Народне свято Яків Теплий відзначається 13 травня 2018 року (за старим стилем – 30 квітня). У православному церковному календарі це дата вшанування пам'яті апостола Якова Зеведєєва, брата апостола Іоанна Богослова. Свято люди назвали «Теплим» за те, що в цей час після тривалих холодів наступало тепло.

Історія свята

Святий Яків із братом були рибалками. Ісус закликав їх проповідувати Євангеліє. Після того, як Святий Дух зійшов на апостолів в Єрусалимі, Яків подався нести слово Боже по світу.

Після повернення в Єрусалим він протистояв фарисеям і продовжував нести вчення про Христа як Месію і Спасителя світу. Щоб довести помилковість його вчення, іудеї найняли філософа Гермогена. Після довгих дискусій з Яковом, в яких також брав участь учень філософа, обидва вони увірували в Господа, спалили книги і прийняли Хрещення.

Імовірно в 42-44 рр. на Якова, як розповсюджувача помилкового вчення і смути, донесли цареві Іроду Агріппу. Той наказав стратити святого. Апостол дізнався про вирок, але мужньо продовжував відкрито проповідувати. Один з донощиків розкаявся і прилюдно визнав себе християнином. Його стратили разом із апостолом Яковом.

Популярні новини зараз

Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році

"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації

"Тисяча Зеленського": як батькам отримати гроші за своїх дітей

Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї

Показати ще

Традиції та обряди на Якова

За старим стилем Яків Теплий – останній день квітня. Він закриває весільну пору. До цього терміну закінчувалися запаси продуктів. Тому накрити багатий стіл було проблематично. Другою причиною були польові роботи. Також у народі вірили, що якщо в травні женитися, то все життя доведеться мучитися.



В це народне свято прийнято перед далекою дорогою обтертися або викупатися у воді розтопленого березневого снігу. Збереглося повір'я, що вона здатна уберегти від хвороб, які з цього терміну гуляють по землі. Згідно з легендою, взимку простудні захворювання тримають під замком у сніжних горах. Після того, як сонце розтопить сніги, хвороби вириваються на свободу і чіпляються до людей.

Якщо по небу пливуть хмари, але кульбаба не закрила квітки – опадів чекати не варто. Про те ж говорять бджоли, які не ховаються у вулик, навіть якщо чути грім.

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що на території України в період з 12 по 14 травня очікується різке зниження температури, грози і сильні пориви вітру. Стало відомо, що прохолодне повітря, що переміщається з північного сходу, охопить всю територію країни.