30 квітня всі православні християни відзначають народне свято Родоницю. Зазвичай в цей час закінчуються останні весняні холоди. Із заходом сонця відкривають зачин.
Також на Родоницю поминають предків, закликають їх відвідати землю: «Летіть, милі діди...». Ходять на могили, приносячи поминальні дари: млинці, вівсяний кисіль, пшоняну кашу, фарбовані яйця-писанки. Після зачину починається тризна: воїни на горі «боряхуся за мерці», показуючи своє бойове мистецтво.
При цьому з високої гори катають фарбовані яйця, змагаючись. Перемагає той, чиє яйце покотиться далі, не розбившись. До півночі, на тій же горі розкладають дрова для великого вогнища.
Відзначається, що після опівночі починається свято — Живин день. Згідно слов'янським звичаєм жінки беруть у руки мітли та здійснюють обрядовий танець навколо багаття, очищаючи місце від нечисті. У той же час віруючі прославляють Живу богиню життя, яка оживляє природу, посилаючи на Землю весну. Всі стрибають через Вогонь, очищаючись від повені (Навий) після довгої зими. На тій же високій горі затівають веселі ігрища та хороводи навколо багаття. Грають казку, що розповідає про подорож у світ Навий і повернення в Дійсність.
Долари можна продавати? Що буде з курсом в Україні після приходу Трампа
Українцям дозволили не сплачувати за комунальні послуги: коли рахунки можна "заморозити"
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Підлітки понівечили жінку і скинули її зі скелі: найстаршого злочинця стратили за допомогою тортур
З настанням ранку в народі прийнято спробувати на смак печиво у вигляді жайворонків, відпускати живих птахів з кліток на волю і закликати весну.
Як відомо, Православна церква відзначає Радоницю у вівторок другого тижня після Пасхи, через день після Фоминої неділі (або Антипасха).
Раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що 29 квітня всі православні християни вшановують трьох мучениць Солунських — сестер Агапію, Хіонію та Ірину. Згідно з переказами, благочестиві сестри, разом з іншими християнками, ховалися в горах від переслідувань імператора Діоклетіана, однак, врешті-решт, їх схопили і привели на суд.
Жінкам запропонували відректися від віри, але вони відповіли відмовою. Агапію і Хіонію в перший же день спалили, а інших ув'язнили, щоб дати можливість одуматися. Після такого допиту правитель наказав відвести Ірину в публічний будинок, але там до праведниці ніхто не наважився доторкнутися. Після цього мученицю стратили.