Хіміотерапія та інші методи лікування онкологічних захворювань можуть порушити роботу смакових рецептеров і нюхових відчуттів в організмі людини.
Згодом аномалії можуть призвести до втрати апетиту і розвитку анорексії, перешкоджаючи реабілітації хворих, пише Science Daily.
"Основні молекулярні механізми цих смакових аномалій досі погано вивчені", — заявила професор кафедри харчових наук та технологій Сьюзан Дункан (Susan Duncan).
Долари можна продавати? Що буде з курсом в Україні після приходу Трампа
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків
Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги
Після проходження хіміотерапії у пацієнтів з онкологічними захворюваннями виникає стійкий металевий смак в процесі прийому їжі. Аномалія може виникати через декілька годин, тижнів або навіть місяців після завершення лікування.
"Наші дослідження показали, що щоденне додавання лактоферрина викликає зміни в профілях слинних білків у хворих на рак, які можуть впливати на захист смакових рецепторів і сприйняття запаху", — заявила професор Дункан.
Добавка лактоферрина також посилює експресію слинних імунних білків, які сприяють зниженню окисного стресу і виникаючих побічних ефектів. Знижується також ймовірність виникнення молочниці.
Медики зуміли поставити на ноги чоловіка, який страждав від паралічу багато років.
Як повідомляв портал "Знай.uа", британські дослідники з'ясували, як використовувати віруси для лікування меланоми.
Також "Знай.uа" писав, що вживання харчових волокон дозволяє зменшити ймовірність розвитку запальних процесів в організмі.