Юрій Весняний (Юр'їв день) — день у народному календарі слов'ян, який припадає на 23 квітня за старим стилем (6 травня за новим). Назва походить від імені святого Георгія Переможця, який у народній традиції зазвичай називався Егорієм або Юрієм.
Георгій Переможець — християнський святий, особливо шанований на Русі. Під час правління імператора Діоклетіана він постраждав за віру, після восьмиденних мук був обезголовлений. Перед смертю Георгій зумів знищити ідолів у храмі Аполлона і навернути в християнство дружину самого імператора — Олександру. Також цьому святому приписується перемога над змієм, що спустошував землі. Цей сюжет відомий кожному, хто хоч раз бачив герб Москви.
Традиції свята
З Юр'єва дня починалися активні польові роботи. На ті поля, які були засіяні раніше, виходили служити молебні, ниви окропляли святою водою. Існувало багато приказок на тему хліборобської праці: «Єгорій з теплом, а Микита з кормом»; «Ярове цього на Егорія»; «Цієї розсади до Егорія — буде щей вдосталь»; «У Юр'їв день тільки лінива соха не виїжджає». Селяни спостерігали і за погодою — по ній можна було робити висновки про майбутній урожай. «На Егорія мороз — буде просо і овес», — говорили в народі.
Особливою силою мала так звана «юр'ївська роса». Вона з'являлася рано вранці; у цей час потрібно було вийти на луг і покататися по траві, щоб стати сильним і здоровим. Вважалося, що, якщо вигнати на світанку худобу на луг гілкою верби, то це піде їй на користь. Так і казали: «На Юрія роса — не треба коням вівса».
Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня
Однак юр'ївські роси могли заподіяти і шкоди домашнім тваринам. Якщо хтось хотів зла господарям, він міг зібрати росу, намочити в ній полотно, а потім накинути на худобу. Результатом такого обряду стане те, що у корів пропаде молоко, а телята осліпнуть.
У цей день худобу називали іменинником. ЇЇ всіляко порали, чистили, годували краще, ніж зазвичай. Також заборонялося що-небудь робити з вовни — навіть просто брати в руки вовняні нитки. Вшановували на Юрія і пастухів. Після того як виганяли худобу на луги, їх пригощали яєчнею, обдаровували тканинами і грошима. На цьому святі веселилося все село.
Як повідомляв портал "Знай.uа", на 5 травня припадає два великих свята – день Луки і Лельник - Червона гірка.