Після того, як Російська Федерація анексувала Кримський півострів, Україна, США, Європейський союз та інші країни ввели візові та економічні санкції проти РФ. В різний час в санкційні списки потрапляли російські олігархи, чиновники, бізнесмени, політики і компанії. Після того, як Дональд Трамп став президентом Америки почалися розмови про скасування санкцій, але в реальності обмеження тільки посилюються. ЄС, США і Україна продовжують вимагати від Кремля змінити свою зовнішню політику, загроза санкцій все також нависає над Володимиром Путіним і країною. Все, що потрібно знати про санкції проти Росії, - читайте в нашому матеріалі.

Перша хвиля санкцій пішла після захоплення кримського півострова. 17 березня 2014 року Сполучені Штати Америки ввели перші обмежувальні списки, які зачіпали як політичних діячів Росії, так і компанії, так чи інакше пов'язані з РФ.

Вжиті заходи обмежували доступ російських банків і компаній до ринку Євросоюзу і США, а також торкалися сировинної сфери, авіабудування і оборонний комплекс. Були також складені переліки російських громадян, які вважалися причетними до подій в Україні. Тим, хто потрапив в ці «чорні списки» заборонено відвідувати країни, які ввели санкції. Крім того, капітали і активи, які належать цим особам, підлягають заморожуванню.

Санкції США проти Росії

Після приходу до влади Дональда Трампа режим санкцій істотно посилився по відношенню до трьом країнам: Росії, КНДР і Ірану. 3 серпня 2017 року президент підписав санкції, які регламентували впровадження додаткового стримування.

Популярні новини зараз

"Період складнощів закінчується": ведичні астрологи назвали місяць, коли українцям стане легше дихати

Отримаєте менше – не дивуйтесь: Пенсійний фонд попередив про зміну розміру субсидії

Відмова може бути вигідною: українцям пояснили переваги

У Києві помітили величезну чергу до лікарні: що сталося

Показати ще

З 2017 року США обмежила всі можливі контакти з РФ, почала компанію з протидії будівництва «Північного потоку-2». Крім того, новий закон зобов'язав адміністрацію президента щорічно складати звіт для Конгресу про Росію. Зокрема, туди повинна входити інформація про людей в уряді Російської Федерації, їх капіталі, іноземних зв'язках, а також про вплив на економіку Америки.

31 жовтня були введені чергові санкції США проти Росії. Вони забороняли фізичним і юридичним особам з Америки співпрацювати з РФ в глибоководних, арктичних і сланцевих енергетичних проектах.

26 січня 2018 року американський уряд ввів додаткові санкції, куди в основному потрапили «чиновники» з ЛНР і ДНР.

29 січня американці представили так званий «Кремлівський список», в який внесли високопоставлених чиновників і великих бізнесменів. Цих людей у ​​Вашингтоні порахували наближеними до керівництва Росії.

Також до списку санкцій увійшли співробітники адміністрації президента Путіна, Дмитро Медведєв та інші представники кабінету Міністрів, керівники «Газпрому» і «Роснефти» Олексій Міллер і Ігор Сечин, а також 96 російських бізнесменів, чиї статки, за оцінкою журналу Forbes, становить від $ 1 млрд .

Однак, крім публічної частини Кремлівського доповіді, існує ще й засекречена. Точно невідомо, чиї імена фігурують в ній, але, як і в публічну частину, туди увійшли люди, які «наживаються на режимі Путіна».

15 березня 2018 року США посилили санкції, додавши туди людей і компанії, які звинувачуються Вашингтоном у втручанні в американські вибори. Всього в новому списку санкцій фігурують 13 осіб і дві компанії.

Вашингтон вніс до переліку санкцій 38 російських бізнесменів, офіційних осіб і підприємств. Туди увійшли, в тому числі, бізнесмени Олег Дерипаска і Ігор Ротенберг, а також глава «Газпрому» Олексій Міллер, секретар Ради безпеки Микола Патрушев, глава ВТБ Андрій Костін, керівник Роскомнадзора Олександр Жаров, директор Росгвардіі Віктор Золотов та інші. Всього - сім російських бізнесменів і 17 чиновників. Перелік поповнили 14 компаній, 12 з яких - приватні ( «Агрохолдинг Кубань», B-Finance Limited, EN + Group, «Ренова», «Газпром буріння», «ЕнПіВі Інжиніринг», «Ладога Менеджмент», «ГАЗ», «Русал» , «Базовий елемент», «Євросибенерго», «Російські машини»), дві - державні ( «Рособоронекспорт» і «Російська фінансова корпорація»).

Список санкцій проти Росії: ЄС і Канада

Починаючи з 2017 року Європейський Союз посилив і продовжив економічні санкції проти Росії. Це пов'язано з невиконанням Мінських угод урядом РФ.

4 серпня внаслідок скандалу з турбінами німецької компанії Siemens, які поставлялися в окупований Крим, був створений ще один обмежувальний перелік. У нього потрапили троє російських громадян і відповідно три компанії.

Канада в свою чергу створила власний список Магнітського, до якого увійшло 30 російських громадян.

