У суботу, 12 травня, в народі відзначається день Дев'яти цілителів, який присвячено дев'яти святим мученикам Кізічеським – Антипарту, Артему, Маньо, Руфу, Феодоту, Фавмасію, Філімону, Феостиху і Феогніду. Про це повідомляють ЗМІ.

Історія свята

Святі проживали в 3 столітті в місті Кізік (сучасна Туреччина) неподалік від протоки Дарданелли, були відданими християнами і поширювали слово про Господа. Однак ідолопоклонники міста уклали їх у темниці, і піддали різним тортурам, схиляючи відректися від віри і прийняти язичництво.

Всі вони мужньо терпіли муки в ім'я Господа, за що їх стратили. У 4 столітті на честь християн Кізічеських був побудований храм, куди перенесли їх мощі. Там реліквії мучеників випромінювали чудеса і допомагали лікувати хворих від різних недуг.

Популярні новини зараз

Гороскоп на 26 листопада: у вівторок Всесвіт на вашому боці

Подачу газу тимчасово припинять: газовики попереджають українців про ремонтні роботи до кінця листопада

Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень

Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році

Показати ще

Прикмети та традиції свята

У народі день прозвали Дев'ять цілителів за те, що молитви до мучеників Кізічеським допомагали зцілювати і захищати від захворювань. Селяни просили у святих позбавити від дев'яти напастей: сліз, смутку, самотності, втрати годувальника, нечестивої спокуси, спокуси, помутніння розуму, безвілля і душевної туги.

Також у цей день жителі виходили вдень на відкриту місцевість і набиралися від теплого вітру здоров'я на рік вперед.

На день Дев'яти цілителів місцеві лікарі відправлялися на збори трав. У народі вірили, що в цю дату вони володіють великою лікувальною силою, тому з них готували настої.

Згідно з легендою, Бог накреслив на піску образ людський, але, побачивши це, Диявол зробив в образі 77 дірок і назвав їх різними хворобами. Щоб захистити людство, Господь створив 77 видів трав, які лікують від кожної хвороби.

На Дев'ять цілителів тривали польові роботи. Жителі починали їх, спираючись на певні прикмети. Якщо бачили, що журавель низько гніздо будує, значить, хлібні злаки можна було сіяти навіть у вологий грунт, високо гніздиться – тоді варто почекати, поки земля просохне.

Молоде покоління землеробів завжди прислухалося до порад старших, вважаючи їх досвід безцінним. А перед оранкою і сівбою молилися Господу на успішну обробку землі і багатий урожай.

Якщо жителі на Дев'ять цілителів спостерігали велику кількість хрущів, то готувалися до посушливих днів. Перехід мурах на сухі території або крик іволги, схожий на нявкання, означали найближчі дощі. Безхмарний світанок віщував спекотне літо. Небо, засіяне зірками, обіцяло велику врожайність.

Дивіться сюжет про свята