Православні шанують пам'ять мученика Євсигнія Антіохійського. На Русі свято називали по-різному:
- Євстигнєєв день;
- Цибулин день;
- Євстигній Житник.
У цей день заклинали живі на 4 сторони і закликали Мати, тобто землю, на допомогу.
Історія свята
Святий Євсигній жив в середині 3-го століття в Антіохії. Він 6 років служив в римських військах при різних імператорах: Діоклетіан, Максиміліан, Геркуль, Хлрой, Костянтин Великий. Одного разу Євстигній побачив в небі Хрест із зірок. Це означало, що він стане переможцем у всіх битвах.
У старості він пішов зі служби і поїхав на батьківщину, де молився, постив і відвідував храми. Але в один день Юліан Відступник зійшов на престол, а він хотів відродити язичництво. Євсигнія привели на суд за доносом, який почав докоряти правителю, що він йде проти Христа, і протиставив йому доброго християнина Костянтина Великого. Хоча Євсигнію вже було 110 років Юліан все одно наказав його стратити.
Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше
Який стаж не зарахують до пенсії: роки роботи просто викинуть
Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: Львів обдурять, Овни витратить сили, а Водолії мають слухати себе
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Традиції і обряди
На Русі заклинали жниви, щоб нечиста сила не оселилася на них. В поле виходили рано вранці з конопляним маслом, говорили: «Мати Сира Земля! Уйми всяку гадину нечисту від привороту, обороту і лихої справи », виливали на грунт трохи масла і повторювали на кожну сторону світу. Потім пляшечку з маслом, що залишилося розбивали об землю і всі розходилися по домівках. Але по дорозі ще раз оглядали своє і сусідське поле, щоб жодного снопа не залишилося. Якщо щось залишилося, то його забирав Житній дід і забирав туди, де до хліба ставилися з більшою повагою. Господаря ж буде чекати неврожай на наступний рік.
Селяни намагалися також знайти стебло, де відразу виросло кілька колосків, а якщо їх було 12, то такий колосок називали «житньою маткою». Його зберігали до наступної весни, коли сіяли зерно, і житню матку кидали в землю для гарного врожаю.А той, хто знайшов її, той і щастя понесе додому. Житню матку зберігали з образами і вважалося, що вона може три рази допомогти, а потім сили в ній вже не буде.