринках знизилися світові ціни на метал і зерно. Це означає, що наші підприємства й надалі будуть продавати такий обсяг продукції, як і раніше. Але отримують за це менші гроші. Відповідно менше валюти йде на наш ринок. Натомість попит на неї лишається колишнім. Як наслідок, долар дорожчає. Якщо наша продукція і далі дешевшатиме на світових ринках, гривня просідатиме.
Наскільки впливає на економічний стан військова ситуація на Донбасі?
- Зараз конфлікт заморожений. Ринок до цього вже пристосувався. Тому вплив на курс і економічну ситуацію мінімізувався. Негативним впливом є те, що продовжується політична криза і недовіра до влади.
Чому МВФ не виділяє наступного траншу?
- Вони вичікують. Спеціалісти Міжнародного валютного фонду не впевнені у тому, що теперішній уряд в Україні довго протримається. Вони не знають, які політичні сили увійдуть до нового Кабміну. Тому не й не дають грошей. Їм треба знати, з кого питати потім за надану позику.
Що змінить наступний транш кредиту від МВФ?
- Ним НБУ поповнить золотовалютні резерви. Це позитивно вплине на ринок валюти. Дасть можливість регулятору продавати на міжбанківському ринку більше валюти. Таким чином можна буде стабілізувати ситуацію.
Чи буде цей транш у березні?
- Важко сказати. Попередні транші повинні були надати у вересні й грудні. Натомість їх не дали. Тому немає гарантії, що й цього разу дадуть. МВФ позичає кошти під реформи. Якщо їх і далі не буде та ще зберігатиметься певна невизначеність у внутрішній політиці, то ризикуємо не отримати у найближчим часом позики.