Народне свято Єремій Запрягальник відзначається 14 травня (за старим стилем – 1 травня). Православна церква в цей день вшановує пам'ять пророка Ієремії. Запрягальником або запашником день прозвали тому, що на Русі як раз в ці дні починалася оранка і відразу за нею посів.
Ієремія – другий із чотирьох найбільших пророків, про яких згадується в Старому Завіті. За велінням Бога він надів на шию дерев'яне, а після і залізне ярмо, як символ майбутнього рабства народу іудейського. Ієремія був убитий своїми ж земляками за пророцтво про знищення юдеїв вавилонським правителем.
Заборони на Єремія
Перш ніж починати сівбу, селяни радилися з людьми похилого віку, покладаючись на їх досвід і мудрість. Досвідчені селяни прикладали до землі долоні, брали її на руки, обминали і перевіряли, чи готова вона прийняти насіння. До першого посіву було прийнято пекти з тіста жайворонків. Їх клали на землю, і лише після цього починали сівбу, а по закінченні роботи жайворонків з'їдали. У деяких селах, втім, чинили по-іншому: належало спочатку з'їсти жайворонка, а потім приступати до роботи.
Варто було, наприклад, побоюючись недоброго ока, на перший посів у полі виїжджати вночі. Не можна було давати в день посіву нікому ні в борг, ні за гроші не те що шматка хліба, але навіть найменшого зернятка, інакше весь рік тільки й будеш віддавати, нічого натомість не отримуючи. А от красти насіння анітрохи не заборонялося, адже з них найкращий хліб народиться, пузата ріпа, сильна морква і солодка кукурудза.
1000 гривень від держави: як отримати допомогу пенсіонерам
Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію
Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
14 травня судили по місяцю, чи варто працювати на землі. Якщо він був зростаючий – саме час приступати до робіт. Якщо йшов на спад, то польові роботи будуть невдалими. Якщо день припадав на повний місяць, наставав строк для посіву пшениці і жита.
Приказки та прикмети на Єремія
- На Єремія і лінива соха в поле виїжджає.
- Якщо сонце при сході ясне, то й літо буде таким же.
- Погода весь день радує – збиральний сезон буде погожим.
- День похмурий і холодний – зима буде морозною.
- Вечірня роса – до хорошої погоди на наступний день.
- Якщо шишки на ялині червоні, а на сосні зелені – прийшов термін сіяти ячмінь.
- Якщо мурахи метушилися в мурашнику, то очікується погода, яка простоїть майже місяць.
- Не можна в цей день позичати зерно, інакше врожаю не буде.
Раніше інформаційний портал "Знай.uа" писав про те, що 13 травня православна церква вшановує пам'ять Якова Зеведєєва.