Санкції Англії проти Росії

У березні 2018 року відбулося скандал - в місті Солсбері (Великобританія) був отруєний колишній співробітник ГРУ Сергій Скрипаль, який працював на британські спецслужби, і його дочка Юлія. Їх отруїли речовиною нервово-паралітичної дії - Новачок. Внаслідок інциденту Сергій Скрипаль помер.

Англія звинуватила Російську Федерацію в причетності до вбивства, а також в порушенні Конвенції про заборону хімічної зброї. У Кремлі звинувачення категорично відкинули.

26 березня 2018 року Великобританія, США, Канада, Норвегія, Албанія, Македонія, Україна і 14 країн Євросоюзу (Франція, Польща, Чехія, Литва, Естонія, Данія, Італія, Нідерланди, Німеччина, Фінляндія, Румунія, Хорватія та Латвія) вислали ряд російських дипломатів через справу про отруєння екс-співробітника ГРУ Сергія Скрипаля. Крім того, Вашингтон закрив російське генконсульство в Сіетлі.

Нові санкції США проти Росії 2018

6 квітня в Міністерстві фінансів Америки повідомили - ідуть нові санкції США 2018. Нові штрафи проти Росії торкнулися сімох олігархів, 12 російських компаній, власниками яких вони є, а також 17 високопоставлених осіб.

Зокрема, під санкції потрапив бізнесмен Олег Дерипаска, голова ради директорів ВАТ «Ен Пі Ві Інжиніринг» Ігор Ротенберг, олігарх Віктор Вексельберг, голова правління «Газпромбанка» Андрій Акімов, директор Служби зовнішньої розвідки Росії Михайло Фрадков, начальник Управління президента РФ по соціально економічного співробітництва з країнами СНД Олег Говорун, міністр внутрішніх справ РФ Володимир Колокольцев, голова комітету ради Федерації РФ Костянтин Косачев, голова правління і заступник голови ради д Директорія ВАТ «Газпром» Олексій Міллер і секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев.

Також під обмеження потрапили російська державна компанія «Рособоронекспорт», банк «Російська фінансова корпорація», холдинг «Російські машини», група компаній «Ренова» і алюмінієва компанія «Русал».

У квітні американці анонсували нову турбують санкцій, пов'язаних з отруєнням Скрипаля. У базі документів Конгресу з'явився законопроект, який регламентує посилення економічного тиску на РФ.

Згідно з документом, новим пакетом санкцій будуть повністю заборонені будь-які фінансові операції, пов'язані з державним боргом Росії. Дія документа також може поширитися на угоди з цінними паперами Центробанку, Фонду національного добробуту і Федерального казначейства.

Крім того, санкції можуть торкнутися «Сбербанк», ВТБ, «Газпромбанк», «Банк Москви», «Россельхозбанк», «Промсвязьбанк» і «Зовнішекономбанк».

Санкції проти Росії: хто скільки втратив

Після санкцій 2014 року США і ЄС заборонили своїм інвесторам робити закупівлю облігацій і давати кредити на понад 30 днів цілого списку російських підприємств і банків. Це призвело до того, що економічний ринок РФ був відігнаний від дешевих фінансових ресурсів США і ЄС, але при цьому погашати кредити перед Америкою і Європою країна повинна була в повному обсязі.

В контексті країни це були дійсно жорсткі санкції. Тобто, фінансування припинилося, що створило значні проблеми для РФ.

Експерти кажуть, що вже з другої половини 14 року з країни почали виходити іноземні капітали. За цей період росіяни погасили боргів нерезидентам на 63 млрд доларів більше, ніж отримали від них нових кредитів. Наступного року тенденція продовжилася, в 2015 довелося віддати близько 50 млрд доларів, а це все одно менше отриманих коштів у вигляді позик. Таким чином, російські банки і компанії за півтора року фактично втратили 123 млрд доларів через санкції.

Така ситуація призвела до того, що Кремлю довелося витрачати державні золотовалютні запаси, щоб не допустити колапсу. Тільки за 2014 рік золотовалютні резерви Росії зменшилися на 108 млрд доларів.

Падіння цін на нафту істотно позначилося на надходженні валюти в країну у вигляді виручки. Так, в 2015 році країна заробила на 65 млрд доларів менше. А всього за 2015 рік експортна виручка Росії виявилася на 158 млрд доларів менше, ніж за 2014 рік.

За підрахунками аналітиків, російські олігархи вже втратили понад 16 мільярдів доларів. В останній списку санкцій потрапив російський олігарх Дерипаска. Його компанія за добу знизилася в ціні в половину своєї вартості.

Однак ефект цих санкцій, кажуть аналітики, набагато ширше. Міжнародні інвестори почали скидати акції не тільки компаній, якими володіють бізнесмени з чорного списку, а й інших російських олігархів, проти яких санкції не ввели.

Після розширення санкцій США інвестори почали продавати активи російських компаній, впав рубль, а також індекс РТС. Стан 50 найбагатших людей РФ за день скоротилася майже на $ 12 млрд.

Експерти з'ясували, що найбільший збиток поніс власник "Норильського нікелю" Володимир Потанін - 2,25 млрд доларів. При цьому він навіть не був внесений до списку людей, які піддані санкціям.