Еволюція пристосувала людей до споживання м’яса та бігу на довгі дистанції, проте більшість все нмагається продовжити своє життя загальноприйнятими міфами.
Про це у своєму блозі зазначає Тетяна Ворожко.
Міф 1: Веганство та вегетаріанство корисні, бо людина еволюціонувала їсти овочі та фрукти
Людський організм чудово пристосований для споживання м’яса та риби. Більш того, ми такі, які є, саме тому, що почали їсти м’ясо. Рід Homo існує кілька мільйонів років і, згідно з археологічними знахідками, щонайменше 2,6 млн років людина (тоді ще більш схожа на мавпу) їсть м’ясо – спочатку сире, а потім – термічно оброблене.
"Допекли за 4 години": українці, які оплатили послуги "Київстар", залишаються без зв'язку
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
Разом з тим наші зуби та щелепи стали меншими, з’явилися різці, а також зменшилися м’язи в нижній частині обличчя – як на мене, ми стали привабливішими. У наших попередників з’явилося більше вільного часу – печеру розмалювати чи змайструвати наконечник для списа. А також саме полювання та розподіл праці, що з’явився у результаті, вимагав більшої координації між членами племені, що, у свою чергу, сприяло розвитку когнітивних здібностей (мізки росли).
“Лише тому, що ми еволюціонували їсти м’ясо, не означає, що ми мусимо їсти м'ясо. Загалом, вегетаріанці живуть довше”, - написав мені професор Ліберман, до якого я звернулася за роз’ясненнями, що ж тепер робити веганам. “Нічого поганого немає у тому, аби бути веганом чи вегетаріанцем, але я вірю, що ростити дітей веганами – небезпечно”, – додав він.
Міф 2: Фреші та соки є корисними
З’їсти яблуко – в рази корисніше, ніж виготовлений з нього сік чи навіть власноруч зроблений фреш. У фруктах є глюкоза та фруктоза (близько половини останньої печінка перероблює на глюкозу). Глюкоза організму дуже потрібна – без неї клітини, у тому числі мозку, помирають. Але завелика кількість глюкози має шкідливий ефект. Мозок та підшлункова залоза постійно моніторять рівень глюкози в крові за допомогою гормону інсуліну.
Міф 3: Спорт – найкращий спосіб позбутися зайвої ваги
Професор звертає увагу на те, як мало калорій ми втрачаємо, коли займаємось спортом та важкою фізичною працею. У день написання статті я пробігла трохи більше 5 км і спалила аж 324 калорії, що відповідає калорійності трьох бананів, або однієї булочки. І коли людина раптом витрачає багато енергії, в неї виділяється гормон стресу кортизол, від якого людина стає голодною. Організм сприймає цю ситуацію як сигнал про те, що потрібно втікати від хижака, і запускаються відповідні механізми. І, якщо займатися спортом за рахунок сну, то шкоди буде більше, ніж користі, бо брак сну сприяє виділенню гормону голоду греліну. Думаю, що всі бачили будівельників та інших робочих, що займаються важкою фізичною працею, з животиками.
“Можна втратити вагу завдяки фізичній активності, але це вимагає величезних зусиль та часу, - написав мені професор, в якого я поцікавилася, а як же тоді боротися із зайвими кілограмами. – Дієта діє набагато швидше. Однак, фізична активність має вирішальне значення у тому, аби підтримувати здорову вагу. У будь-якому разі, чи потрібно вам втрачати вагу чи ні, фізична активність має значні переваг”.
Міф 4: Біг на довгі дистанції – окремий вид спорту, який підходить далеко не всім
Тіло людини за мільйони років еволюціонувало від того, аби було зручно лазити по деревах, до ходьби та бігу на довгі дистанції. Як тільки наші пращури стали на задні лапи, згодом вони побігли. Ліберман вказує на адаптацію організму саме під тривалий біг: ми можемо охолоджувати себе в русі через виділення поту усією поверхнею шкіри, чому не заважає хутро (іншим ссавцям, тим же собакам, треба зупинятися, лягати і важко дихати, щоб знизити температуру тіла), маємо короткі пальці на ногах, зручну для бігу форму стопи, а найбільші м’язи тіла людини – сідничні – які, не зважаючи на назву, працюють саме під час бігу. А от у спринті навіть домашня кішка зробить з нас посміховисько.
Поради Амосова, як бути здоровим
Нагадаємо, в окупованому Криму через дику байдужість померла дитина.
Як повідомляв "Знай.ua", Аніта Луценко пояснила, як схуднути після пологів.
Також "Знай.ua" писав, що еліксир молодості з цих двох продуктів назавжди позбавить вас від хвороб.