У понеділок, 2 липня, згідно з народним календарем відзначається свято Зосима Пасічника (19 червня - за старим стилем). Православні християни вшановують пам'ять святого мученика Зосима Аполоніадського. Також крім святого Зосима, в цей день згадують і святого праведного Йова, якому моляться про позбавлення від несправедливої образи і усіляких обмов.
Цікаво, що в народному календарі існує кілька днів, присвячених Зосимі і всі вони так чи інакше пов'язані з бджільництвом. Так, на липневого Зосиму бджоли заносять мед і заливають стільники. Так що в цей день пчельники намагалися якомога рідше турбувати комах. Але якщо все ж доводиться пройти повз вулики, потрібно вимовити таке замовляння: «Рій, гуди, в поля лети! З поля додому повертайся — медок неси!».
Крім того, були поширені серед бджолярів і інші звичаї, додержання яких сприяло гарному врожаю меду.
Заборони і традиції на Зосиму Пасічника
- Люди розвішували навколо рпасіки на кілках огорожі кінських та інших черепів «від пристріту».
- Також поміщали під кришками вуликів гнізд синиць-ремезів, які в старовину спеціально навіть продавалися для цієї мети на Нижегородському ярмарку. Обкурювання бджіл димом цих гнізд рятує бджіл від лихого ока, так і бджоли від цього диму краще рояться.
- Ще наші предки розміщували на бджільник разом із заселеними вуликами порожніх вуликів для того, щоб ніхто, крім бджоляра не знав, скільки на бджільник вуликів із бджолами, тому що рахувати бджіл не можна - переведуться.
- Закапували в землю у вигляді жертв духу, що є покровителем бджільництва, так званого Нешке Пасу, влітку - перші найкращі рої, а восени після підрізування меду - глечики із медом.
Бджоли завжди були глибоко шановані на Русі. Про це свідчить безліч прислів'їв і приказок. Серед них такі: «Бджола — божа угодниця, доставляє віск на свічки»; «Бджола жалить тільки грішника»; «Для бджоли всякий урок легкий»; «Бджіл розорити — що людину вбити». Були й особливі прикмети: якщо бджоли летять до вуликів — скоро дощ, а якщо сидять на стінках — до сильної спеки.
Пенсіонерів змусять повернути частину виплат державі
Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році
Приємна несподіванка: в Україні почали знижуватись ціни на деякі овочі
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Раніше інформаційний портал "Знай.uа" писав, чого категорично не можна робити на Ярилин День, який святкується 1 липня.